Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 kwietnia 2022 r.
21:29

Lublin. Burza na sesji Rady Miasta, ale deweloper dostał, co chciał

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Maciej Kaczanowski)

Władze Lublina wymienią się gruntami z deweloperem, który przekaże miastu 1,2 ha ziemi, w tym 0,8 ha nieprzydatnych mu działek na os. Botanik. W zamian dostanie miejski hektar na tzw. Nowym Felinie. Na transakcję zgodziła się Rada Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Komu miasto chce zrobić dobrze? Deweloperowi czy mieszkańcom? – oburza się radny Piotr Breś (klub PiS), przeciwny takiej zamianie. – To jest następny skandal!

– Tu żadnego skandalu nie ma, tu jest normalna transakcja – odpowiada mu Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Przekonuje, że miasto zyska na zamianie gruntów ze spółką Interbud Construction.

Blok? Wykluczone!

Wspomniana firma jest właścicielem ziemi na os. Botanik, na której chętnie zbudowałaby blok, ale nie może tego zrobić. Nie pozwala na to obowiązujący plan zagospodarowania, który wyznacza tu teren zieleni. Plan przestałby ograniczać spółkę, gdyby dostała zgodę na inwestycję „lex deweloper”. O taką zgodę prosiła, ale jej nie dostała. Odmowę zaskarżyła do sądu, ale przegrała. Ma zatem ziemię, z którą nic nie może zrobić.

Interbud wkrótce pozbędzie się problemu wskutek czwartkowej decyzji Radę Miasta, która zgodziła się na zamianę działek proponowaną przez prezydenta.

Czym się wymienią

W ramach zamiany spółka odda miastu wspomniane działki przy Relaksowej (niecałe 0,8 ha) i prawie 0,5 ha gruntów pod budownictwo wielorodzinne i usługowe grunty przy ul. Franczaka „Lalka”. Miasto odda jej w zamian niecałe 0,9 ha gruntów przy ul. Franczaka „Lalka” i działkę przy Urbanowicza (blisko 0,2 ha). To grunty pod zabudowę mieszkaniową i usługową.

Opozycja protestuje

– Nie może być tak, że miasto idzie na rękę deweloperowi – mówi radny Breś. Dziwi go to, że miasto bierze teren zbędny Interbudowi, a w zamian daje działki pod budowę. – Bardzo ubolewam nad tym, że deweloperzy znaleźli sposób na to, żeby pozyskać grunty wartościowe a oddać to, na czym nie mogą budować – ocenia radna Małgorzata Suchanowska (PiS).

– Mam wątpliwości, czy w ten sposób to powinno się odbywać – stwierdza radny Piotr Popiel (klub PiS). Dziwi go, że na posiedzeniu Rady Miasta nie ma przedstawiciela Interbudu. Zdaniem Popiela świadczy to o tym, że firma jest bardzo pewna tego, że radni pójdą jej na rękę. – Czy aż tak dobre relacje firma Interbud ma z radnymi i z prezydentem?

Opozycyjni radni zarzucają też hipokryzję prezydenckiej ekipie. Wytykają, że mogła się troszczyć o zieleń dla os. Botanik nie głosując w 2019 r. za przyjęciem studium przestrzennego. Przypomnijmy, że studium wyznaczyło na pobliskich górkach czechowskich kilka stref pod budownictwo wielorodzinne i usługowe, które chce tutaj stawiać spółka TBV Investment.

Obóz Żuka popiera

Radni z prezydenckiego klubu przekonują, że zamiana działek między miastem a spółką Interbud Construction będzie dla miasta dobra, bo pozwoli przejąć teren zielony na potrzeby mieszkańców. – Os. Botanik jest zabudowane blokami, została nam tylko ta zielona dolina – twierdzi Jadwiga Mach, radna z klubu Krzysztofa Żuka. Podkreśla, że z osiedla Botanik trzeba było przenieść nawet plenerową siłownię, bo brak tu miejskich gruntów.

– Mieszkańcy każdej dzielnicy mają zielone miejsce, na którym mogą wykorzystać pieniądze z budżetu obywatelskiego. My jesteśmy tego pozbawieni – mówi jedna z mieszkanek os. Botanik.

– Mamy możliwość pozyskania terenów zielonych na cele późniejszego, dobrego ich zagospodarowania – mówi radny Grzegorz Lubaś (klub Żuka). – To jest działanie na zasadzie, żeby był wilk syty i owca cała – chwali Stanisław Brzozowski (radny niezrzeszony).

– Odetnijmy się od patrzenia komuś na ręce, ile zarobi. Patrzmy tylko, czy z punktu widzenia mieszkańców ta transakcja się opłaca – komentuje radny Bartosz Margul (klub Żuka). Tłumaczy, że miasto odda zbędne mu skrawki ziemi. – My tam nie zbudujemy bloku o szerokości metra, bo tak się nie da zrobić.

Kilka problemów mniej

Ratusz przekonuje, że przy zamianie uwzględniona będzie wartość wymienianych nieruchomości. – Wiadomo, że działka z zielenią ma inną wartość, działka budowlana ma inną, to wszystko będzie ujęte w wycenach – obiecuje Szymczyk.

– Zamiana rozwiązuje też kilka innych problemów – przekonuje miejskich radnych Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem. Tłumaczy, że miasto zyska dostęp do boisk, które dzisiaj są pozbawione dojazdu oraz scali swoje grunty w trzech obszarach.

Najpierw był skandal

Przypomnijmy, że prezydent już w zeszłym roku szykował się do zamiany działek ze spółką Interbud Construction. Wtedy wśród oferowanych przez miasto nieruchomości znajdowała się działka na rogu ul. Jasnej i Ewangelickiej. Dla tej działki miasto wydało wcześniej decyzję o o warunkach zabudowy pozwalającą postawić tu „budynek mieszkalno-usługowy” lub „budynek usługowy o powierzchni sprzedaży poniżej 2 tys. mkw.”.

Planowaną zamianę ostro skrytykował wtedy senator Jacek Bury (Polska 2050) i poseł Jan Kanthak (klub PiS). – To tak, jakby prezydent Żuk wziął malucha i oddał w zamian ferrari – przekonywał Kanthak i prosił o zbadanie sprawy przez CBA.

Prezydent zapewniał, że zamiana jest uczciwa, ale ostatecznie wycofał swój pomysł z Rady Miasta. Później deweloper ogrodził swój teren na os. Botanik, choć na stawianie ogrodzeń nie pozwala plan zagospodarowania. Sprawą zajął się nadzór budowlany, który nie zdążył jeszcze wydać żadnej decyzji.

Cztery działki gratis

Oprócz transakcji zamiany działek planowana jest jeszcze jedna transakcja miasta z firmą Interbud Construction. Spółka ma przekazać miastu cztery działki w rejonie ul. Kasztelańskiej i Relaksowej o łącznej powierzchni 0,2 ha.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty