Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 września 2011 r.
16:22
Edytuj ten wpis

Diagnoza Społeczna 2011: Mieszkańcy Lubelskiego są pobożni i nieufni

Do kościoła chodzimy średnio 3 razy w miesiącu. Najbardziej religijni są nauczyciele, rolnicy i piel
Do kościoła chodzimy średnio 3 razy w miesiącu. Najbardziej religijni są nauczyciele, rolnicy i piel

Choć żyjemy w klimacie nieufności i zawiści, to jest nam z tym dobrze. Niskie dochody zmuszają nas do zaradności. Mamy sporo przyjaciół, regularnie chodzimy do kościoła i coraz aktywniej bierzemy udział w życiu społecznym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tak widzą nas autorzy Diagnozy Społecznej 2011. Organizowane co dwa lata badanie obejmuje niemal wszystkie sfery naszego życia. Naukowcy sprawdzili m.in. poziom cywilizacyjny poszczególnych regionów. W tej kategorii mieści się np. wykształcenie, posiadanie i obycie z nowoczesnymi urządzeniami, czy stopień znajomości języków obcych. Lubelskie nie ma się czym chwalić. Zajęliśmy 14 miejsce. Za nami są tylko województwo warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie.

Pod względem dobrobytu materialnego zamykamy krajową stawkę. Badanie dowiodło jednak, że bez względu na dochody mieszkańcy naszego regionu są całkiem szczęśliwi. Czujemy się kochani i nie narzekamy na brak przyjaciół. Pod względem tzw. dobrostanu społecznego zajmujemy trzecią pozycję w kraju. Lepiej czują się tylko mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski.

Naukowcy zbadali również nasz kapitał społeczny. Okazało się, że coraz częściej działamy na rzecz lokalnego środowiska, mam pozytywny stosunek do demokracji i chętnie głosujemy w wyborach. Pod względem społecznej aktywności wyprzedzają nas jedynie mieszkańcy Mazowsza.

Ponad 60 proc. rodzin z naszego regionu nie ma żadnych oszczędności. Gorzej jest tylko w warmińsko-mazurskiem, gdzie pieniędzy nie odkłada trzy czwarte mieszkańców. Z badania wynika, że najgorzej pod tym względem jest na wsi.

Wśród oszczędzających dominują mieszkańcy dużych miast. Zwykle zakładają lokaty w banku. W Lubelskiem ponad połowa wszystkich oszczędzających odkłada gotówkę do… skarpety.

Nie można nam jednak odmówić zaradności. Autorzy badania sprawdzili, czy podejmujemy dodatkową pracę, jeśli stałe dochody nie pozwalają na zaspokojenie bieżących potrzeb. Okazało się, że robi tak co czwarty mieszkaniec naszego regionu. Pod tym względem trafiliśmy do krajowej czołówki. Lekarstwa na finansowe problemy szukamy również w kredytach. Co ciekawe, aż 17 proc. zadłużonych rodzin pożycza z instytucji innych niż banki. W tej kategorii również jesteśmy krajowym liderem.

Paradoksalne wyniki przynosi badanie naszych aspiracji edukacyjnych. Chcemy, by nasze dzieci skończyły studia wyższe. Takie plany ma ponad 80 proc. rodzin z lubelskiego. To jeden z najlepszych wyników w kraju. Z drugiej strony w wielu domach trudno o choćby jedną książkę. Tak jest przede wszystkim na wsi. Z Diagnozy wynika, że żadnych księgozbiorów nie ma w co piątym domu w regionie. Gorszy wynik uzyskało tylko świętokrzyskie.

Zamiast na książki, coraz więcej pieniędzy wydajemy na Internet. Mamy co nadrabiać, bo pod względem dostępu do sieci jesteśmy na przedostatnim miejscu w kraju. Stały dostęp do Internetu ma tylko niewiele ponad połowa domów w regionie.

Słowniczek socjologa

* Kapitał społeczny - aktywność na rzecz środowiska lokalnego, udział w wyborach, nieobowiązkowych zebraniach, pozytywny stosunek do demokracji, przynależność do organizacji i pełnienie w nich funkcji, przekonanie, że większości ludzi można ufać.

* Dobrostan psychiczny - poczucie szczęścia, ocena całego dotychczasowego życia, nasilenie objawów depresji psychicznej, ocena minionego roku.

* Dobrostan fizyczny - poważna choroba w minionym roku, stopień niepełnosprawności, natężenie stresu związanego ze zdrowiem.

* Dobrostan społeczny - brak poczucia osamotnienia, poczucie, że jest się kochanym i szanowanym, liczba przyjaciół.

* Poziom cywilizacyjny - poziom wykształcenia, posiadanie nowoczesnych urządzeń komunikacyjnych i obycie z nimi i posiadanie prawa jazdy.

