Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 listopada 2022 r.
21:49

11 listopada. Święto Niepodległości w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu i Puławach

Autor: Zdjęcie autora sko az rs
0 14 A A
(fot. Kazimierz Chmiel/archiwum)

11 listopada będziemy obchodzili 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody wojewódzkie rozpoczną się już w czwartek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Główna część obchodów Narodowego Święta Niepodległości zaplanowana jest na piątek, ale już w czwartek na godzinę 10 w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zaplanowano uroczyste wręczenie orderów i odznaczeń państwowych.

Lublin

W piątek uroczystości rozpoczną się o godzinie 9 uroczystym posiedzenie Rady Miasta Lublin (Trybunał Koronny. Godzinę później zacznie się msza w archikatedrze, a o godzinie 11.30 jej uczestnicy mają być już na placu Litewskim.

Tam, a asyście wojskowej, złożone zostaną kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie uroczystości planowana jest defilada.

Ale to nie koniec świętowania. O godzinie 13 zacznie się spacer Lubelskim Szlakiem Niepodległości prowadzony przez przewodników PTTK (start przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim), a o 13.30 zostaną złożone kwiaty pod upamiętnieniami:

  • Władysława Cholewę, delegata Rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941-1944 (gmach Sądu Okręgowego, ul. Krakowskie Przedmieście 43)
  • Jerzego Albina de Tramecourta, wojewodę lubelskiego w latach 1937-1939 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)
  • Stanisława Witalisa Moskalewskiego, wojewodę lubelskiego w latach 1919-1926 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)

Pół godziny później wiązanki zostaną położone na mogiłach legionistów  pochowanych na cmentarzu wojennym przy ul. Białej.

O godzinie 17 rozpocznie się  koncert symfoniczny "Salve Polonia" w Filharmonii Lubelskiej.

Oprócz tych wydarzeń na Placu Litewskim w Lublinie swoje namioty promocyjne wystawią m.in. 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej czy  Oddział Żandarmerii Wojskowej

- Dla wszystkich uczestników uroczystości będzie przygotowana wojskowa grochówka – dodaje urząd wojewódzki.

Biała Podlaska

Uroczystości rozpoczną się 10 listopada o godzinie 18:00 w Regionalnym Ośrodku Badań i Rozwoju AWF Biała Podlaska (ul. Akademicka 2) koncertem pt. "Niepodległa - Tu i Teraz". Na scenie wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Podlasie, Zespół wokalny Chwilka, Zespół Pieśni i Tańca "Podlasiacy".

11 listopada br. o godzinie 10 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po której nastąpi przemarsz na plac Wolności i rozpoczęcie oficjalnych uroczystości.

O godz. 11.15 na placu Wolności po hymnie państwowym wystąpienie prezydenta Białej Podlaskiej, a następnie apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów przez delegacje.  

O 13 w parku Radziwiłłów Bieg Niepodległości na dystansie 6 km. Organizatorem wydarzenie jest Klub Biegacza Biała Biega.

Chełm

Także 11 listopada w Chełmie zaplanowano wojskową grę terenową (godz. 10-16). Zaplanowano także samochodowy Rajdzie. Impreza rozpocznie się 11 listopada o godz. 11:00 w CKF Zorza w Chełmie.

Część oficjalna

godz. 09:00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie,

godz. 10:10 - złożenie kwiatów przy Mauzoleum na Górze Chełmskiej, - przemarsz uczestników na plac Niepodległości

godz. 10:30 - uroczystości patriotyczne. 

Zamość

W Zamościu piątkowe uroczystości rozpoczną się o godz. 9 pod pomnikiem na ulicy Piłsudskiego, skąd uczestnicy przejdą w Marszu Niepodległości na Rynek Wielki. Na godz. 9.45 planowana jest uroczysta sesja Rady Miasta.

W ramach tegorocznych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie zabraknie w Zamościu imprez towarzyszących. Już w czwartek KS Agros organizuje okolicznościowe "Biegi Listopadowe".

Tego samego dnia Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego zaprasza do swojej siedziby (godz. 19) na koncert pieśni i piosenek patriotycznych, które zaśpiewa Katarzyna Zawada.

Z kolei Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał (11 listopada, godz. 14) planowane są zajęcia edukacyjne dla dzieci pod hasłem "Kto Ty Jesteś? Polak Mały!” – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6-12 lat w Pawilonie pod Kurtyną, a nazajutrz o tej samej porze Janusz Jarosławski - publicysta, pisarz, działacz społeczny, ekspert i popularyzator historii wygłosi tam wykład połączony z ekspozycją fotografii „Oręż Bohaterów Niepodległej”.

Puławy

Obchody w Puławach rozpoczną się 11 listopada o godz. 9 mszą w kościele parafialnym pw. św. Józefa na Włostowicach. Po mszy odbędą się uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości usytuowanym obok kościoła.
Zaplanowano także m.in. rajd rowerowy (godz. 11 przed galą MOSiR), wspólne śpiewanie hymnu (godz. 12 pl. Niepodległości) i uroczyste wciągnięcie flagi na nowy wielki maszt (godz. 13 przy Wojskowym Centrum Rekrutacji).  

Hrubieszów i wojsko

12 listopada w Hrubieszowie miejscowa jednostka organizuje (godz. 8 – 16) kolejną odsłonę akcji „Trenuj z wojskiem”.

Zobacz także: 103 lata niepodległości w Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty