Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2018 r.
19:04

Budżet Lublina na 2019 rok. Długa lista próśb. Które inwestycje i wydatki dopisze prezydent?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A

Do środy prezydent musi zadeklarować, które inwestycje i wydatki dopisze na prośbę radnych do przyszłorocznego budżetu miasta. W ostatni piątek radni przekazali mu długą listę próśb o nowe drogi, remonty ulic, sygnalizacje świetlne, czy też nowe obiekty sportowe. Jest pewne, że nie da się spełnić wszystkich życzeń

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To kolejny etap prac nad trudną układanką, którą jest budżet Lublina, gdzie zawsze jest więcej potrzeb niż pieniędzy. Do 15 listopada prezydent miał czas na ułożenie wstępnej listy dochodów i wydatków. Kolejny ruch należał do miejskich radnych, którzy mogli zgłaszać swoje wnioski, zwykle dotyczące dopisania różnych wydatków, a rzadziej ich skreślenia.

Takie wnioski poddawane były pod głosowanie w komisjach Rady Miasta. Te, które zyskały poparcie większości, trafiły później do zaopiniowania przez Komisję Budżetowo-Ekonomiczną. Jej rolą jest zarekomendowanie prezydentowi tych wniosków, które warto byłoby uwzględnić w budżecie.

Kilkudziesięciostronicowy wykaz trafił w piątek na biurko prezydenta. Musi on teraz odnieść się do każdej prośby i wskazać te, które dopisze do budżetu. – Prezydent ma na to czas do środy – mówi Bartosz Margul, przewodniczący Komisji Budżetowo-Ekonomicznej.
Jakie wnioski zarekomendowała komisja?

Na długiej liście jest m.in. • odkładana od lat budowa sali gimnastycznej dla I LO im. Staszica, • sygnalizacje świetlne na ul. Jana Pawła II przy Tymiankowej oraz na ul. Roztocze, Wielkopolskiej i Walecznych, • odnowa parku Rury (między Czubami a osiedlami LSM) a także • ładowarki do telefonów na 50 przystankach komunikacji miejskiej, • nowe stacje roweru miejskiego przy Willowej i Granitowej oraz • defibrylatory dla Straży Miejskiej.

Wśród próśb pozytywnie zaopiniowanych przez komisję znajdziemy m.in. • remont alejek na Marinie, • budowę ul. Berylowej, Boya-Żeleńskiego, Mackiewicza, Mineralnej, tzw. starej Nałkowskich, Skowronkowej, Sławinek, Sportowej, Strumykowej, Szafranowej, Zamenhofa oraz Zakopiańskiej. Radni proszą także o • remont skateparku przy Herbowej, • boisko do siatkówki plażowej przy Medalionów, • boisko do streetballu koło Onyksowej, • rozbudowę pętli autobusowej przy os. Widok oraz • zaprojektowanie przebudowy ul. Zielonej w coś na kształt deptaka, choć z dopuszczonym ruchem samochodów. Inne, wybrane prośby zamieszczamy poniżej.

Wielokrotnie dłuższa jest lista wniosków, które dostały negatywną opinię Komisji Budżetowo-Ekonomicznej.
To choćby pomysł, żeby zmniejszyć o 150 tys. zł planowane wsparcie dla piłkarzy Motoru Lublin i przeznaczyć te pieniądze na remont ul. Niecałej.

Komisja nie przyklasnęła również propozycji wydzielenia w miejskiej kasie osobnej puli (4 mln zł) na żużel. Przypomnijmy, że w trakcie kampanii wyborczej prezydent obiecał podwoić wydatki na żużel w związku z awansem Motoru, jednak obietnica ta nie znalazła dotąd odzwierciedlenia w projekcie budżetu. – Prezydent podtrzymuje deklarację – zapewnia Katarzyna Duma z biura prasowego Ratusza. – Wszelkie niezbędne i oczekiwane zmiany znajdą się w budżecie do czasu jego uchwalenia.

Wybrane prośby komisji

Remonty ulic: Akacjowej, Arnsztajnowej, Bema, Bukowej, Czereśniowej, Dożynkowej (od al. Spółdzielczości Pracy do Cynamonowej), Lipińskiego, Lisa, Łazienkowskiej, Łęczyńskiej (od Mełgiewskiej do Kresowej), Na Stoku, Pana Tadeusza, Parafialnej, Robotniczej, Sempołowskiej, Skrzynickiej, Słowackiego, Śliskiej, Wapiennej. Przebudowa: Młodej Polski, Montażowej, Nałkowskich, Raszyńskiej (z budową Tarninowej), Samsonowicza, Wallenroda i Wiejskiej. Rozbudowa szkoły przy Sławinkowskiej o segment dla przedszkola, oświetlenie boisk szkolnych przy Sławinkowskiej i wybudowanie tam basenu, remont kuchni w szkole przy Plażowej, remont kuchni i stołówki w szkole przy Kosmowskiej, dojazd do szkoły przy Rycerskiej wraz z parkingiem, miejsca parkingowe dla szkoły przy Tetmajera, remont boiska szkoły przy Nałkowskich, odnowa szkolnej bieżni przy Radości, odnowa placów zabaw dwóch przedszkoli działających przy Samsonowicza, dwie zatoki przystankowe na Nałęczowskiej.

Radni proszą też m.in. o linię autobusową przez ul. Kasprowicza, remont chodnika i parkingów przy Niepodległości, projekt odtworzenia cieku wodnego na Węglinie Północnym, aktywne przejścia dla pieszych przez ul. Kunickiego koło ul. Reja i Kraszewskiego, oświetlenie odcinka Magnoliowej, rewitalizację skweru przy Łopacińskiego, czy też miejsca parkingowe wzdłuż ul. Kosmonautów i Tetmajera.

Pozostałe informacje

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
22 maja 2024, 16:45
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci
25 maja 2024, 17:00

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci

Cały najbliższy weekend Biłgoraj będzie świętował. Dni miasta to okazja do wybrania się na kilka koncertów. Nie zabranie również animacji dla najmłodszych.

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

Juniorki młodsze MKS Lublin dopiero co wygrały turniej ćwierćfinały mistrzostw Polski. A już w piątek rozpoczną batalię w Final Four. Impreza znowu odbędzie się w hali Globus.

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Zakłady Azotowe "Puławy" oraz należące do nich spółki nie najlepiej rozpoczęły rok 2024. W pierwszym kwartale chemiczny potentat przyniósł stratę netto rzędu 146 mln zł. Wśród przyczyn problemów firmy jej zarząd wymienia niski popyt oraz spadek cen na światowych rynkach.

zdjęcie ilustracyjne

Na przyjęciu rodzinnym groził granatem. Policjanci musieli go obezwładnić

Mieszkaniec powiatu lubelskiego groził policjantom granatem. Wcześniej zrobił awanturę na rodzinnym przyjęciu.

Jak pozbyć się wilgoci w łazience

Jak pozbyć się wilgoci w łazience

Wilgoć w łazience to problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów i mieszkań. Nadmiar wilgoci nie tylko prowadzi do nieestetycznych zacieków i pleśni, ale także może negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników, powodując problemy z układem oddechowym. Co więcej, wilgoć może uszkodzić struktury budynku, co w dłuższej perspektywie prowadzi do kosztownych napraw. Jak pozbyć się wilgoci w łazience? Czytaj dalej!

Ewakuacja szkoły. Uczeń przyniósł granat
pilne

Ewakuacja szkoły. Uczeń przyniósł granat

Uczeń przyniósł do szkoły granat. Konieczna była ewakuacja. Na miejsce jadą kontrterroryści.

Maciej Kołodziejczyk nadal będzie współpracował z Massimo Bottim

Maciej Kołodziejczyk na kolejny rok w Bogdance LUK Lublin

Maciej Kołodziejczyk nadal będzie asystentem Massimo Bottiego na trenerskiej ławce Bogdanki LUK Lublin

Skwer w centrum miasta zmieni się nie do poznania

Skwer w centrum miasta zmieni się nie do poznania

Lubelski ratusz rozpisał przetarg na przebudowę skweru im. arcybiskupa Józefa Życińskiego, tuż obok Centrum Spotkania Kultur.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty