Aż 51 szkół z Lubelszczyzny zgłosiło do programu “Extra Szkolna Stołówka”. Jego celem jest poprawa warunków, w jakich dzieci spożywają szkolne posiłki oraz nauka właściwego gospodarowania żywnością.
Partnerem programu jest Federacja Polskich Banków Żywności. Zgłaszając się do akcji szkoły podstawowe mają szansę zdobyć na remont stołówki 30 tys. zł.
- Wzięliśmy udział w „Extra Szkolnej Stołówce” bo mamy ubogą stołówkę, ze stolików szkolnych i ławeczek ze świetlicy i z remizy strażackiej. Zorganizowaliśmy ją z własnych środków, nie posiadamy dużego budżetu, dlatego korzystamy z programu. Chcielibyśmy, aby nasza stołówka wyglądała tak jak w innych szkołach. Dodatkowo w szkole przeprowadziliśmy warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania, korzystając z otrzymanych materiałów – mówi Małgorzata Sikora, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Szymona Szymonowicza w Czernięcinie Głównym.
O poprawę warunków spożywania posiłków walczy 51 szkół na Lubelszczyźnie. Najwięcej, bo ponad 56 tys. głosów zdobyła dotychczas SP nr 3 z Lubartowa, w której stan techniczny stołówki pozostawia wiele do życzenia, a najpilniejszą potrzebą jest remont podłogi nie wymienianej od 30 lat. Na drugim miejscu (37 tys. głosów) uplasowała się SP w Okrzei, w której wymienić trzeba dwudziestoletnie zniszczone stoły i krzesła oraz SP w Tarle (23 tys. głosów).
Żeby pomóc wszystkim zgłoszonym do konkursu szkołom w osiągnięciu celu można głosując na swoich faworytów na stronie internetowej www.extrastolowki.pl.
Głosowanie trwa do 31 maja. Pieniądze na remont otrzymają cztery szkoły, które otrzymają największą ilość głosów oraz piąta placówka wskazana przez jury. W 50 szkołach z największą ilością głosów eksperci Federacji Polskich Banków Żywności przeprowadzą warsztaty dotyczące mądrego gospodarowania żywnością, a 30 kolejnych placówek otrzyma zestaw 50 kolorowych tac, w które extra stołówka powinna być wyposażona.