Gmina Opole Lubelskie zachęca mieszkańców do składania ankiet aplikacyjnych do programu montażu pomp ciepła i pieców na biomasę. Już nie tylko panele słoneczne i fotowoltaika są szansą na czystą energię czy darmową ciepłą wodę w tej gminie.
Nie każdy z mieszkańców gminy, np. ze względów technicznych, może sięgnąć po rozwiązania z dziedziny fotowoltaiki czy paneli solarnych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
– Dlatego zapraszamy i zachęcamy mieszkańców do składania ankiet także na montaż pomp ciepła i kotłów na biomasę. Mamy bardzo dużo terenów sadowniczych, gdzie doskonale sprawdzają się kotły na biomasę. Dlaczego na przykład mieszkańcy Wandalina nie mogliby opalać pestkami pieców na biomasę? W okolicy funkcjonują przetwórnie, gdzie pestki są odpadem. Kocioł jest praktycznie bezobsługowy, z automatycznym podajnikiem ładowanym raz w tygodniu – zachęca Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego.
Dofinansowanie do pompy ciepła wynosi 75 proc., a do kotła na biomasę – 80 proc. – Wydatki po stronie odbiorcy są niewielkie. Na przykład pompa ciepła o mocy 20 kW kosztuje około 12 tys. zł, z czego przysłowiowy Kowalski dopłaci 3 tys. zł netto. Piec na biomasę to około 15 tys., co przy 80 proc. dofinansowaniu obciąża odbiorcę podobną dopłatą – wylicza burmistrz.
Wnioski na pompy i piece można pobrać na stronie internetowej miasta lub w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego. Wypełnione należy złożyć w tym samym punkcie do 29 kwietnia.
Przypomnijmy, że w lutym tego roku aż 917 osób z terenu gminy i miasta Opole Lubelskie zgłosiło się do programu dofinansowania montażu kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. – 513 rodzin wyraziło chęć montażu kolektorów słonecznych, a 404 zainteresowało się instalacją paneli fotowoltaicznych – dodaje Krzysztof Ryczek z Urzędu Miasta i Gminy Opole Lubelskie.
Złożenie ankiety nie oznacza automatycznego zakwalifikowania się do programu. Urzędnicy przygotowują wniosek aplikacyjny do konkursu rozpisanego przez Urząd Marszałkowski. Termin złożenia aplikacji mija w kwietniu tego roku.
– Następnie przyjdzie nam czekać na decyzję, czy nasz projekt otrzymał unijne dofinansowanie. Wyniki konkursu powinny być znane najpóźniej do końca roku – wyjaśnia Marcelina Dziechciarz z Wydziału Integracji Europejskiej i Promocji UM w Opolu Lubelskim. – W przypadku pozytywnego dla nas rozstrzygnięcia konkursu, optymistyczny wariant realizacji projektu to połowa 2017 roku – dodaje.
To już kolejny projekt realizowany przez Ople Lubelskie w sektorze źródeł odnawialnej energii. Poprzedni projektu montażu paneli słonecznych w gminie kosztował 5,8 mln złotych, a dofinansowanie UE osiągnęło poziom 4,56 mln złotych.