Dziś mija 76 lat od najbardziej tragicznego w skutkach bombardowania Lublina przez hitlerowców, którzy uderzyli w rejon Krakowskiego Przedmieścia, Starego Miasta, ul. Narutowicza i Kościuszki, gdzie w zakładzie fryzjerskim zginął w wieku 36 lat poeta Józef Czechowicz. W Ratuszu życie straciło 16 pracowników, 10 interesantów oraz prezydent Torunia.
• O godz. 10.30 władze miasta złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą pamiątkową na Ratuszu, zaś o godzinie 11 na grobach ofiar na cmentarzu przy ul. Unickiej.
• O godz. 9.30 Dom Słów Ośrodek „Brama Grodzka–Teatr NN” organizuje spotkanie w miejscu, gdzie zginął autor „Poematu o mieście Lublinie” (przy pomniku poety przy Poczcie Głównej).
• O godz. 17 w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) odbędzie się pierwszy pokaz filmu Wiesława Michockiego „Czechowicz z 1969 roku”. Zachowana na taśmie 16 mm niema kopia zawiera film dokumentujący otwarcie Muzeum Józefa Czechowicza w 1968 roku, montaż pomnika poety i jego odsłonięcie oraz uroczystości 30. rocznicy jego śmierci, które zorganizowano w 1969 roku z udziałem m.in. Wacława Gralewskiego, Konrada Bielskiego, Anny Kamieńskiej.
Po projekcji odbędzie się rozmowa z dr. Jozefem Ziębą, pierwszym kierownikiem Muzeum Czechowicza oraz prof. dr. hab. Tadeuszem Kłakiem – wybitnym badaczem twórczości lubelskiego poety.