Dziś w szkołach rozlegnie się pierwszy dzwonek. Lubelskie Kuratorium Oświaty zapewnia, że szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów, a nauczyciele doskonale znają nową podstawę programową. Ci, którzy w szkołach zostają, bo wielu pracę straciło
Najwięcej obaw związanych z reformą edukacji mieli nauczyciele. ZNP alarmował, że w związku z reformą edukacji od 1 września pracę straci 8 933 nauczycieli, a 21 667 nie będzie miało pełnego etatu. W naszym regionie od 1 września do pracy nie wrócić nie miało 1250 nauczycieli, a 1461 pedagogów miało mieć ograniczone etaty.
Inne dane przedstawiło w piątek kuratorium.
– Na podstawie danych uzyskanych od dyrektorów szkół należy stwierdzić, że liczba zawartych z nauczycielami nowych umów o pracę będzie większa niż umów wypowiedzianych z końcem minionego roku – podkreśla Jolanta Misiak, p.o. dyrektora Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz KO w Lublinie.
Zarazem przyznaje, że 1612 nauczycieli odeszło ze szkół. Najwięcej, bo 739 pedagogów nie podpisało kolejnej umowy.
– Kolejna grupa nauczycieli, 380 osób, musiała odejść z powodów organizacyjnych np. konieczności połączenia oddziałów czy łączenia klas. Z kolei 269 osób podjęło decyzję o przejściu na emeryturę – wylicza Misiak.
Kuratorium nie wie jeszcze, ilu nauczycieli będzie zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Na takie informacje trzeba poczekać do początku października.
Urzędnicy podkreślają, że wielu nauczycieli, którzy stracili pracę wkrótce ją znajdą. Dyrektorzy 863 szkół i placówek województwa lubelskiego zadeklarowali, że od 1 września 2017 roku będą zawierać nowe umowy.
– W 491 szkołach podstawowych, 81 gimnazjach, 52 technikach, 47 liceach, 15 szkołach branżowych znajdą się miejsca pracy dla 2701 nauczycieli – informuje Misiak. I dodaje: – Żaden dyrektor i żaden organ prowadzący nie zgłaszał do Lubelskiego Kuratora Oświaty problemów dotyczących organizacji nowego roku szkolnego.
Żeby przygotować pedagogów do nauczania w oparciu o nową podstawę programową w specjalnych szkoleniach brał udział co najmniej jeden nauczyciel każdego przedmiotu z każdej szkoły. W sumie przeszkolono 8947 nauczycieli.
– Mniejszym, niż zakładano, zainteresowaniem cieszyły się szkolenia dotyczące nowej podstawy programowej z języka polskiego oraz języka polskiego i historii – informuje Jolanta Misiak. – Brało w nim udział 20-30 proc. planowanej liczby uczestników.
W ramach tzw. grantów kuratora, w kursach doskonalących z zakresu nowej podstawy programowej do końca roku w województwie lubelskim weźmie udział 2950 nauczycieli.