Rusza III edycja programu Śniadanie Daje Moc, którego organizatorem jest koalicja Partnerstwo dla Zdrowia. W ubiegłym roku do programu przyłączyło się 278 szkół z województwa lubelskiego. Organizatorzy liczą, że teraz będzie podobnie.
W tym roku nowością jest konkurs na grant finansowy dla 16 klas z całej Polski (jedna w każdym województwie).
– Rolą nauczyciela jest rozmowa z dziećmi o odżywianiu, kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych oraz edukacja rodziców i informowanie ich – w razie konieczności – o dostępnych formach pomocy. Współpraca na linii szkoła–dom jest bardzo istotna w walce z niedożywieniem dzieci – mówi psycholog Anna Kałuba-Korczak.
Jak pokazują przeprowadzone przez Partnerstwo dla Zdrowia badania, poprzednie edycje programu miały realny wpływ na edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania. Biorący udział w programie uczniowie częściej niż ich rówieśnicy przynoszą do szkoły owoce lub warzywa oraz produkty mleczne, a rzadziej słodycze.
Program wpłynął pozytywnie również na postawę rodziców. Zwiększył ich zaangażowanie w żywienie dzieci. Ponad połowa nauczycieli biorących udział w programie zauważyła pozytywną zmianę wśród rodziców uczniów ze swojej klasy, podczas gdy w pozostałych klasach tylko 29 proc. nauczycieli miało takie obserwacje.
Nowością w tegorocznej edycji programu jest konkurs na Grant Śniadanie Daje Moc. Wychowawcy klas, przy wsparciu rodziców, mogą ubiegać się o grant finansowy na zrealizowanie działań mających na celu edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego żywienia i roli śniadania w diecie dziecka. O grant można się starać przez wypełnienie formularza na stronie www.sniadaniedajemoc.pl. Granty zostaną przyznane 16 klasom – jeden grant w każdym województwie.