Urząd Marszałkowski szuka nowych szefów szpitala w Zamościu i sanatorium w Poniatowej. Obie jednostki od kwietnia mają pełniących obowiązki dyrektorów. I to właśnie oni wydają się być faworytami ogłoszonych przez marszałka konkursów.
Oba postępowania to wynik wydarzeń z końca marca. Wtedy z pracy zrezygnowała Małgorzata Popławska, która od dwóch lat kierowała Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. W połowie 2020 roku wygrała konkurs i zajęła miejsce wieloletniego dyrektora Andrzeja Mielcarka, który odszedł na emeryturę.
Zarząd województwa rezygnację Popławskiej przyjął i od 1 kwietnia na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora powołał Adama Fimiarza, dotychczasowego szefa Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób w Poniatowej, który wcześniej pracował m.in. jako wicedyrektor w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.
Na zwolnioną w ten sposób posadę w Poniatowej marszałek mianował swojego niedawnego współpracownika. P.o. dyrektorem został Sebastian Trojak, który na początku lutego nieoczekiwanie zrezygnował z funkcji członka zarządu województwa, którą pełnił z nadania Solidarnej Polski. W kuluarach mówiło się, że powodem tej decyzji był konflikt z szefem lokalnych struktur partii posłem Janem Kanthakiem.
Obaj tymczasowi dyrektorzy obowiązki mają pełnić do czasu powołania nowych dyrektorów wybranych w drodze konkursów, jednak nie dłużej niż przez sześć miesięcy. Postępowania konkursowe dotyczące obu instytucji zostały ogłoszone na początku czerwca. Mogli w nich wziąć udział tymczasowi szefowie obu lecznic. Termin składania kandydatur minął w ubiegłym tygodniu.
– Na stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wpłynęły trzy oferty, zaś na stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej dwie oferty – mówi nam Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka Jarosława Stawiarskiego. Nazwisk kandydatów nie ujawnia. Nie potwierdza też, czy swoje zgłoszenia wysłali dotychczasowi dyrektorowie.
– Złożyłem swoją kandydaturę. Mam nadzieję, że okaże się ona najlepsza. Czekam na decyzję komisji konkursowej – mówi nam z kolei Adam Filmiarz.
Z Sebastianem Trojakiem nie udało się nam skontaktować.
Oba konkursy mają zostać rozstrzygnięte najpóźniej na początku czerwca.
Jeszcze jeden dyrektor ze świata polityki
Podobna procedura wkrótce zostanie uruchomiona w przypadku Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Celejowie. Od 28 maja – o czym Urząd Marszałkowski oficjalnie nie informował – obowiązki dyrektora pełni tu Jarosław Zdrojkowski. To, podobnie jak Trojak, były polityk. Za pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości pełnił funkcję wicewojewody lubelskiego, a w grudniu 2006 roku został marszałkiem województwa. Z tego stanowiska został odwołany na początku 2008 roku. Potem wycofał się z polityki, a zawodowo był związany ze spółkami, w których udziały mają miasto Lublin i samorząd województwa: Targami Lublin i Portem Lotniczym Lublin.
Podobnie jak w Zamościu i Poniatowej, także p.o. dyrektor lecznicy w Celejowie ma pełnić obowiązki do czasu wyłonienia nowego szefa w drodze konkursu. Ten ma zostać ogłoszony niebawem.