Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 czerwca 2019 r.
13:23

450. rocznica Unii Lubelskiej. Niedługo rozpoczną się oficjalne obchody

1 9 A A
(fot. Krzysztof Kurasiewicz)

Poczuć się jak w prawdziwym obozie szlacheckim, uciąć sobie pogawędkę z rycerzem oraz zakosztować w dźwiękach z dawnej epoki – niespełna dwa tygodnie dzielą nas od oficjalnych, miejskich obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Świętowanie rozpocznie się jednak już kilka dni wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rok 2019 jest oficjalnie Rokiem Unii Lubelskiej, a hasło przewodnie uroczystości to: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Tegoroczne obchody mają być wyjątkowe ze względu na okrągłą rocznicę sformalizowania związku Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. Dlatego w ich organizację zaangażowane jest, między innymi, Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej.

- Na główne obchody jubileuszu wybraliśmy daty nieprzypadkowe – 28 czerwca, dzień przyjęcia unii w 1569 roku i 4 lipca – datę ratyfikowania jej przez króla Zygmunta Augusta. Biorąc udział we wspólnym świętowaniu unii, wybierzemy się w prawdziwą podróż w czasie. Inscenizacje, pokazy i rekonstrukcje historyczne, spotkania z kulturą litewską, dawną i współczesną, to tylko nieliczne z atrakcji, jakie przygotowaliśmy w ciągu siedmiu dni świętowania – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Obchody 450. rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej rozpoczną się już 23 czerwca od wernisażu polsko-litewsko-ukraińskiej wystawy Peekaboo podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. W kolejnych dniach czekają nas także wydarzenia w ramach „Litewskiego Focusu”, między innymi, prezentacja kolekcjonerskiej monety Unii Lubelskiej (26 czerwca) i koncert pieśni renesansowych w Bazylice oo. Dominikanów (26 czerwca), cykliczne pokazy filmowe Move East Movie (27 czerwca) oraz koncert litewskiego kwartetu Solo Ansamblis (27 czerwca).

Główne obchody rozpoczną się 28 czerwca. Na placu Litewskim stanie wtedy obóz szlachty litewsko-polskiej. – Grupy rekonstrukcyjne rozbijają namioty i pokazują, jak wyglądało życie codzienne w takich obozowiskach: kuchnia, rzemiosło, musztra. Oprócz wojskowych rzeczy, znajdzie się tam również rękodzieło. Dzieci będą mogły nauczyć się kaligrafii, zobaczyć jak wykonywano dawniej świece, jak spędzano wolny czas – wylicza Małgorzata Wojcieszuk, prezes Fundacji Belriguardo – okno na historię i sztukę.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie przejście renesansowego korowodu z Zamku Lubelskiego na plac Litewski 1 lipca o godz. 14. Pół godziny później uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej, a nad ich głowami przeleci zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry. Tego samego dnia o godz. 12 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta na zamkowym dziedzińcu.

Chętni będą mogli wziąć również udział w spacerach z lubelskimi przewodnikami, posłuchać Dziecięcego Koncertu Polonijnego (3 lipca), czy zobaczyć pokaz tańca w wykonaniu zespołów z Polski oraz Litwy w ramach Festiwalu Dwojga Narodów (5-7 lipca). Zaplanowane są także dwie główne wystawy: prezentacja zdjęć „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” (24 czerwca – 21 lipca) na placu Litewskim oraz wystawa lalek artystycznych „Chodzi za mną Jan Matejko” w Muzeum Literackim im. Czechowicza w Lublinie (1 lipca – 30 września).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Pełny program jubileuszu można znaleźć na stronie: unia.lublin.eu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty