Do środy prezydent musi zadeklarować, które inwestycje i wydatki dopisze na prośbę radnych do przyszłorocznego budżetu miasta. W ostatni piątek radni przekazali mu długą listę próśb o nowe drogi, remonty ulic, sygnalizacje świetlne, czy też nowe obiekty sportowe. Jest pewne, że nie da się spełnić wszystkich życzeń
To kolejny etap prac nad trudną układanką, którą jest budżet Lublina, gdzie zawsze jest więcej potrzeb niż pieniędzy. Do 15 listopada prezydent miał czas na ułożenie wstępnej listy dochodów i wydatków. Kolejny ruch należał do miejskich radnych, którzy mogli zgłaszać swoje wnioski, zwykle dotyczące dopisania różnych wydatków, a rzadziej ich skreślenia.
Takie wnioski poddawane były pod głosowanie w komisjach Rady Miasta. Te, które zyskały poparcie większości, trafiły później do zaopiniowania przez Komisję Budżetowo-Ekonomiczną. Jej rolą jest zarekomendowanie prezydentowi tych wniosków, które warto byłoby uwzględnić w budżecie.
Kilkudziesięciostronicowy wykaz trafił w piątek na biurko prezydenta. Musi on teraz odnieść się do każdej prośby i wskazać te, które dopisze do budżetu. – Prezydent ma na to czas do środy – mówi Bartosz Margul, przewodniczący Komisji Budżetowo-Ekonomicznej.
Jakie wnioski zarekomendowała komisja?
Na długiej liście jest m.in. • odkładana od lat budowa sali gimnastycznej dla I LO im. Staszica, • sygnalizacje świetlne na ul. Jana Pawła II przy Tymiankowej oraz na ul. Roztocze, Wielkopolskiej i Walecznych, • odnowa parku Rury (między Czubami a osiedlami LSM) a także • ładowarki do telefonów na 50 przystankach komunikacji miejskiej, • nowe stacje roweru miejskiego przy Willowej i Granitowej oraz • defibrylatory dla Straży Miejskiej.
Wśród próśb pozytywnie zaopiniowanych przez komisję znajdziemy m.in. • remont alejek na Marinie, • budowę ul. Berylowej, Boya-Żeleńskiego, Mackiewicza, Mineralnej, tzw. starej Nałkowskich, Skowronkowej, Sławinek, Sportowej, Strumykowej, Szafranowej, Zamenhofa oraz Zakopiańskiej. Radni proszą także o • remont skateparku przy Herbowej, • boisko do siatkówki plażowej przy Medalionów, • boisko do streetballu koło Onyksowej, • rozbudowę pętli autobusowej przy os. Widok oraz • zaprojektowanie przebudowy ul. Zielonej w coś na kształt deptaka, choć z dopuszczonym ruchem samochodów. Inne, wybrane prośby zamieszczamy poniżej.
Wielokrotnie dłuższa jest lista wniosków, które dostały negatywną opinię Komisji Budżetowo-Ekonomicznej.
To choćby pomysł, żeby zmniejszyć o 150 tys. zł planowane wsparcie dla piłkarzy Motoru Lublin i przeznaczyć te pieniądze na remont ul. Niecałej.
Komisja nie przyklasnęła również propozycji wydzielenia w miejskiej kasie osobnej puli (4 mln zł) na żużel. Przypomnijmy, że w trakcie kampanii wyborczej prezydent obiecał podwoić wydatki na żużel w związku z awansem Motoru, jednak obietnica ta nie znalazła dotąd odzwierciedlenia w projekcie budżetu. – Prezydent podtrzymuje deklarację – zapewnia Katarzyna Duma z biura prasowego Ratusza. – Wszelkie niezbędne i oczekiwane zmiany znajdą się w budżecie do czasu jego uchwalenia.
Wybrane prośby komisji
Remonty ulic: Akacjowej, Arnsztajnowej, Bema, Bukowej, Czereśniowej, Dożynkowej (od al. Spółdzielczości Pracy do Cynamonowej), Lipińskiego, Lisa, Łazienkowskiej, Łęczyńskiej (od Mełgiewskiej do Kresowej), Na Stoku, Pana Tadeusza, Parafialnej, Robotniczej, Sempołowskiej, Skrzynickiej, Słowackiego, Śliskiej, Wapiennej. Przebudowa: Młodej Polski, Montażowej, Nałkowskich, Raszyńskiej (z budową Tarninowej), Samsonowicza, Wallenroda i Wiejskiej. Rozbudowa szkoły przy Sławinkowskiej o segment dla przedszkola, oświetlenie boisk szkolnych przy Sławinkowskiej i wybudowanie tam basenu, remont kuchni w szkole przy Plażowej, remont kuchni i stołówki w szkole przy Kosmowskiej, dojazd do szkoły przy Rycerskiej wraz z parkingiem, miejsca parkingowe dla szkoły przy Tetmajera, remont boiska szkoły przy Nałkowskich, odnowa szkolnej bieżni przy Radości, odnowa placów zabaw dwóch przedszkoli działających przy Samsonowicza, dwie zatoki przystankowe na Nałęczowskiej.
Radni proszą też m.in. o linię autobusową przez ul. Kasprowicza, remont chodnika i parkingów przy Niepodległości, projekt odtworzenia cieku wodnego na Węglinie Północnym, aktywne przejścia dla pieszych przez ul. Kunickiego koło ul. Reja i Kraszewskiego, oświetlenie odcinka Magnoliowej, rewitalizację skweru przy Łopacińskiego, czy też miejsca parkingowe wzdłuż ul. Kosmonautów i Tetmajera.