Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

23 lipca 2020 r.
9:23

Lubelskie: Tym samym ukazem carskim straciły prawa miejskie. Po 152 latach znów będą miastami

Autor: Zdjęcie autora agdy
Goraj
Goraj (fot. Urząd Gminy)

Historyczny zbieg okoliczności. Goraj i Kamionka tym samym ukazem carskim zostały pozbawione praw miejskich. Po 152 latach, równocześnie znów będą miastami. Jest ministerialny projekt rozporządzenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta pojawiają się każdego roku. Najnowsze zmiany w podziale terytorialnym państwa nastąpią 1 stycznia 2021 roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało już projekt rozporządzenia ws. nadania praw miejskich 10 miejscowościom. Dwie z nich znajdują się w naszym województwie, to Kamionka z powiatu lubartowskiego i Goraj z powiatu biłgorajskiego.

– Dostaniemy z ministerstwa pismo z pieczątką i decyzję, zamieścimy informację na naszej stronie. Na razie wiem o wszystkim od dziennikarzy. Projekt faktycznie się ukazał, sprawdzałem, ale spokojnie czekamy na zwieńczenie całej procedury – mówi Antoni Łukasik, wójt Goraja, który od nowego roku ma być burmistrzem.

Niemal dokładnie rok temu w Goraju zaczęły się konsultacje społeczne, w czasie których mieszkańcy gminy mieli się wypowiedzieć, czy chcą powrotu „miejskości”. – 97 procent osób było „za”. Podziękowania się należą członkom Stowarzyszenia Goraj 1377, którzy wystąpili do gminy w sprawie podjęcia działań, których efektem miało być przywrócenie praw miejskich dla Goraja. To ich upór, propagowanie tej idei miał wpływ na wynik referendum – przyznaje wójt.

W gminie mieszka 4 200 osób, w samym Goraju niecałe 1000.

Kamionka, która przeszła identyczną procedurę ma znacznie więcej mieszkańców. W gminie uprawnionych do głosowania było 6445 osób, z czego w samej Kamionce 1677. Tu pomysł zyskał blisko 89 proc. zwolenników.

Najczęstsze wątpliwości jakie mieli mieszkańcy to czy w mieście: wzrosną podatki od nieruchomości? (nie, bo wysokość podatków ustala samorząd bez względu na status miejscowości); podatek rolny? (nie); a opłaty za wodę, śmieci, przedszkole, czy inne opłaty lokalne? (ich wysokość też ustala rada gminy niezależnie od statusu miejscowości); albo czy pojawią się obostrzenia w zakresie przemieszczania sprzętu rolniczego i zwierząt hodowlanych po ulicach? (nie).

Obie miejscowości od nowego roku do statusu miasta wrócą. Goraj był miastem od 1405 roku, a Kamionka już przed 1450 rokiem. Oba znalazły się na liście 39 miast guberni lubelskiej, którym władze carskie postanowieniem z 19 grudnia 1896 roku ten przywilej odebrały. To były represje zaborcy, po powstaniu styczniowym. Ochotnicy z Goraja i okolic brali udział w powstaniu. Nawet stacjonował tu przez krótki czas powstańczy sztab. W historii Kamionki jest czas, gdy powstańcy i ludność w ogóle opanowali miasto.

Zwolennicy powrotu statusu miasta przyznają, że to sprawa prestiżowa i wizerunkowa.

Wójt Goraja pytany o koszty wymienia: nowe tabliczki i pieczątki. To też wyliczają władze Kamionki.

– Jeśli chodzi o dotacje i szukanie funduszy, to będziemy mieć większe możliwości, starając się o pieniądze dla gmin, jak do tej pory i dodatkowo z puli dla miast – ocenia Antoni Łukasik.

I choć wójt podkreśla, że czeka na oficjalne pisma z Warszawy, to już teraz przewiduje, że tegoroczne „Diabełki”, będą szczególne. Gorajskie "Diabełki" to przedstawienie, które jest jedyne w naszym województwie.

– 31 grudnia, po nieszporach, mieszkańcy całej gminy zbierają się na rynku. Druhowie z OSP i pracownicy ośrodka kultury przygotowują coś w stylu przedstawienia. Są diabły, aniołowie. Jest Stary Rok, który spowiada się żartobliwie i Nowy Rok, który opowiada o planach. Będzie miał co planować – zapowiada wójt Goraja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium