Godz. 21:00
O godz. 21 w niedzielę zakończyło się głosowanie w II turze wyborów samorządowych. Od godz. 7 w 890 gminach wybierano wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Głosowanie w II turze odbyło się w tych gminach, w których 16 listopada żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy głosów. Do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem. W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.
Godz. 19:43
Do godz. 17:30 w województwie lubelskim zagłosowało 37,89 proc. uprawnionych. Lepszy wynik zanotowano tylko w Świętokrzyskiem (38,27 proc.). Spośród miast prezydenckich w naszym regionie najlepiej wypada Biała Podlaska (35,15 proc., dwa tygodnie temu 38,98 proc.). W Zamościu frekwencja wyniosła 27,97 proc. (przed dwoma tygodniami 31,68 proc.), a w Chełmie 26,27 proc. (w pierwszej turze 35,16 proc.).
Najchętniej do godz. 17:30 głosowali dziś mieszkańcy gminy Godziszów, gdzie do urn poszło 64,22 proc. uprawnionych do głosowania. Po pietach depczą im jednak wyborcy z gminy Skierbieszów. Tam zanotowano wynik 63,44 proc., podczas gdy dwa tygodnie temu o tej porze frekwencja wynosiła tam 57,24 proc.
Godz. 19:11
W większości przypadków frekwencja w drugiej turze jest niższa, niż przed dwoma tygodniami. Są jednak wyjątki. - Do godz. 17:30 w gminie Leśna Podlaska zagłosowało o 7,73 proc. wyborców więcej, niż w pierwszej turze. Minimalnie wyższą frekwencję zanotowaliśmy też w gminach Kodeń i Wohyń - mówi Zenon Jędrysek z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białej Podlaskiej.
Godz. 19:01
Do awarii prądu doszło w jednym z lokali wyborczych w Urzędowie. - Jej usunięciem zajmują się pracownicy zakładu energetycznego, ale nie ma to wpływu na przebieg głosowania. Członkowie komisji mają świece i latarki i wszystko odbywa się bez większych utrudnień - usłyszeliśmy w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.
Godz. 16:05
Na terenie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu wyborcy oddają głosy na swoich kandydatów w 199 Obwodowych Komisjach Wyborczych. Zgodnie z oficjalnym komunikatem delegatury do godziny 12 w samym Zamościu zdążyło zagłosować zaledwie 9,60 proc. wszystkich uprawnionych osób. Analogicznie przed dwoma tygodniami, czyli w pierwszej turze wyborów ten wskaźnik wynosił 11,48 proc.
Wszystkie lokale wyborcze rozpoczęły pracę punktualnie i bez jakichkolwiek komplikacji. Jak do tej pory obyło się też bez incydentów, które można by zinterpretować jako naruszenie ciszy wyborczej. Do delegatury trafiła tylko jedna skarga dotycząca sytuacji w Skierbieszowie.
- Otrzymaliśmy zawiadomienie, że w Skierbieszowie mieszkańcy są dowożeni do lokali samochodem należącym do tamtejszej gminy - mówi podinsp. Joanna Kopeć, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. - W sprawie zostało wszczęte oficjalne postępowanie.
Godz. 15:45
Na terenie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie wszystkie 108 Obwodowych Komisji Wyborczych rozpoczęło pracę punktualnie i bez jakichkolwiek zakłóceń. W samym Chełmie mieszkańcy oddają swoje głosy w 36 lokalach.
Do południa, szczególnie w miastach lokale świeciły pustkami. Do godziny 12 w Chełmie frekwencja sięgnęła zaledwie 10,28 proc. Pod tym względem najlepiej wypadła gmina Hanna - 25,47 proc.
- Jeśli w pierwszej turze w naszej komisji głosy oddało ponad 600 wyborców, to wydaje się, że tym razem ich liczba ledwo przekroczy 400 - mówi członek jednej z obwodowych komisji na terenie Chełma.
Jak do tej pory w powiatach chełmskim, krasnostawskim i włodawskim obyło się bez incydentów, które dałyby się zakwalifikować jako próby naruszenia ciszy wyborczej.
Godz. 15:30
Do godz. 12 w drugiej turze wyborów samorządowych w województwie lubelskim do urn poszło 14,07 proc. uprawnionych do głosowania. Lepszy wynik - 14,89 proc.- zanotowano tylko na Podkarpaciu. W skali całego kraju frekwencja wynosi 11,40 proc.
Do południa w naszym regionie wydano 96 tys. 939 kart. Najchętniej głosowali mieszkańcy powiatu janowskiego (23,05 proc. uprawnionych). Najniższą frekwencję zanotowano w Zamościu - 9,8 proc. W pozostałych miastach prezydenckich, w których odbywa się powtórne głosowanie wyniosła ona 10,28 proc. w Zamościu i 12,47 proc. w Białej Podlaskiej.
W całej Polsce głosowanie odbywa się 846 gminach oraz w 44 miastach na prawach powiatu. To miejsca, w których żaden z kandydatów w pierwszym głosowaniu nie uzyskał ponad połowy głosów; do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem. W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.
Zakaz agitacji
Do zakończenia głosowania, planowanego na godz. 21 trwa cisza wyborcza. Obowiązuje ona nie tylko na terenie 890 gmin, w których odbędzie się głosowanie, ale dotyczy także mediów: telewizji, radia, internetu, których przekaz mógłby dotrzeć do mieszkańców gmin biorących udział w wyborach. Zakaz agitacji dotyczy więc m.in. mediów o zasięgu ogólnopolskim.
Państwowa Komisja Wyborcza nie planuje w niedzielę konferencji prasowych. Pierwsza konferencja Komisji odbędzie się przy okazji ogłoszenia wyników głosowania w II turze.
Wyborcze biuro prasowe będzie czynne od godz. 6 rano. Według Beaty Tokaj z Krajowego Biura Wyborczego, dziennikarze będą mogli uzyskiwać informacje dotyczące np. ewentualnych incydentów podczas głosowania, frekwencji, a w noc powyborczą - cząstkowych wyników głosowania za pośrednictwem biura wyborczego. W PKW od godz. 7 do 23 będą dyżurować sędziowie.
Wieczorem wyniki sondażowe
Po zakończeniu głosowania, po godz. 21, stacje TVP1, TVN24 i Polsat News podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Badanie będzie dotyczyło wyboru prezydentów miast w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.
Po policzeniu głosów oddanych w niedzielnej II turze protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne lub miejskie.
Plan "B"
Podczas liczenia głosów w pierwszej turze, która odbyła się 16 listopada, system informatyczny, mający wspomóc pracę komisji nie zadziałał prawidłowo. Awaria systemu spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich.
PKW podjęła decyzję o zastosowaniu w II turze wyborczego systemu informatycznego. W przypadku "niemożliwych do usunięcia" problemów komisje obwodowe i terytorialne mają niezwłocznie przystąpić do ręcznego sporządzania protokołów i innych czynności związanych z obliczaniem wyników głosowania - takie wytyczne dla komisji PKW przyjęła w środowej uchwale.
Lubelskie głosuje
W niedzielę ponownie do urn pójdą mieszkańcy 77 gmin naszego regionu. Wybiorą trzech prezydentów, 23 burmistrzów i 51 wójtów.
Miasta woj. lubelskiego, gdzie odbywa się druga tura (lista wg delegatur Krajowego Biura Wyborczego):
Lublin
Burmistrzowie: Bełżyce, Bychawa, Kraśnik, Lubartów, Łęczna, Nałęczów, Opole Lub., Poniatowa, Ryki
Wójtowie: Annopol, Jastków, Jeziorzany, Łaziska, Mełgiew, Niedrzwica, Ostrówek, Trzydnik Duży, Urzędów, Uścimów, Wąwolnica, Wilków, Wojciechów, Zakrzówek, Żyrzyn
Biała Podlaska
Prezydent: Biała Podlaska
Burmistrzowie: Łuków, Międzyrzec Podlaski, Parczew, Radzyń Podlaski, Stoczek Łukowski
Wójtowie: Czemierniki, Dębowa Kłoda, Kodeń, Komarówka Podlaska, Krzywda, Leśna Podlaska, Łomazy, Piszczac, Serokomla, Siemień, Sosnowica, Trzebieszów, Wohyń
Chełm
Prezydent: Chełm
Burmistrzowie: Krasnystaw, Włodawa
Wójtowie: Dubienka, Fajsławice, Hanna, Łopiennik Górny, Sawin, Wierzbica, Włodawa, Wyryki
Zamość
Prezydent: Zamość
Burmistrzowie: Biłgoraj, Frampol, Hrubieszów, Krasnobród, Łaszczów, Modliborzyce, Zwierzyniec
Wójtowie: Dzwola, Godziszów, Goraj, Grabowiec, Krynice, Księżpol, Miączyn, Rachanie, Radecznica, Skierbieszów, Susiec, Tarnawatka, Tereszpol, Tomaszów Lubelski, Uchanie.