Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 sierpnia 2017 r.
17:29

Budżet Obywatelski w Lublinie. Autorzy pomysłów się odwołują, Ratusz odrzuca

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz uznał tylko jedno odwołanie od dyskwalifikującej oceny projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Pomysł ten zostanie więc poddany pod głosowanie. Przypomnijmy, że w tym roku podczas oceny formalnej odrzucono co czwarty pomysł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ze 157 projektów aż 37 nie przeszło oceny formalnej. Ich autorzy (to nowość w regulaminie) mieli tydzień na odwołanie się od oceny. Tylko w jednym przypadku Ratusz uznał odwołanie i zmienił ocenę projektu na pozytywną, dopuszczając go tym samym do głosowania. Chodzi o miejsce do „spotkań sąsiedzkich” na Sławinku.

W niepewności są autorzy kilku innych projektów, bo Ratusz nie wyklucza jeszcze, że dopuści je do głosowania. Mowa o budowie ścieżki rowerowej z północnej części Ponikwody do parku przy Zawilcowej, o torze dla rowerów BMX koło Areny Lublin. Na efekt odwołania czeka też korytarz rowerowy od Północnej do Elsnera i pomysłodawcy konkursu z wygranymi w postaci biletów komunikacji miejskiej. Ratusz nie wyklucza także zmiany oceny projektu trasy rowerowej wzdłuż Głębokiej, o ile autor zgodzi się na... inną ulicę.

Pozostałe odwołania od negatywnych ocen zostały przez Ratusz odrzucone.

* Pod głosowanie nie trafi więc pomysł na łaźnię dla bezdomnych, w której byłaby nie tylko woda i mydło, ale też fryzjer, lekarz i pralka. – Projekt jest bliźniaczo podobny do zadania, które realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie – wyjaśnia Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta. Dodaje, że MOPR zapewnia kąpiel każdemu, kto chce z niej skorzystać. – A korzysta dwieście kilkadziesiąt osób.

– To nie to samo – mówi Szymon Pietrasiewicz, współautor projektu. – Chodziło o stworzenie miejsca, do którego ludzie będą mogli po prostu swobodnie wejść. Bez obaw, że ktoś będzie wymagał dokumentów, albo pełnej trzeźwości. W innych miastach i krajach takie projekty są z powodzeniem realizowane.

Nic nie wywalczyli również autorzy pomysłu na pieszo-rowerową trasę od Tarasów Zamkowych wzdłuż Czechówki i przez kładkę nad Bystrzycą do dzielnicy Tatary. Nie trafi pod głosowanie projekt zakładający urządzenie centralnego placu osiedla Choiny, ani pomysł, by dyrekcja Zarządu Dróg i Mostów musiała przez cały rok spędzać określony czas przemierzając miasto pieszo, na rowerze lub komunikacją miejską, by w ten sposób „poczuła swoje inwestycje na własnej skórze”. Na to również nie będzie można głosować.

Na nic zdało się też odwołanie w sprawie budowy chodnika wzdłuż ul. Wyzwolenia od Wilczej do Głuskiej (na zdjęciu). – Chodnik jest teraz tylko z jednej strony, a nie ma przejść dla pieszych i ludzie wychodzący z domów nie mają jak się przedostać na stronę z chodnikiem – mówi Mariusz Kasprzak, współautor projektu. – Nie wszystkie grunty są nasze. Nie dostalibyśmy pozwolenia na budowę poszatkowanego chodnika – twierdzi Choroś.

* Głosowanie nad podziałem budżetu obywatelskiego ma trwać w tym roku od 25 września do 10 października, a wybór tych terminów ma ograniczyć liczbę głosów od przyjezdnych studentów. Kolejnym utrudnieniem dla nich będzie również fakt, że nie będą mogły głosować osoby, które nie są zameldowane na stałe w Lublinie lub nie widnieją tu w rejestrze wyborców, o ile nie złożą wniosku o dopisanie do rejestru, co mogą zrobić tylko osobiście (Bernardyńska 3) i tylko do 8 września.

Salon odrzuconych

Wśród negatywnie ocenionych projektów znalazła się m.in. budowa progów zwalniających na ul. Kunickiego (Ratusz tłumaczy, że to za duża droga na progi), sprezentowanie pogotowiu czterech karetek (nie jest to zadanie miasta), naprawa BikeParku przy Janowskiej (dawni właściciele żądają zwrotu części ziemi), kładka nad Bystrzycą obok stadionu żużlowego (pomysłodawcy mówią o 300 tys. zł, zdaniem Ratusza potrzeba od 2 do 3 mln), podziemne śmietniki na Podzamczu i Probostwie (wymagałoby to niedozwolonej zmiany umów z firmami wywozowymi), cykl szkoleń militarnych (to nie jest zadanie miasta).

Pozostałe informacje

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki, policjant stołecznej komendy, który zginął w tragicznych okolicznościach na służbie zostanie pochowany w Białej Podlaskiej. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

W dzisiejszych czasach, sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, zapewniając komfort i wygodę w naszych domach. Od pralek, przez lodówki, aż po zmywarki, niezawodność tych urządzeń jest niezbędna dla płynnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie przestaje działać? Odpowiedź znajduje się w autoryzowanych serwisach, które oferują profesjonalne naprawy, dając urządzeniom drugie życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Komunikaty