Na lubelskich uczelniach dobiegają końca zimowe nabory. W ofercie są głównie studia drugiego stopnia dla osób, które posiadają już tytuł licencjata.
UMCS
Jeśli chodzi o zimową rekrutację, największa lubelska uczelnia jest już dosłownie na finiszu. – Podczas zimowego naboru zapraszamy do aplikowania na trzy kierunki. Rejestracja w systemie IRK trwa do 14 lutego – przypomina Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
45 miejsc na kandydatów czeka na studiach drugiego stopnia z gospodarki przestrzennej.
Po 15 indeksów przygotowano na fizyce technicznej oraz inżynierii nowoczesnych materiałów.
Niewiele czasu mają też osoby zainteresowane rozpoczęciem na UMCS studiów podyplomowych. Także dzisiaj mija termin składania dokumentów na kierunek programowanie i informatyka w szkole. 21 lutego zakończy się nabór na kierunku prawo dla tłumaczy przysięgłych i specjalistycznych.
– Kierunki studiów podyplomowych przygotowane zostały w oparciu o wymagania współczesnego rynku pracy oraz oczekiwania kandydatów, którym coraz częściej zależy na poszerzaniu swojej wiedzy, doskonaleniu umiejętności zawodowych, zyskaniu nowych kwalifikacji czy rozwijaniu własnych zainteresowań – podsumowuje Aneta Adamska.
Politechnika Lubelska
Na uczelni technicznej zimowy nabór miał potrwać do końca stycznia. Został jednak przedłużony do połowy lutego. Do wyboru wciąż jest 15 kierunków, między innymi architektura, budownictwo (także w systemie zaocznym), informatyka, inżynieria biomedyczna, mechanika i budowa maszyn czy zarządzanie i inżynieria produkcji.
– Wyniki zostaną ogłoszone 17 lutego. Semestr letni rozpocznie się 22 lutego – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.
Uniwersytet Przyrodniczy
Jeszcze ponad tydzień na podjęcie decyzji mają kandydaci na Uniwersytet Przyrodniczy. Uczelnia w swojej ofercie ma 29 kierunków studiów drugiego stopnia, na których przygotowała 750 miejsc.
Propozycje są skierowane głównie do absolwentów studiów pierwszego stopnia z tytułem inżyniera. Po raz pierwszy w zimowej rekrutacji prowadzony jest nabór na doradztwo ogrodnicze oraz mleczarstwo.
Ponadto w ofercie znajdują się takie kierunki jak bioinżynieria, hipologia i jeździectwo, inżynieria środowiska, hortitechniki precyzyjne czy zielarstwo i fitoprodukty. Jest też anglojęzyczny kierunek o nazwie Green Urban Planning, który jako jedyny z tej listy jest płatny. Semestr nauki kosztuje 2 tys. euro.
– Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego zainteresowania kandydatów naszym zimowym naborem. Większość z nich to nasi studenci, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia. Cieszymy się, że chcą kontynuować naukę na naszej uczelni. Ale widoczny jest także trend związany z wyborem naszego uniwersytetu przez osoby, które uzyskały tytuł licencjata w innych szkołach wyższych i decydują się na naszą ofertę – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy UP.
KUL
Najstarsza lubelska uczelnia podczas zimowej rekrutacji skupiła się przede wszystkim na pielęgniarstwie, które było pierwszym kierunkiem z dziedziny nauk medycznych, jaki znalazł się w jej ofercie. Nabór dobiegł już końca.
– Możemy mówić o dużym sukcesie, bo o jedno miejsce ubiegały się trzy osoby. Kandydaci przyjęci na studia rozpoczną naukę 24 lutego – informuje Lidia Jaskuła, rzeczniczka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Cały czas trwa natomiast zimowy nabór na trzy kierunki studiów drugiego stopnia. Chodzi o architekturę krajobrazu, gospodarkę przestrzenną oraz inżynierię środowiska na Wydziale Zamiejscowym w Stalowej Woli. Dokumenty można składać do 24 lutego.
Dni otwarte
Choć na uczelniach trwają jeszcze zimowe nabory, to zbliża się rekrutacja na rok akademicki 2020/2021. Szkoły wyższe z Lublina szykują tradycyjne dni otwarte, by zaprezentować swoją ofertę tegorocznym maturzystom. Jako pierwsze zaczną Uniwersytet Przyrodniczy i UMCS.
Drzwi u przyrodników otworzą się w czwartek 5 marca. W uczelnianym Centrum Kongresowym będzie można zapoznać się z ofertą poszczególnych wydziałów a także kół naukowych i organizacji studenckich. Na uczestników wydarzenia czekają m.in. pokazy chemiczne, florystyczne, dietetyczne oraz związane z behawiorystką zwierząt. W programie są także warsztaty z zakresu biologii, chemii, fizyki i przyrody. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja miejsc. Szczegóły na stronie formularz.u.lublin.pl.
Dzień później, w piątek 6 marca swój dzień otwarty zorganizuje UMCS. Uczelnia, podobnie jak przed rokiem, zarosi maturzystów do Wydziału Ekonomicznego przy pl. Marii Skłodowskiej-Curie. Nie zabraknie stałego punktu programu, jakim od lat są spotkania z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. W ich trakcie zaproszeni goście będą omawiać matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Obowiązują zapisy, a zgłoszenia indywidualne lub grupowe można przesyłać od adres beata.pawlak@umcs.pl. Dla kandydatów spoza Lublina organizatorzy przygotowali też m.in. wycieczki po uczelnianym kampusie. Grupy będą oprowadzane po polsku, ukraińsku i rosyjsku. Ponadto wykłady, warsztaty oraz pokazy będą odbywać się na wszystkich wydziałach oraz w jednostkach ogólnouczelnianych.
Trzy tygodnie później maturzystów zarosi do siebie Politechnika Lubelska. Tu Dzień Otwarty odbędzie się we Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury. 16 kwietnia swoje drzwi otworzy natomiast Uniwersytet Medyczny. Tam tradycyjnie główna część wydarzenia odbędzie się w Collegium Maius przy ul. Jaczewskiego 4, ale kandydaci na studentów będą mogli także zobaczyć siedziby uczelnianych wydziałów i jednostek klinicznych.