Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 października 2011 r.
17:14
Edytuj ten wpis

Nasi posłowie będą ministrami? Małe szanse

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 12 A A
 (Kpalion / Wikipedia)
(Kpalion / Wikipedia)

Niewiele wskazuje na to, żeby ministrami w nowym rządzie zostali ludzie z Lubelskiego. A to mniejsze szanse na zdobycie państwowych pieniędzy na inwestycje w naszym regionie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Donald Tusk w zaciszu gabinetu zastanawia się nad przebudową rządu. Czy jest szansa na to, żeby najważniejsze stanowiska przypadły komuś z naszego regionu? W odchodzącym rządzie brakowało ministra, który mógłby bezpośrednio dotrzeć do ucha premiera np. w sprawie pieniędzy na budowę obwodnicy Lublina i ekspresówki do Warszawy.

Ogólnokrajowe media informują, że Joanna Mucha (PO) ma szanse zostać pełnomocnikiem ds. równego traktowania w nowym rządzie. Mucha twierdzi, że nikt z nią jeszcze o tym nie rozmawiał. Na stanowisku wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji mógłby pozostać poseł Włodzimierz Karpiński (PO). Trwają spekulacje, czy w resorcie sprawiedliwości znajdzie się Wojciech Wilk (PO), który przegrał wybory na posła (problemem jest dawna współpraca Wilka ze skompromitowanym byłym burmistrzem Kraśnika Piotrem Czubińskim). W Ministerstwie Rozwoju ma pozostać wiceminister Marceli Niezgoda (PSL).

– O obsadzie rządu zdecyduje wyłącznie premier Donald Tusk. Teraz zapadają strategiczne decyzja na temat koalicji z PSL. Nikt, oprócz premiera nie ma konkretnych informacji o kandydatach na ministrów – tłumaczy Piotr Sawicki, członek władz PO w naszym regionie. Dodaje: Tusk postawi na wybitnych fachowców i trzeba się zastanowić, czy takich mamy w regionie.

Kompetencje to jedno, a partyjne układanki to drugie. Jeden z polityków PO tłumaczy nam: Jeśli Grzegorz Schetyna pokieruje np. MSWiA, to Karpiński i Wilk mają szansę na wiceministrów. A jeśli będzie inaczej, to po co Tusk ma wspierać ludzi Schetyny z terenu?

Giełda nazwisk ruszy na dobre po 8 listopada, kiedy nowi posłowie złożą ślubowanie, a stary rząd poda się do dymisji.

Teraz jedynym człowiekiem z regionu szefującym rządowej instytucji jest Henryk Smolarz (PSL), prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jednak Smolarz wygrał wybory i teraz musi wybierać między mandatem posła a fotelem prezesa. Swojej decyzji jeszcze nie zdradza.

– Posiadanie przez region ministra to bardzo duży atut – stwierdza Smolarz. Tłumaczy: Obowiązują procedury, ale zapada też wiele decyzji "politycznych”. Ważni są ludzie, którzy są blisko osób decyzyjnych, potrafią do nich dotrzeć i mają ich sympatię. Pracujemy dla kraju, jednak każdy ma pamięć o sprawach ważnych dla regionu.

W powszechnym przekonaniu Wrocław mógł zdobyć tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dzięki przychylność pochodzącego z tego miasta ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Były prezydent Łodzi ogłosił kilka dni temu, że działalność ministra transportu Cezarego Grabarczyka była dla jego rodzinnego miasta "wręcz chwalebna”. W powszechnej opinii remonty sądów w Lublinie możemy zawdzięczać Grzegorzowi Kurczukowi, niegdyś szefowi SLD w regionie i ministrowi sprawiedliwości.

Czy będziemy mieli ministra – może okazać się tuż przed ogłoszeniem przez Donalda Tuska składu rządu. – Na własnym przykładzie wiem, że wiele rzeczy dzieje się w ostatniej chwili. To nie są wyroki śmierci, żeby były nieodwracalne – stwierdza Smolarz.

Pozostałe informacje

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium