W połowie kwietnia szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej w Lublinie zoperuje pierwszych pacjentów z użyciem robota da Vinci. To pierwsza placówka w naszym regionie, która ma go na własność.
- Robot jest już w naszym szpitalu. Obecnie trwają szkolenia personelu, w tym lekarzy, a także pielęgniarek, pielęgniarek anestezjologicznych czy instrumentariuszek. Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzymuje certyfikat potwierdzający zdobycie nowych kompetencji - mówi Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. - Dla lekarzy konieczny jest jeszcze egzamin. Proces edukacji chirurgów jest taki sam na całym świecie. To oznacza, że polscy lekarze są takimi samymi specjalistami w chirurgii robotycznej jak lekarze w USA.
Robot da Vinci znacznie ułatwia wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Stosuje się go między innymi w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Szpital przy Kraśnickiej zacznie od operacji ginekologicznych.
- Nasz szpital kupił najnowszy model 4. generacji, z systemem dziesięciokrotnego powiększania obrazu, dodatkowo trójwymiarowym. Dzięki temu zabieg jest przeprowadzany z niespotykaną dotąd precyzją - zaznacza dyr. Piasecka. Tłumaczy, że pozwoli to na bardziej skuteczne zabiegi niż przy tradycyjnych metodach.
- Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez ośmiomilimetrowe otwory. Dzięki temu po operacji wszystko o wiele szybciej się goi, pacjent może wrócić do domu już nawet w drugiej dobie po zabiegu - wyjaśnia Piasecka. Dodaje: - Wykorzystywane narzędzia zmniejszają także urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych również jest mniejsze.
Urządzenie składa się z konsoli chirurgicznej odpowiadającej za sterowanie (siedzi przy niej lekarz) i robota z ramionami, do których podpięte są specjalistyczne narzędzia i kamera.
Robot kosztował 15 mln zł za pieniądze z budżetu województwa lubelskiego.
W szpitalu przy Kraśnickiej ma powstać Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej, w którym docelowo będą się też szkolić z innych ośrodków, które planują zakup robota.
W Polsce jest już 17 ośrodków, w których przeprowadzane są zabiegi z użyciem systemu da Vinci. Tylko w ubiegłym roku w całym kraju wykonano ponad 2 tysiące takich operacji.