Na sprzedaż może trafić atrakcyjnie położona miejska działka w ścisłym centrum Lublina. Chodzi o nieruchomość przy Spokojnej, gdzie obecnie mieści się zespół szkół. Ratusz tłumaczy, że gmach jest w złym stanie i chce przenieść uczniów na Kalinowszczyznę
Nieruchomość przy Spokojnej 10 (na zdjęciu) jest jedną z większych parceli w tym rejonie. Jej powierzchnia to 1 ha. O jej atrakcyjnym położeniu przesądza fakt, że sięga aż do ul. Lubomelskiej i Czechowskiej.
Większą część nieruchomości zajmuje zieleń i wysłużone, asfaltowe boiska. Na części stoi 84-letni gmach miejskiej szkoły, który od dawna nie przechodził remontu. – Stan budynku jest mniej niż dostateczny – twierdzi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Konstrukcja dachu jest w stanie rozkładu biologicznego.
To właśnie złym stanem budynku miasto tłumaczy swój zamiar całkowitego opróżnienia budynku. Teraz mieści się w nim Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych, w którego skład wchodzą: zawodówka nr 12, Szkoła Policealna dla Dorosłych nr 4 i Technikum Usługowo-Gospodarcze. Wszystkie te szkoły miasto zamierza przenieść na ul. Lwowską 11 i to już od września. Na taką przeprowadzkę zgodziła się Rada Miasta. – Przy Spokojnej jest 19 sal lekcyjnych, przy Lwowskiej są 24 sale – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta.
Przy Lwowskiej cztery sale zajmować ma gimnazjum wygaszane wskutek reformy oświaty. Miasto przyznaje, że na Kalinowszczyźnie konieczne będą prace adaptacyjne, m.in. na potrzeby szkolnej pracowni fryzjerskiej.
Co będzie dalej z opuszczonym przez szkoły gmachem przy Spokojnej 10? – Byłoby nieracjonalne remontować budynek, który nie jest nam potrzebny – stwierdza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Żuk przyznaje, że nieruchomość może być wystawiona na sprzedaż, a wpływy z takiej transakcji mogłyby zasilić budowę nowej podstawówki przy ul. Berylowej. Budowa tej szkoły w całości musi być finansowana przez miasto, które nie ma na ten cel skąd wziąć dotacji i zamierza się posiłkować kredytem.
Aby miasto mogło przeprowadzić szkoły ze Spokojnej na Lwowską, sprawę musi najpierw zaopiniować kurator oświaty, a potem konieczne będzie jeszcze jedno głosowanie Rady Miasta. Dotyczy to również drugiej przeprowadzki, na którą zgodzili się radni, czyli przeniesienia XVII Liceum Ogólnokształcące Specjalne z ul. Hirszfelda na Wyścigową 31.