Urzędnicy z Głuska namawiają mieszkańców do bezpłatnych badań profilaktycznych.
– Jak człowiek się zbada, to jest spokojniejszy. Tyle nieszczęść wokoło, dużo ludzi cierpi na choroby nowotworowe – stwierdza Jadwiga Wójcik, sołtys Mętowa w gminie Głusk. – Znam dwie kobiety, które dzięki badaniom profilaktycznym są teraz zdrowe. Raka piesi wykryto u nich w porę. To uratowało im życie. Ja jeszcze w tym miesiącu pojadę do Lublina, żeby zrobić sobie mammografię i cytologię. Będę namawiać też do badań inne kobiety.
Gmina Głusk przystąpiła do konkursu "Zdrowa gmina”, który organizuje Polska Unia Onkologii. Urzędnicy mają zachęcić jak największą liczbę mieszkańców do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chodzi o cytologię, mammografię i kolonoskopię.
– Będziemy monitorować statystyki dotyczące tych badań od marca do sierpnia bieżącego roku – wyjaśnia Izabela Sałamacha z biura organizacyjnego konkursu.
Najwięcej punktów dostanie ta gmina, która odnotuje największy wzrost procentowy w tym zakresie. Jednak, aby wygrać główną nagrodę – 100 tys. złotych, samorządowcy będą musieli napisać też projekt dotyczący zdrowia.
Urzędnicy z Głuska liczą na pomoc m.in. pracowników oświaty. – Chcemy włączyć w akcję dyrektorów szkół i księży – mówi Urszula Paździor, zastępca wójta Głuska. – Radni i sołtysi już informują mieszkańców o akcji. Będziemy rozwieszać też plakaty. Wszystko po to, by zachęcić i zmobilizować ludzi do skorzystania z tych badań.
Niektórzy taką decyzję mają już za sobą. – W ubiegłym roku robiłam cytologię i mammografię – opowiada pani Alina, mieszkanka gminy Głusk. – Zawsze jak mam możliwość to korzystam z takich badań.
W tym roku w drugiej edycji konkursu "Zdrowia Gmina” biorą udział gminy z 6 województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego. Z naszego regionu do akcji przystąpiły w sumie 44 gminy, m.in. Stężyca, Biała Podlaska i Puławy.
– Jeśli możemy cokolwiek zrobić, aby poprawić stan zdrowia naszych mieszkańców, to warto to robić – przekonuje Marzena Klimek z Urzędu Miasta w Puławach.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty we wrześniu.
Ponure statystyki
W Polsce co roku 14 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi, z czego ponad jedna trzecia umiera. Na raka szyjki macicy rocznie zapada 3,5 tys. kobiet. Niestety, co druga przegrywa walkę z chorobą. Z kolei, co roku na raka jelita grubego zachorowuje ponad 13 tys. osób, z których aż 9 tys. umiera.