Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 lipca 2010 r.
17:31
Edytuj ten wpis

Wojciechów: Kula w Matce Boskiej, serce we wnęce

0 0 A A

Kiedy w kapliczkę w Wojciechowie miał uderzyć piorun, Jezus powiedział: Nie uderzaj w moją Matkę, tylko we mnie. – Wtedy piorun uderzył w ramię krzyża wieńczącego kapliczkę, figura Matki Bożej została nietknięta – opowiada Urszula Mirosław, która zbadała historię kapliczek stojących w gminie Wojciechów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kapliczek jest trzynaście. Przeważnie stoją na rozstajach dróg i malowniczo wpisują się w pejzaż wsi rozrzuconych wokół Wojciechowa. – Krzyże i kapliczki od zawsze stawiano na rozstajach dróg. Miały być dla człowieka drogowskazem. Na polnej i na życiowej drodze – tłumaczy Urszula Mirosław, na co dzień instruktorka z Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie. Jej ulubiona kapliczkę; przy drodze do łubek, widać z Wieży Ariańskiej, gdzie pracuję.

Zaduma

Żeby zwiedzić kapliczki, najlepiej wsiąść na rower. Z Lublina droga do Wojciechowa prowadzi przez malowniczo rozłożone Palikije. W Wojciechowie warto zacząć wycieczkę od modrzewiowego kościółka p.w. św. Teodora.

Jesteśmy na miejscu. Zanim ksiądz proboszcz Jan Hałasa otworzy nam kościół, Urszula Mirosław pokazuje płytę nagrobną wmurowaną w ogrodzenie. – Znaleziono ją w pobliżu Wieży Ariańskiej. To doczesna pamiątka po Stanisławie Spince herbu Prus, który był właścicielem Wojciechowa w XVI wieku – opowiada nam przewodniczka. Ogrodzenie Wojciechowskiego kościołka to prawdziwy rarytas. Ma bramy w barokowym stylu, w jednym narożu znajduje się drewniana czworoboczna dzwonnica, w drugim murowana kostnica.

Kurdybany

Ale turyści, którzy przyjeżdżają w to miejsce z całej Polski najpierw oglądają bezcenne kurdybany, skóry o bogatym ornamencie, najpierw tłoczone potem złocone, oprawione w ramy, które zdobią antependium (podstawę) ołtarzy. – Tej klasy kurdybany znajdują się jeszcze w dwóch miejscach w Polsce – tłumaczy ks. Jan Hałasa.

A my jedziemy pod Wojciechowską kapliczkę stojącą przy drodze do Łubek. To jedna z najstarszych kapliczek w gminie, wybudowano ją w XIX wieku z kamienia, czerwonej cegły i gliny. Kapliczka ma dwie kondygnacje, neogotycki styl i kilka legend w tle.

Piorun

– Zofia Chęć z Kolonii Wojciechów jeszcze od swoje matki słyszała historię, jak w kapliczkę miał uderzyć piorun. Wtedy Pan Jezus powiedział: Nie uderzaj w moją Matkę, tylko we mnie. Piorun uderzył w ramię krzyża wieńczącego kapliczkę, figura Matki Bożej ocalała – opowiada Urszula Mirosław.

W ramieniu Matki Bożej widniej otwór po kuli. Ponoć kula jest w środku. – Proszę się nie martwić. Ludzie, którzy tędy przechodzą i ściągają czapkę sprawdzają stan kapliczki. Jak coś się będzie działo, naprawią od serca – mówi pani Urszula i zaraz dorzuca jeszcze jedną historię: – Podczas wojny z kościoła w Wojciechowie skradziono piękną monstrancję. Nieznany sprawca zostawił ją w kapliczce, skąd została zabrana do kościoła.

Kapliczka

We wsi Halinówka, rodzinnej wsi Urszuli Mirosław, kapliczka stoi na ostrym zakręcie. – I wyraźnie przynosi szczęście, bo nie zdarzył się tu żaden wypadek.

Kapliczkę zbudowano w 1950 roku z inicjatywy Konstantego Maja i Franciszka Mirosława. Najpierw stał tu krzyż. Wzór i miarę pobrano z kapliczki stojącej za torami w Mirocinie. Żeby zebrać środki na budowę, mieszkańcy wystawili sztukę, zagrali ją w stodole, w której Józef Jusiak wybudował scenę. Przy kapliczce stoją trzy lipy, posadzone w momencie budowy.

We wsi Kolonia Wojciechów znajduje się półokrągła, XIX kapliczka z Matką Boską Ostrobramską, wystawiona przez właścicieli Wojciechowa. – Kiedyś stała samotnie na rozstajach dróg prowadzących z Wojciechowa do Nałęczowa i do Wąwolnicy. Kiedy dokoła powstała wieś, kapliczka otoczona żywopłotem stoi na prywatnej posesji.

Jedną z najbardziej znanych kapliczek jest słupowa kapliczka w Wojciechowie, wybudowana w miejscu aresztowania przez Urząd Bezpieczeństwa w dniu 7 czerwca 1966 roku kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który peregrynował po kraju.

Serce

Kiedy będziecie podróżować od kapliczki do kapliczki zajrzyjcie do wsi Łubki. Warto zobaczyć tam dworek stojący obok kościoła parafialnego. – I płytę z czerwonego piaskowca stojącą w parku przy kościele – dodaje nasza przewodniczka.

Pod kamienną płytą umieszczono serce Mieczysława Dąbrowskiego, właściciela majątku Łubki Stare. Serce zamknięte było w drogocennym naczyniu. Według przekazów, niszę z sercem zniszczyli żołnierze radzieccy, stacjonujący w dworku. To, co się udało ocalić, zamurował na powrót w dawne miejsce nauczyciel miejscowej szkoły.

100 cudów Lubelszczyzny
Razem z czytelnikami Dziennika Wschodniego i słuchaczami Radia Lublin, w konsultacji z historykami, regionalistami i naukowcami chcemy opracować listę 100 najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w regionie. Patronat nad wydawnictwem przyjął dr Krzysztof Grabczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego. Współpracujemy z Departamentem Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Radiem Lublin. Czekamy na wasze propozycje do przewodnika: e-mail: waldemar.sulisz@dziennikwschodni.pl lub jerzy.szubiela@dziennikwschodni.pl., albo zwykłą pocztą: Dziennik Wschodni, 20-081 Lublin, ul. Staszica 20. Z dopiskiem "100 cudów Lubelszczyzny”.

Pozostałe informacje

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek, potwierdził, że wybiera się do USA. Polityk weźmie udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na urząd 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Piłkarze Motoru mają za sobą pierwszy sparing podczas obozu w Turcji, a drugi przy okazji zimowych przygotowań. Podopieczni trenera Mateusza Stolarskiego w piątek zremisowali z węgierskim MTK Budapeszt 1:1. Na boisku w ogóle nie pojawili się: Samuel Mraz i Kaan Caliskaner.

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie Ściany Pamięci przy dawnym cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojskowego w Lublinie, pomimo wcześniejszych trudności, pozostaje w planach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Jak poinformował prezes Portu Lotniczego Lublin trwają już przygotowania do podpisania umów cywilnoprawnych i operacyjnych między lotniskiem a wojskiem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium