Lubelscy specjaliści doszkolili medyków z kraju i z zagranicy. To już IV edycja kursu specjalistycznego dla okulistów.
Kursy są organizowane dzięki współpracy Uniwersytetu Medycznego z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) z Lugano w Szwajcarii. W trakcie 3 dniowego szkolenia, okuliści spoza Lublina poznali nowe technologie i metody głównie w leczeniu zaćmy oraz w zabiegu witrektomii.
- Od wielu lat współpracujemy z Europejską Szkołą Okulistyki. Jesteśmy dumni, że obok Singapuru, Parmy, Lugano to właśnie Lublin jest światowym centrum szkoleń ESASO. Chirurgia zaćmy jest niezwykle ważna, ponieważ rocznie w Polsce odbywa się około 400 tys. operacji i my chcemy przygotować lekarzy do tego zadania. Musimy wykluczyć powikłania, ale też nadążać za nową technologią i trendami. To z m.in. nowe formy zapobiegania infekcjom, opieki okołooperacyjnej, nowy sprzęt, miniaturyzacja sprzętu, wprowadzanie nowych soczewek do leczenia nie tylko zaćmy, ale również starczowzroczności czy astygmatyzmu. To również nowe terapie, antybiotyki i formy prowadzenia pacjenta - wspomina prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej w USK nr 1 i prorektor ds. umiędzynarodowienia, cyfryzacji i promocji UM w Lublinie.
Szkolenie było podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Na zajęciach praktycznych uczestnicy poznali techniki operacyjne w zakresie usuwania zaćmy i zabiegów witrektomii na najnowocześniejszym sprzęcie i z wykorzystaniem prawdziwych tkanek np. oka świni. W kursie brało udział ok. 20 osób z różnych części kraju.
- Takie szkolenie pod względem teoretycznym oraz praktycznym jest dla mnie jak również dla pozostałych uczestników dużą szansą na poszerzenie swoich umiejętności. Są również goście z zagranicy, więc podzielenie się swoimi doświadczeniami także z gronem spoza Polski. Będziemy się skupiać na powikłaniach. Powikłań po operacji zaćmy, śródoperacyjnych i tych pooperacyjnych jest wiele. Na szczęście dzięki obecnym możliwościom, czyli instrumentarium i właśnie takim szkoleniom, tych powikłań jest niedużo, ale dzięki szkoleniu możemy przygotować się na nie, wiedzieć jak reagować oraz jak się przygotować do operacji – przyznaje Patrycja Duda, okulistka z Warszawy uczestniczące w kursie.
Szkolenia prowadzili specjaliści z Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM w Lublinie, kliniki okulistycznej we Włoszech oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.