W ciągu roku liczba mieszkańców naszego województwa zmniejszyła się o ponad 6 tys. osób. – Systematycznie maleje też liczba dzieci i młodzieży – alarmują statystycy
Statystyki dotyczące regionalnej demografii opracował Główny Urząd Statystyczny. Z najnowszego raportu GUS wynika, że przez rok – od czerwca 2016 r. do czerwca 2017 r. liczba mieszkańców naszego województwa zmalała o 6,5 tys. osób. Spadki zanotowano prawie we wszystkich powiatach.
Wyjątkiem był powiat lubelski gdzie liczba mieszkańców wzrosła o około tysiąc osób. – To wynik migracji mieszkańców Lublina na tereny podmiejskie – tłumaczy Zofia Dymek z Lubelskiego Ośrodka Badań Regionalnych.
W gminach graniczących z Lublinem najwięcej mieszkańców przybyło w gminie Głusk (o 2,9 proc.), Wólka (o 1,6 proc.), Konopnica (o 1,4 proc.) i Jastków (o 1,3 proc.).
Najwięcej mieszkańców stracił powiat hrubieszowski (1,1 proc.). Niewiele mniejszy spadek zanotowano w powiecie krasnostawskim (0,8 proc.) oraz w Chełmie, w powiecie tomaszowskim, lubelskim, janowskim i ryckim (po 0,7 proc.).
Z danych GUS wynika, że większość mieszkańców naszego regionu mieszka na wsi. Miasta zamieszkuje tylko 46,5 proc. ogółu ludności. Ponad jedna trzecia z nich to mieszkańcy Lublina.
Pod względem urbanizacji zajmujemy dopiero 14. miejsce w kraju. Wśród powiatów ziemskich najbardziej zurbanizowany był powiat puławski i rycki.
– Systematycznie maleje liczba dzieci i młodzieży w naszym województwie – alarmują statystycy.
– Główną przyczyną tych zmian jest przesuwanie się w czasie roczników wyżów i niżów demograficznych, spadek dzietności kobiet i wydłużenie się przeciętnego czasu trwania życia – wyjaśnia Zofia Dymek.
W rezultacie liczba osób w wieku poniżej 20 lat w ciągu roku zmalała u nas o ponad 1 proc. W tym samym czasie przybyło prawie 3 proc. mieszkańców wieku ponad 65 lat.
Lubelskie w liczbach
• Obecnie w naszym regionie mieszka nieco ponad 2,1 mln ludzi
• Statystyczny mieszkaniec województwa lubelskiego ma 40 lat
• 51 proc. mieszkańców regionu to kobiety. Średnio na 100 mężczyzn przypada 106 pań. W miastach przewaga kobiet jest większa niż na wsi. Na 100 mężczyzn przypada 112 kobiet wobec 102 na terenach wiejskich.
• Najwięcej kobiet na 100 mężczyzn przypada w Lublinie (117), Chełmie (113), Zamościu (112) i Białej Podlaskiej (109). Z kolei mężczyźni dominują tylko na wsi w pięciu powiatach: radzyńskim, łukowskim, parczewskim, włodawskim i ryckim.