30-procentowej podwyżki cen biletów okresowych unikną pasażerowie, którzy wyrobią sobie Lubelską Kartę Miejską. Podwyżka planowana jest na jesień, karty mają być wydawane od lipca, ale tylko tym, którzy rozliczają się w Lublinie z podatku PIT.
- Zmiana cen biletów okresowych, zarówno 10-, 30-, 90- jak i 150-dniowych, będzie dotyczyć jedynie osób, które nie rozliczyły PIT-u w Lublinie - zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. - To zróżnicowanie, podobnie jak w innych miastach, w których funkcjonują tzw. karty mieszkańca, planowane jest na poziomie ok. 30 proc.
Podwyżka zależy od decyzji Rady Miasta - Przygotowywany jest projekt uchwały, we wrześniu trafi pod obrady - mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
- W przypadku przegłosowania uchwały dotyczącej taryfy na wrześniowej sesji Rady Miasta, weszłaby ona w w życie w połowie października, a najpóźniej w listopadzie - informuje rzeczniczka ZTM. Jeżeli rzeczywiście ceny wzrosną o 30 proc., to podstawowa cena biletu 30-dniowego na wszystkie linie w pierwszej strefie wzrośnie z 92 zł na 120 zł.
Takiej podwyżki unikną ci, którzy odpowiednio wcześnie wyrobią sobie Lubelską Kartę Miejską wydawaną osobom, które udowodnią, że rozliczyły się z podatku dochodowego PIT jako mieszkańcy Lublina. Posiadacze LKM kupią przejazdówki w obecnych cenach.
- Celem jest premiowanie osób, które płacą podatki w Lublinie i dokładają się do budżetu miasta, w tym również do wydatków na komunikację miejską - tłumaczy Góźdź.
Lubelska Karta Miejska nie będzie dodatkowym kawałkiem plastiku, ma być kodowana na używanych obecnie kartach służących jako nośnik biletów okresowych. Właśnie na taką kartę wgrywany ma być odpowiedni znacznik.
- W lipcu rozpoczniemy proces związany ze znakowaniem kart - informuje ZTM. Dokładny termin rozpoczęcia operacji nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że zainteresowani pasażerowie będą mogli się zgłaszać nie tylko do punktów ZTM przy Zielonej 5 i Nałęczowskiej 14,ale również do Biur Obsługi Mieszkańców prowadzonych przez Urząd Miasta przy Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15 oraz Kleeberga 12a. W dowolnie wybranym z tych miejsc trzeba będzie okazać urzędnikowi kserokopię potwierdzenia złożenia PIT w Pierwszym lub Trzecim Urzędzie Skarbowym lub kopię elektronicznego potwierdzenia.
- Dzieci rodziców, którzy rozliczyli PIT w Lublinie również będą mogły skorzystać z programu Lubelskiej Karty Miejskiej. Otrzymają wówczas swoje karty - zapewnia Góźdź. Znacznik LKM dostaną też dzieci i młodzież z miejskich placówek pieczy zastępczej lub rodzinnej, osoby rozliczające w Lublinie podatek rolny i te, które nie osiągają dochodu, ale są objęte miejską opieką.