1 grudnia mają zniknąć papierowe zwolnienia lekarskie. Forma elektroniczna ma być jedyną obowiązującą. – Jesteśmy realistami. Jest na to mała szansa – stwierdzają lekarze.
W województwie lubelskim prawo do wystawiania zwolnień lekarskich ma 8,6 tys. medyków. W Platformie Usług Elektronicznych ZUS, która umożliwia wystawiania e-zwolnień, zarejestrowało się 93 proc. z nich. Jednak tylko 51 proc. zwolnień jest wystawiana w formie elektronicznej.
– Dynamika wzrostu liczby e-zwolnień jest bardzo duża. We wrześniu i październiku było to 30-35 proc. Teraz to więcej niż połowa. Jesteśmy więc dobrej myśli – mówi Piotr Waszak, dyrektor oddziału ZUS w Lublinie.
A co jeśli się nie uda? – Mamy gotowe rozwiązania awaryjne, podobnie jak np. w sytuacji awarii prądu – mówi Waszak. – Liczymy jednak, że lekarze przekonają się do tej formy. – Przeprowadziliśmy już ponad 2 tys. szkoleń dla lekarzy dotyczących e-zwolnień.
– Jeżeli trzeci rok wdrażamy nowe rozwiązania i dopiero połowa zwolnień jest elektroniczna to raczej jest mała szansa, żeby do 1 grudnia wszystkie były wystawiane w takiej formie. Nowy system ewidentnie nie przekonuje lekarzy – komentuje Tomasz Zieliński, wiceprzewodniczący Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców. – Wielokrotnie postulowaliśmy, żeby nie było przymusu tylko możliwość wyboru między formą papierową i elektroniczną. Chodzi o to, żeby nie stwarzać problemów pacjentom – dodaje.
Czy lekarze, którzy nie wystawią po 1 grudnia e-zwolnienia będą karani? – Ustawa nie przewiduje kar, więc mamy nadzieję, że tak nie będzie – mówi Zieliński. – Z sygnałów od samych lekarzy widać wyraźnie, że jest problem organizacyjny we wprowadzaniu nowych przepisów. Lekarze wskazują m.in. na brak sprzętu, brak dostępu do internetu czy niesprawność oprogramowania.
Zieliński podkreśla, że lekarze wcale nie chcą walczyć z e-zwolnieniami. – Taka forma może być ułatwieniem. Wiem, bo jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce zacząłem wystawiać takie zwolnienia – mówi. – Wprowadzanie takich zmian powinno odbywać się jednak racjonalnie, etapami.
NFZ może dofinansować zakup sprzętu (m.in. komputery, smartfony) i oprogramowania potrzebnego do wystawiania e-zwolnień. – W skali kraju mamy na to w tym roku 50 mln zł, w skali naszego województwa ok. 3,4 mln zł. Dotychczas wpłynęło do nas 40 wniosków od lekarzy na takie dofinansowanie – mówi Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ. – Dofinansowanie może być maksymalnie na poziomie 65 proc. Pieniądze przekazujemy w ciągu 14 dni od złożenia wniosku.
L4 bez papierka
Lekarz wpisuje do elektronicznego formularza (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) PESEL pacjenta. Część danych np. imię, nazwisko czy adres wczytuje się wtedy automatycznie z systemu, pozostałe jak np. kod choroby uzupełnia lekarz. Zwolnienie zatwierdza swoim podpisem elektronicznym. E-zwolnienie trafia do ZUS i na profil pracodawcy w PUE. Pacjent też może je zobaczyć jeśli ma profil w PUE.
W związku ze zmianą przepisów, 30 listopada wszystkie placówki ZUS będą opracować dłużej niż zwykle. Doradcy ds. e-zwolnień będą do dyspozycji do godz. 18. 1 grudnia ZUS zaprasza lekarzy na „Białą sobotę” (godz. 9-13). 1 i 2 grudnia w godz. 8-21 konsultanci ZUS będą dostępni pod nr tel. 22 560 16 00, a od 3 grudnia w dni robocze w godz. 6-22.