Nie wierz w zapewniania pseudo specjalistów, że jeśli będziesz odwlekał termin przedłużenia obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC w czasie, to zaoszczędzisz na tym nawet kilkadziesiąt złotych. UFG ze swoim elektronicznym systemem tzw. OI jest coraz skuteczniejsze.
Za brak ważnej polisy zapłacisz przynajmniej 700 zł
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) pochwalił się nowymi danymi statystycznymi. W raporcie czytamy, że skuteczność wykrywania właścicieli pojazdów, którzy nie ubezpieczyli swojego pojazdu w terminie wzrosła o ponad 50%, a to więcej niż wynikałoby z dotychczasowych prognoz niezależnych analityków.
Co ważne – dziś blisko połowa (właściwie: 45%) wszystkich kar nakładanych na nieuczciwych właścicieli aut to efekt kontroli UFG, a nie pracy mundurowych.
– Zawiadomienia składane przez policję to dziś zaledwie 33% ogółu – pozostałe 22% to efekt wzmożonych prac wydziałów komunikacji w urzędach gmin i miast – powołuje się serwis Comperia na dane UFG.
W ocenie Huberta Stoklasy, wiceszefa funduszu – skuteczność typowania nieubezpieczonych sięga dziś 80%, co oznacza, że tylko co 5. kontrola okazuje się nietrafiona.
UFG podał, dlaczego Polacy nie wykupują OC w terminie
Wśród powodów, dla które właściciele aut nie mają ważnego ubezpieczenia OC podaje się:
- przeświadczenie o tym, że w razie zakupu używanego auta, nowa polisa OC zostanie przedłużona automatycznie przez dotychczasowego ubezpieczyciela,
- błąd w komunikacji na linii sprzedawca – kupujący (zdarza się, że OC zostało wypowiedziane, jeśli auto trafiło do sprzedaży do komisu o czym nie wiedział nowy właściciel),
- celowe lub niecelowe nieprzedłużenie polisy OC w terminie lub nieopłacenie wszystkich płatności ratalnych (jeśli stawka OC była podzielona na raty, np. co kwartał lub pół roku),
- niewiedza nowego właściciela, że auto powinno być ubezpieczone z chwilą rejestracji, a nie jego faktycznego odbioru od sprzedawcy.
Brak polisy OC nadszarpnie niejednym domowym budżetem
W 2015 r. zmieniły się stawki karne za brak ważnego OC. Właściciele pojazdów osobowych zapłacą kwotę 700 złotych, jeśli spóźnią się z polisą do 3 dni, 1,750 złotych od 3 do 14 dni i 3,500 złotych powyżej 2 tygodni.