Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 października 2009 r.
19:45
Edytuj ten wpis

Epidemia grypy na Ukrainie: Nie będzie blokady przejść granicznych

0 3 A A

Ponad 80 tys. zachorowań na grypę na Ukrainie. W tym 11 potwierdzonych przypadków nowej grypy. I choć u naszych sąsiadów ogłoszono epidemię, to polskie służby sanitarne uspokajają: Nie mamy się czego bać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ludzie chodzą w maseczkach, zamknięte szkoły, odwołane imprezy masowe – tak o sytuacji na zachodniej Ukrainie mówi Stepan Kurpil, deputowany kijowskiego parlamentu.

Według Ministerstwa Zdrowia w Kijowie na ostre infekcje dróg oddechowych od 13 października zachorowało na Ukrainie 81 tys. osób, w tym ponad 33 tys. dzieci. Liczba osób, u których wykryto nową grypę, wynosi 11. W piątek płynęły z Ukrainy sprzeczne informacje co do liczby ofiar. W zależności od źródła zmarło od 32 do 37 osób, a z powodu nowej grypy A/H1N1 od 1 do 4.

Oliwy do ognia dolało ogłoszenie przez ukraiński rząd kwarantanny w dziewięciu obwodach na zachodzie kraju. Objęte są nią także położone przy granicy z naszym regionem: lwowski i wołyński. Polskie służby sanitarne uspokajają.

– W woj. lubelskim nie rejestrujemy wzrostu zachorowań na grypę, również w powiatach przygranicznych. Zauważamy nawet spadek zachorowań – uspokaja Janusz Słodziński, wojewódzki inspektor sanitarny w Lublinie.

W piątek na przejściu granicznym w Dorohusku wśród wyjeżdżających trudno było spotkać Polaka. Przeważają Ukraińcy. Większość słyszała o epidemii. Czy się boją? – Co ma być, to będzie – mówi Sergiej Wereszczuk, kierowca autobusu rejsowego z Warszawy do Łucka. – Każdy, tam na górze, ma zapisane, co mu przeznaczone.

Na przejściu granicznym były rozdawane ulotki z informacją, jak ustrzec się przed wirusem. Są też plakaty o podobnej treści. Po stronie ukraińskiej od dwóch dni na przejściach granicznych dyżurują lekarze.

– Nie było żadnych niepokojących sygnałów związanych z sytuacją na Ukrainie – mówi ppłk Andrzej Wójcik, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – A jeśli nasze służby wczoraj rozmawiały na ten temat z ukraińskimi kolegami, to tylko w ramach rutynowych spotkań.

Radykalnych działań nie podejmuje też Urząd Wojewódzki w Lublinie. – Służby graniczne zostały uczulone na zwiększony ruch graniczny w najbliższych dniach. Od maja jesteśmy cały czas w szóstym stopniu zagrożenia pandemicznego ogłoszonego przez WHO (czyli najwyższym – red.) – mówi Włodzimierz Stańczyk z UW. Apeluje jednak:  Jeśli ktoś nie musi, niech lepiej nie wyjeżdża teraz na Ukrainę.

Nie będzie też blokady przejść granicznych. – Sytuacja jest pod kontrolą i nie ma potrzeby nerwowo reagować. Mamy możliwość zablokowania wjazdu do kraju osobom, u których zajdzie podejrzenie choroby – dodaje Stańczyk.


Zaszczep się!

Na zachodniej Ukrainie przed aptekami ustawiają się ogromne kolejki. W większości brakuje już leków przeciwgrypowych.

W lubelskich aptekach w piątek nie było wzmożonego ruchu, ale pacjenci pytali o leki osłonowe i przeciwgrypowe. – Przyszły dwie panie z Ukrainy i dowiadywały się o takie środki – mówi Aneta Wierzbicka z apteki Millenium w Lublinie. – Kilka osób kupowało leki, bo jak mówili słyszeli o zbliżającej się epidemii grypy. Ministerstwo Zdrowia radzi natomiast szczepienia przeciw grypie sezonowej.

Nie zarażaj

Gdy jesteś chory, nie zbliżaj się do innych. Kiedy kaszlesz i kichasz, zakrywaj usta i nos chusteczką. Myj często ręce wodą z mydłem, unikaj dotykania oczu, nosa i ust (wirusy i bakterie często rozprzestrzeniają się, gdy ludzie dotykają skażonych powierzchni, a potem tych części ciała).

Pozostałe informacje

Koparka trafiła na minę. I to dosłownie

Koparka trafiła na minę. I to dosłownie

Podczas prac budowlanych operator koparki natrafił na minę przeciwpancerną z czasów II wojny światowej.

Lublin kocha żużel. Karnety na mecze Orlen Oil Motoru wyprzedane w około pięć minut

Lublin kocha żużel. Karnety na mecze Orlen Oil Motoru wyprzedane w około pięć minut

W poniedziałek o godzinie 20.25 rozpoczęła się sprzedaż karnetów na mecze mistrzów Polski w 2025 roku. Zainteresowanie, zgodnie z przewidywaniami, było ogromne. Wejściówki rozeszły się błyskawicznie i część kibiców wpadło w szał radości, a zdecydowana większość musiała obejść się smakiem

Dachówka ceramiczna, betonowa, a może inny materiał na poszycie dachowe? Poznaj popularne rozwiązania stosowane przez dekarzy!

Dachówka ceramiczna, betonowa, a może inny materiał na poszycie dachowe? Poznaj popularne rozwiązania stosowane przez dekarzy!

Na rynku jest wiele materiałów przeznaczonych do estetycznego wykończenia konstrukcji dachowej. To jednak nie oznacza, że każdy produkt nada się do konkretnego rodzaju więźby na dachu. Trzy popularne opcje do wykorzystania to dachówka betonowa, ceramiczna i blachodachówka. Przejrzyj poradnik i dokonaj wyboru!

Wyświetlacze nie działają i działać nie będą. Na nowe jednak pieniędzy jeszcze nie ma
TEMAT OD CZYTELNIKA

Wyświetlacze nie działają i działać nie będą. Na nowe jednak pieniędzy jeszcze nie ma

Każdy użytkownik komunikacji miejskiej chciałby wiedzieć kiedy odjedzie jego autobus. Niestety, na niektórych przystankach w Lublinie pasażerowie mogą mieć z tym problem. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego o sytuacji wie, jednak na pieniądze na nowy sprzęt przyjdzie jeszcze poczekać.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wywalczyły w Warszawie cztery medale MMP

Cztery medale Cementu-Gryfa Chełm i jeden Sokoła Lublin na młodzieżowych mistrzostwach Polski

Dobry występ zawodniczek Cementu-Gryfa Chełm oraz przedstawicielki Sokoła Lublin podczas Międzynarodowych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach kobiet.

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Do wypadku z udziałem motocykla doszło w poniedziałek w miejscowości Oleśniki. Na miejscu potrzebny był śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

W świecie pełnym danych i złożonych procesów biznesowych zarządzanie informacjami produktowymi (PIM), zasobami cyfrowymi (DAM) i treścią (CMS) staje się wyzwaniem. Pimcore to innowacyjna platforma open-source, która umożliwia firmom centralizację i optymalizację tych procesów. Jednak skuteczne wdrożenie Pimcore wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i doświadczenia. Dlatego współpraca z software housem specjalizującym się w Pimcore może przynieść Twojej firmie nieocenione korzyści.

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Nadchodzące dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby okazać koleżance z pracy swoją sympatię. Wybór idealnego prezentu może być jednak wyzwaniem. Jak znaleźć coś, co zarówno wyrazi wdzięczność za współpracę, jak i sprawi przyjemność obdarowanej osobie? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszy upominek dla kogoś, z kim nie łączy Cię nic więcej niż tylko wspólna praca.

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę
film

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę

Dzisiaj w naszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy o wyjątkowej współpracy między lubelskimi uczelniami a miastem! Studenci kierunków architektonicznych mają szansę zmieniać przestrzeń miejską, projektując nowatorskie rozwiązania dla Lublina. Jak wygląda ten proces? Co mogą zdziałać studenci w miejskich przestrzeniach. O tym opowie nasz gość, prof. Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób
galeria

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium