Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

10 maja 2020 r.
22:06

Lubelskie restauracje szykują się na otwarcie. Ale już wiadomo, że same ogródki to za mało

21 2 A A
Ogródek Sielsko Anielsko zostanie otwarty tylko na miesiąc. Jeśli miasto nie obniży stawki czynszu ma zniknąć, a wtedy restauracja prawdopodobnie nie przetrwa. Na zdjęciu menagerka lokalu Klaudia Orzechowska
Ogródek Sielsko Anielsko zostanie otwarty tylko na miesiąc. Jeśli miasto nie obniży stawki czynszu ma zniknąć, a wtedy restauracja prawdopodobnie nie przetrwa. Na zdjęciu menagerka lokalu Klaudia Orzechowska (fot. Maciej Kaczanowski)

– Z samych ogródków się nie utrzymamy – mówią zgodnie właściciele lubelskich restauracji. Liczą na to, że miasto pomoże im przetrwać i obniży stawki za wystawienie stolików i krzeseł. Ale na to się nie zanosi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stoliki odsunięte od siebie na odległość dwóch metrów, przy każdym nie więcej niż dwie osoby, obowiązkowa obsługa kelnerska – tak w czasach pandemii mają wyglądać letnie ogródki polskich restauracji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w takiej formie będą mogły wystartować 18 maja.

– Odkąd o tym usłyszeliśmy, przygotowania ruszyły pełną parą – mówi Izabela Dechnik, właścicielka Mandragory na lubelskim Starym Mieście. Braku gości się nie obawia. – Wiele osób czuje się już zmęczonych tą sytuacją. Chce przyjść do restauracji i odpocząć w ogródku.

– Każde poluzowanie ograniczeń jest dla naszej branży olbrzymim ratunkiem. W tej chwili sytuacja jest dramatyczna. Nasze obecne utargi to 15 proc. tych sprzed koronawirusa – mówi Katarzyna Polańska, współwłaścicielka Grupy Lublin, w skład której wchodzi Bombardino Aperitivo, Bombardino Botanik, Bombardino Trattoria, Paprika Kebab, Ostro, CIAO i Pani z Wypiekami. – Jeśli to będzie możliwe wszystkie nasze lokale będą miały ogródki. Ale to za mało, żeby utrzymać wcześniejszą liczbę pracowników. O nich martwimy się najbardziej – dodaje.

Podobne obawy ma Piotr Błoński, właściciel Incognito. – Ekonomicznie to może być nieopłacalne – przyznaje.

– 95 proc. naszych utargów zawdzięczaliśmy turystom. A teraz ich nie będzie – mówi Mariusz Machlarz, współwłaściciel Pubu U Szewca. – Mimo to będziemy chcieli wystawiać ogródki. Musimy walczyć, ale opłacalność jest pod znakiem zapytania. Gości będzie nieporównanie mniej, a koszty zostaną te same. Więc jeśli nie będziemy za wystawienie ogródków płacić mniej to nie uda nam się pokryć kosztów.

Dlatego restauratorzy ze Starego Miasta apelują do władz Lublina.

– Prosimy, żeby miasto obniżyło nam czynsz za zajęcie pasa drogowego o 90 proc. – mówi Jacek Abramowski, menedżer Sielsko-Anielsko. I tłumaczy: – Za każdy sezon płacimy po kilkanaście tysięcy złotych. Teraz na to nie zarobimy. Odwołano miejskie imprezy, nie będzie turystów. Nie ma też spotkań rodzinnych takich jak komunie, chrzciny, czy śluby. A w ogródkach będzie mogło siąść znacznie mniej gości niż dotychczas. Z tego się nie utrzymamy.

Dotychczas do Zarządu Dróg i Mostów wpłynęło siedem wniosków o zgodę na zajęcie „pasa drogowego” pod letnie ogródki.

– Są w tym trzy wnioski na Stare Miasto, dwa na pl. Zamkowy, jeden na ul. Wróblewskiego i jeden na ul. Staszica – wylicza Grzegorz Jędrek z biura prasowego Ratusza.

Miasto będzie naliczać restauratorom tę samą stawkę co przed kryzysem – 70 groszy za każdy metr kwadratowy dziennie. – Obecna stawka obowiązuje od roku 2012 i jest jedną z najniższych w Polsce – podkreśla Jędrek. – Nie wykluczamy jej obniżenia – dodaje. Ale zastrzega, że decyzja w tej sprawie należy do Rady Miasta.

Na samym deptaku obowiązują trzyletnie umowy dzierżawy, które zostały zawarte w zeszłym roku i wciąż są ważne. Takich umów jest dwadzieścia, a największy z ogródków może mieć 103 mkw. Tu stawka czynszu to 1 zł za mkw. dziennie. Miasto zapowiada, że nie skorzysta w tym sezonie z zapisanej w umowach możliwości corocznego podnoszenia czynszu o 20 proc.

– Przez wiele lat zawsze pozytywnie odpowiadaliśmy na prośby miasta, np. te z pomocą osobom starszym. Teraz, gdy sami potrzebujemy pomocy, jesteśmy na lodzie – nie kryje rozgoryczenia menager Sielsko Anielsko. – Wielu z nas zastanawia się, czy w ogóle otwierać ogródki. My to zrobimy na miesiąc, na próbę. Następne miesiące będą zależały od pozytywnej odpowiedzi miasta na naszą petycję.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium