Dziękuję – to słowo wyjątkowo często padało podczas dyskusji nad budżetem. Radni chwalili prezydenta za to, że tworząc listę wydatków uwzględnił wiele ich próśb. A prezydent dziękował im za współpracę i podpowiedzi.
Ale często padały stwierdzenia, że budżet jest bardzo optymistyczny. I pytania, czy uda się zarobić na sprzedaży nieruchomości, które już w tym roku sprzedają się słabo. A także pytania o plan awaryjny. Tu radny PiS, Mariusz Banach sugerował, że jeśli coś ciąć, to przedłużenie al. Solidarności do obwodnicy, bo od Warszawy dałoby się jechać ul. Poligonową.
Prezydent zapowiada już plan cięć. – Ale inwestycje i remonty w dzielnicach będą chronione – zapewnia Żuk. To, czy miasto zyska dotacje na al. Solidarności okaże się w połowie stycznia. Jeśli dostanie, to miasto uruchomi też budowę estakady nad ul. Głęboką. Żuk zapewnia też, że nie ma mowy o sprzedaży LPEC-u, ani rezygnacji z budowy stadionu.
Budżet poparło 30 radnych, nie głosował tylko radny SLD, Jan Gąbka, ale wcześniej oświadczył, że projekt popiera. Miasto ma wydać 1,77 mld zł, najwięcej na oświatę. Na liście inwestycji jest m.in. Centrum Kultury, Ogród Saski, podstawówka dla Sławina, przedszkole ze żłobkiem przy Wolskiej, basen przy ul. Roztocze, trakcja trolejbusowa w ul. Wileńskiej, Głębokiej, Diamentowej, al. Unii Lubelskiej, ul. Podzamcze i Unickiej. Miasto zamierza też m.in. zamontować na przystankach elektroniczne wyświetlacze pokazujące, za jaki czas przyjedzie autobus danej linii. Ratusz dofinansuje też budowę nowej siedziby Komisariatu III Policji przy ul. Kunickiego.
Wybrane roboty drogowe
• Przebudowy: Łęczyńska, Głuska, Czwartek, Mireckiego, Dożynkowa, Jana Sawy, Guliwera, Cyda, Beatrycze, al. Warszawska, skrzyżowanie Zemborzycka–Diamentowa, Lubartowska–Obywatelska, Filaretów (Głęboka–Zana) wraz z budową prawoskrętu w Głęboką,
• Budowy: rozpoczęcie ul. Jantarowej, chodnik od Agatowej do Granitowej, łącznik od Paśnikowskiego do Parysa, ul. Sławin, ul. Do Dysa, Stefczyka, Zelwerowicza (Poligonowa–Koncertowa).
Budżet Lublina. Zobacz na co miasto wyda nasze pieniądze