Kredyty studenckie funkcjonują w Polsce od 1998 r. Udzielają ich banki komercyjne, a w spłacie oprocentowania pomaga budżet państwa.
Jedyny warunek ubiegania się o kredyt to rozpoczęcie studiów przed ukończeniem 25 roku życia. Kredyt studencki jest wypłacany przez okres studiów, maksymalnie przez 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich – przez 4 lata. Miesięczna rata, którą student otrzymuje, to 600 zł przez 10 miesięcy roku akademickiego.
Od czego zacząć
– Pierwsze kroki student powinien skierować do dziekanatu uczelni lub działu spraw studenckich – mówi Joanna Reszko-Zygmunt, rzecznik UMCS.
Otrzymamy tam zaświadczenie stwierdzające, że ubiegający się o przyznanie pożyczki lub kredytu jest studentem danej szkoły wyższej i uzyskał wpis na kolejny semestr (rok studiów). Następnie należy zapoznać się z ofertą i dokonać wyboru spośród 5 banków udzielających kredytów studenckich na korzystnych zasadach.
Banki, które udzielają kredytu to:
• Bank Gospodarstwa Krajowego
• PKO Bank Polski S.A,
• Bank PEKAO S.A.,
• Bank Polskiej Spółdzielczości S.A
• Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
Wnioski o kredyt należy złożyć w jednym z kredytujących banków. Termin składania wniosków w roku akademickim 2009/2010 mija 15 listopada br.
Uboższy ma pierwszeństwo
Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytów mają studenci, słuchacze i doktoranci, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Próg dochodu na osobę w rodzinie studenta, uprawniający do otrzymania kredytu, będzie ogłoszony w grudniu br.
Umowy kredytu będą podpisywane do 31 marca 2010 r. Bank do 15 lutego 2010 r. poinformuje studenta czy przedstawione zabezpieczenie spłaty kredytu jest wystarczające.
W przypadku, gdy nie jest, student może złożyć ponownie wniosek o kredyt w innym banku do 28 lutego 2010 r.
W przypadku braku możliwości sprostania wymogom banków w zakresie zabezpieczenia spłaty kredytu, student może ubiegać się o poręczenie udzielane przez BGK. Można je uzyskać w jednym z banków kredytujących. Obecnie poręczenie wynosi 70% kredytu (kapitału), a w przypadku sierot 100%.
Spłata kredytu zaczyna się dwa lata po ukończeniu studiów i trwa co najmniej dwa razy dłużej niż okres jego pobierania. Wysokość oprocentowania kredytu wynosi połowę stopy redyskontowej NBP. Na wniosek kredytobiorcy bank może zmniejszyć wysokość raty spłaty kredytu do 20% miesięcznego dochodu danej osoby. Kredyt umarzany jest w 20% kredytobiorcom, którzy ukończyli studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. W szczególnych przypadkach kredyt może być umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową (np. choroba, wypadek) lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań (np. niepełnosprawność).
TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ
• UMSC – Dział Spraw Studenckich, tel. (081) 533 20 44
• Politechnika Lubelska (centrala) – tel. (081) 53 81 180
• Uniwersytet Przyrodniczy – Dział Spraw Socjalnych Studentów lub tel. (081) 533 06 24
• KUL – Dział Studenckich Spraw Socjalnych, Al. Racławickie 14, tel. 081 445 32 23
• Uniwersytet Medyczny (centrala) – tel. (081) 528-84-00