Mieszkańcy Lublina mogą już składać wnioski o umożliwienie zakupu taniego węgla. Dokumenty przyjmowane są w dziesięciu punktach miasta. Ratusz szacuje, że dostanie nawet 5 tys. wniosków. Na tej podstawie ocenia, że będzie musiał rozprowadzić od 15 tys. do 17,5 tys. ton węgla.
– Każde gospodarstwo domowe, które jest uprawnione do dodatku węglowego, bądź ma wpisany do ewidencji piec na taki surowiec, może wystąpić o nabycie węgla na preferencyjnych warunkach – informuje Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.
W ramach rządowego programu opał ma być sprzedawany w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.
Wnioski przyjmowane są w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15, Kleeberga 12a i Wolskiej 11. Wszystkie te punkty są czynne w poniedziałki i wtorki od godz. 7.45 do 16.45, a w środy, czwartki i piątki od godz. 7.45 do 15.15.
Dokumenty można składać także w placówkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Koryznowej 2d, Lubartowskiej 6/8, Hutniczej 1a, Kompozytorów Polskich 8 oraz Nałkowskich 114.
Punkty te są czynne od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 14.
Przy składaniu wniosku trzeba będzie również oświadczyć pod groźbą odpowiedzialności karnej, że żaden z członków gospodarstwa domowego starającego się o tani węgiel, nie kupił paliwa stałego na sezon grzewczy w cenie niższej niż 2 tys. zł za tonę.
– Postaramy się, żeby te wnioski będą rozpatrywane jak najszybciej, bez zbędnej zwłoki – mówi Wojewódzki. Z danych Ratusza wynika, że w Lublinie osób uprawnionych do zakupu taniego węgla jest około 8 tys. Urząd Miasta szacuje, że zainteresowanych może być 5 tys. osób. – Każdy wniosek będzie podlegał weryfikacji – zapowiada sekretarz.
Wszystkie wnioski mają być rozpatrywane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. – MOPR będzie wydawał dokument uprawniający do tego, żeby dana osoba zgłosiła się z tym dokumentem do składu węglowego – mówi Monika Artymiak, dyrektor Biura Obsługi Mieszkańców. – Od rana mamy już kilkadziesiąt wniosków.
Sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach ma być prowadzona w imieniu miasta przez trzy składy opału na terenie Lublina. Ratusz nie podaje ich adresów, ma to zrobić, gdy podpisze już umowę z Polską Grupą Górniczą, która ma zapewnić opał. – Mamy wstępne zapewnienie, że będzie to węgiel produkcji polskiej – mówi sekretarz Lublina.
Przy sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach obowiązywać będzie limit 3 ton na gospodarstwo domowe, z czego 1,5 tony można kupić w tym roku, a pozostałe 1,5 tony w przyszłym roku.