Zarząd Województwa Lubelskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2022 rok. Niespodzianki podczas obrad środowego Sejmiku Województwa Lubelskiego nie było.
W sprawie udzielenia wotum zaufania marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu i kierowanemu przez niego Zarządowi Województwa Lubelskiego „za” zagłosowało 18 radnych, rządzącej Zjednoczonej Prawicy. 14 radnych było „przeciw”, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za udzieleniem absolutorium Zarządowi Województwa ci sami radni byli „za”, 13 zagłosowało „przeciw”, a 1 wstrzymał się od głosu .
– Bardzo dziękuję za okazane zaufanie. Głosy radnych województwa lubelskiego – i tych, którzy byli za, jak również i tych, którzy głosowali przeciw, bo mobilizują mnie do dalszej pracy na rzecz rozwoju Samorządu Województwa Lubelskiego. Będę dalej zajmował się problemami mieszkańców regionu i zapewniał skoordynowany proces realizacji polityk określonych w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego – powiedział tuż po głosowaniu marszałek Jarosław Stawiarski.
Zanim jednak radni opowiedzieli się po stronie Zarządu, wysłuchali raportu o stanie województwa lubelskiego. Rok 2022 zamknięty został dodatnim wynikiem finansowym, w kwocie 197,1 mln zł. Dochody województwa wyniosły 1,33 miliarda zł zostały zrealizowane w 99,07% w stosunku do zakładanych. Wysokość poniesionych wydatków wyniosła ogółem 1,13 mld, co stanowi 88,75% planu.
Oceniając ogólną sytuacji społeczno-gospodarczą województwa lubelskiego na tle kraju należy podkreślić, że nasz region zajmuje 10. pozycję w tworzeniu krajowego PKB (udział wyniósł 3,7%), a dynamika wzrostu nominalnego PKB wyniosła 111,1% (2020 r.=100). Plasujemy się na 11 pozycji razem z woj. lubuskim i zachodniopomorskim.
Systematycznej poprawie w województwie lubelskim ulegają warunki dla aktywności małych i średnich przedsiębiorstw. W 2022 r. nastąpił wzrost o 3,3% (o 6,6 tys.) w stosunku do roku poprzedniego. liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych osiągając poziom 206,1 tys. (co stanowi 4,1% podmiotów w kraju) - najwyższy w historii województwa.
Poprawie uległa również sytuacja na rynku pracy. W porównaniu z 2021 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 7,5% (w kraju o 9,3%), natomiast stopa bezrobocia była niższa o 0,6 p. proc. i wyniosła 8,1% (w kraju 5,2%). W porównaniu z 2021 r. zwiększyła się również liczba ofert zatrudnienia, którymi dysponowały urzędy pracy.