Lubelska uczelnia podpisała w piątek umowę z gminą. Dzięki temu, w Biłgoraju ma poprawić się efektywność energetyczna budynków, a także ma zwiększyć się udział odnawialnych źródeł energii.
- Przed nami nowe wyzwania. Musimy myśleć o tym, żeby utrzymanie naszych miast było jak najtańsze, a życie w nich tanie i wygodne. Jako samorządowcy nie posiadamy specjalistycznej, naukowej wiedzy, aby od razu trafić w te najlepsze rozwiązania, stąd współpraca z Politechniką Lubelską - zaznaczył Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja.
Burmistrz przyznał, że te cele można osiągnąć wykorzystując najnowsze osiągnięcia nauki i technologii. Gmina ma aktywnie działać w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych i poprawy efektywności energetycznej miasta.
Rektor Politechniki Lubelskiej wspomniał, że wśród innych krajowych uczelni, to Politechnika Lubelska może chwalić się największą liczbą patentów. Tych, w ubiegłym roku było 139. Uczelnia jest przygotowana na efektywną współpracę z Biłgorajem.
- Dzięki naszemu potencjałowi stanowimy dla lokalnych społeczności doskonałe zaplecze naukowe. Zarówno badania naukowe prowadzone na uczelni w zakresie energetyki rozproszonej i odnawialnej, jak również kierunki studiów, chociażby inżynieria odnawialnych źródeł energii, inżynieria środowiska czy też energetyka, doskonale wpisują się we wspólne działania uczelni i gminy – mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
W planach jest m.in. wprowadzanie innowacji w obszarze produkcji i magazynowania energii, efektywne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i kształcenie kadry.
- Współpraca będzie dotyczyć również inżynierii środowiska, czyli nowoczesne oczyszczalnie ścieków, budynki pasywne oraz transmisji i magazynowania energii cieplnej. Będziemy też wdrażać nasze koncepcje, które opracowujemy dla Starostwa Powiatowego w Lublinie w ramach projektu Green Human Space, w obszarze racjonalnej gospodarki odpadami jako podstawy zdrowego społeczeństwa i zrównoważonego rozwoju – zaznaczył prof. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych i rozwoju.
Współpraca zakłada także szkolenia dla gminy z zakresu nowych technologii dotyczących energii elektrycznej, ciepła i analityki danych.