XVIII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Przyjaźni uruchomi pierwszą w Lublinie klasę policyjną.
- Chcemy wyjść do młodych ludzi z czymś nowym. Z czymś, co zachęci młodych ludzi do wybrania właśnie naszej propozycji - wyjaśnia Jacek Furtak, dyrektor szkoły. To szczególnie ważne biorąc pod uwagę zeszłoroczną rekrutację. - Niestety zgłosiła się zbyt mała liczba chętnych, żebyśmy mogli utworzyć jakąkolwiek pierwszą klasę - przyznaje dyrektor.
W tym roku ma być inaczej. - Proponujemy gimnazjalistom trzy klasy profilowane: medialną, ratowniczą i policyjną - zapowiada Furtak. - W każdej z nich młodzi ludzie zdobędą wiedzę ogólną potrzebną do zdania matury, ale także zgłębią tajniki wybranej specjalności.
- Uczniowie klasy policyjnej będą się uczyli m.in. podstaw prawa, kryminalistyki czy elementów ustawy o policji - wylicza Monika Duchownik, nauczycielka i jedna z pomysłodawczyń projektu.
- Ale planujemy też zajęcia praktyczne, np. z musztry, technik walki i posługiwania się bronią. Raz w miesiącu nasi uczniowie będą wychodzili na takie warsztaty poza szkołę, np. na strzelnicę - dodaje Joanna Kurlej, druga z autorek pomysłu. - Lekcje będą tam prowadzili specjaliści, choćby z Komendy Miejskiej Policji, z którą współpracujemy przy tworzeniu tej klasy.
W klasie ratowniczej zajęcia poprowadzą prawdziwi ratownicy, lekarze i studenci lubelskiej Akademii Medycznej. - To pierwsza taka klasa w Polsce - podkreśla dyrektor szkoły. - Jej absolwenci przystąpią do egzaminu, po zdaniu którego zostaną zawodowymi ratownikami.
Z kolei uczniowie klasy policyjnej będą mogli w czasie nauki w liceum próbnie zdać testy, które zdają kandydaci do szkół policyjnych. - Każdy z nich przekona się, jakie ma szanse na rekrutację do takich placówek - mówi Duchownik. - Postaramy się, żeby nauka u nas była dobrym początkiem kariery w policji - dodaje Kurlej.
Trzecia z nowych klas będzie miała profil medialny. - Dzięki współpracy z lubelskim oddziałem Telewizji Polskiej i Radiem Lublin nasi uczniowie będą mogli zdobyć prawdziwe umiejętności, a nie poznawać jedynie teorię - tłumaczy ks. Mirosław Matuszny, szkolny katecheta i zarazem opiekun klasy medialnej.
Wszystkie trzy klasy ruszą z początkiem nowego roku szkolnego.