Nie będzie już żadnych "białych plam, szerokopasmowy internet dotrze do każdego zakątka naszego województwa. W Lubelskiem wybudowano już ponad 60 proc. z planowanych 3 tys. km sieci.
Wybudowanie blisko 3 tys. km sieci umożliwi dostęp do internetu dla ponad 95 proc. gospodarstw domowych naszego województwa. To ważne zwłaszcza na obszarach, które operatorzy internetowi uważają za nieopłacalne. Wszystko ma być gotowe do końca października 2015 r. Pierwszy światłowód położono w marcu k. Biłgoraja. Obecnie kończą się prace m.in. na Podlasiu.
- Finalizujemy budowę światłowodów - potwierdza inżynier kontraktu z ECM Group Polska Paweł Kajkowski.
Projekt zakłada budowę ponad 300 węzłów (dystrybucyjnych i szkieletowych). Infrastruktura powstaje tam, gdzie do tej pory były "białe plamy”. W samym powiecie bialskim węzłów będzie 20.
- Sieć obejmie większość miejscowości z naszej gminy - cieszy się wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski. - Mieszkańcy niecierpliwie czekają na odcinek tzw. "ostatniej mili” i szybki Internet. Liczymy, że w 2016 lub 2017 r. surfowanie będzie już możliwie.
- Zgodnie z europejską agendą cyfrową do 2022 roku powinniśmy dostarczyć szerokopasmowy internet o prędkości przynajmniej 30 Mb/s do wszystkich polskich domów - mówi Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Jego zdaniem, ostatni etap też powinien pójść gładko. - W kolejnej perspektywie finansowej UE przewidywane są również dofinansowania dla firm telekomunikacyjnych - dodaje Dombrowski.
Projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” to największe tego typu przedsięwzięcie w skali całej Unii Europejskiej. Lubelska sieć szerokopasmowa ma kosztować 385 mln zł, z czego 267 mln zł to unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W ramach projektu jeszcze w tym roku odbędą się szkolenia z obsługi komputera. Natomiast 4 grudnia w Lublinie odbędzie się I Lubelska Konferencja dla Operatorów Telekomunikacyjnych.