* Dobrobyt materialny - dochód gospodarstwa domowego, liczba posiadanych przez gospodarstwo dóbr i urządzeń od pralki automatycznej po łódź motorową i dom letniskowy.

* Patologie - nadużywanie alkoholu i używanie narkotyków, palenie papierosów, wizyty u psychiatry lub psychologa, bycie sprawcą lub ofiarą łamania prawa (włamania, napady, kradzieże).

* Warunki życia – dochody, wyżywienie, warunki mieszkaniowe, kształcenie dzieci, ochrona zdrowia, uczestnictwo w kulturze, wypoczynek




Rozmodleni

Lublin jest jednym z najbardziej religijnych miast w Polsce. Dorównują nam tylko mieszkańcy Rzeszowa i Częstochowy. Do kościoła chodzimy średnio 3 razy w miesiącu. Najbardziej religijni są nauczyciele, rolnicy i pielęgniarki. Na przeciwnym biegunie znaleźli się informatycy, służby mundurowe, mechanicy i robotnicy.

Nie wystarcza na zdrowie

Blisko co czwarta rodzina w regionie rezygnowała z zakupu leków z powodów finansowych. W co trzecim domu zrezygnowano w z wizyty u dentysty lub wyjazdu do sanatorium. Kilkanaście procent z nas odkłada również konieczne badania i zabiegi rehabilitacyjne.

Komu ufamy

Wśród instytucji publicznych największym zaufaniem w naszym regionie cieszy się Narodowy Bank Polski. Blisko czterdzieści procent mieszkańców ufa bankom komercyjnym i ZUS. Tylko co piąty obdarza zaufaniem giełdę i OFE.

Ile wypalamy

Co czwarty mieszkaniec regionu pali papierosy. Średnio 15 sztuk dziennie. Ale w ciągu 10 lat liczba palaczy nieznacznie spadła. Pod względem ilości wypalanych papierosów jesteśmy w krajowej średniej. Przodują mieszkańcy województwa łódzkiego.

Pozostałe informacje

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Agenci CBA weszli w czwartek do gmachów Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Koszykarskiego i Polskiej Ligi Koszykówki. Działania obejmują w sumie 16 lokalizacji, również w województwie lubelskim.

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Czarny Czosnek, znany również jako czosnek fermentowany, to naturalny antybiotyk o wielu właściwościach zdrowotnych. Powstaje w komorze, w której czosnek biały jest poddawany specjalnemu procesowi fermentacji, powodującemu zmianę jego smaku, konsystencji i koloru. Dzięki temu czosnek staje się bardziej łagodny w smaku, a jednocześnie zachowuje, a nawet wzmacnia swoje lecznicze właściwości.

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa, będąca jednym z produktów ubocznych w procesie tłoczenia nasion rzepaku, zdobyła popularność jako ważny składnik paszowy w rolnictwie. Jej wyjątkowa wartość odżywcza oraz stosunkowo niska cena sprawiają, że jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych źródeł białka roślinnego w hodowli zwierząt. Kluczowym zagadnieniem, które stoi przed rolnikami i przedsiębiorcami, jest jednak pytanie, na ile opłacalna jest inwestycja w ten produkt i jak efektywnie zarządzać jego sprzedażą.

radny Tomasz Gontarz

"To skandaliczne, że prezydent ignoruje piekło mężczyzn". Radny nie odpuszcza w sprawie Rady Mężczyzn

Ratusz odpowiada na interpelację radnego Tomasza Gontarza w sprawie utworzenia Rady Mężczyzn. Urzędnicy uznają, że dotychczasowy system wsparcia społecznego obejmuje wszystkie grupy mieszkańców, niezależnie od płci. Radny z kolei interweniuje u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Żużlowcy Orlen Oil Motoru skupiają się na swojej robocie, ale przyznają, że przy Al. Zygmuntowskich robi się ciasno

Żużlowcy Orlen Oil Motoru na temat stadionu: Lublin potrzebuje więcej miejsca

Kilkanaście dni temu okazało się, że nowego stadionu dla żużlowców Orlen Oil Motoru nie będzie. Wrócił za to pomysł modernizacji obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Jak na całe zamieszanie ze stadionem reagują zawodnicy mistrza Polski? Zapytaliśmy: Bartosza Zmarzlika, Dominika Kuberę oraz Wiktora Przyjemskiego.

W drugiej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

W drugim spotkaniu strefy spadkowej Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Mecz rozpocznie się w czwartek o godzinie 18

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

81-latek zaginął w lesie w gminie Biłgoraj. W poszukiwaniach pomógł dron państwa Odrzywolskich. Komendant policji wyróżnił ich za taką postawę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium