Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 września 2014 r.
8:00
Edytuj ten wpis

Budżet obywatelski w Lublinie: wystartował wyścig po 10 milionów złotych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
108 7 A A

W środę zaczęło się głosowanie nad 233 projektami zgłoszonymi przez mieszkańców do pierwszego w historii miasta budżetu obywatelskiego. Potrwa do 7 października. Pierwszego dnia zainteresowanie było tak duże, że przeciążony był internetowy system głosowania, a w jednym z lokali... zabrakło kart.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W środę do godziny 14. w internetowym głosowaniu wzięło udział grubo ponad tysiąc osób. O tej porze nie było już ani jednego projektu, którego nikt by nie poparł. Było też widać, że na niektóre pomysły głosowały całe grupy znajomych, bo gdy jedne projekty poparło kilka lub kilkadziesiąt osób, o tyle drugie zdążyły już zebrać po 200 głosów.

Różnie obłożone były za to punkty, w których można głosować w sposób tradycyjny - wrzucając papierową kartę do urny. W Ratuszu przez kilka godzin nie pojawił się nikt. Zupełnie inaczej było w jednym z lokali na Bronowicach, zorganizowanym w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- Tu skończyły się karty do głosowania i trzeba było je dowieźć - mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Ratusz przygotował w sumie 50 tys. kart, w razie potrzeby dostarczyć ma więcej kopii.

Jak zagłosować

Zarówno w internetowym formularzu, jak i na papierowej karcie należy podać swoje imię, nazwisko i numer PESEL. Ma to zapobiegać kilkukrotnemu udziałowi tej samej osoby w głosowaniu. Każdy musi również podpisać oświadczenie, że jest mieszkańcem Lublina i że ma ukończone 16 lat. Głosy bez takiego oświadczenia będą nieważne.

Później należy wskazać wybrane przez siebie projekty z listy, podając ich numery. Z ich wykazem można zapoznać się zarówno na stronie internetowej, jak również w lokalach, w których znajdują się urny, bo tu wyłożone zostały książeczki z opisami wniosków.

- Zachęcamy, żeby przejrzeć je zanim się zagłosuje - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Na stronie internetowej każdy może nawet obejrzeć kopie wniosków złożonych przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego.

Każdy ma łącznie osiem głosów: może poprzeć nie więcej niż pięć "małych” projektów i nie więcej, niż trzy duże. Tych limitów nie wolno przekraczać. Jeśli wpiszemy numery sześciu lub więcej małych projektów, głos będzie nieważny. Podobnie jak w sytuacji, gdy poprzemy cztery lub więcej projektów dużych. Nie ma za to żadnych przeciwwskazań, by poprzeć mniejszą liczbę pomysłów, niż wynoszą ustalone przez miasto limity.

Gdzie zagłosować

Miejsca do głosowania wyznaczono m.in. w Biurach Obsługi Mieszkańców działających w strukturach Urzędu Miasta. Ponadto w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego, w niektórych szkołach i siedzibach rad dzielnic. We wszystkich tych miejscach obowiązuje ta sama zasada: punkty do głosowania są czynne w tych samych godzinach, co instytucja, w których ustawiona jest urna.

Dodatkowo, w najbliższy weekend od piątku do niedzieli włącznie, urny zostaną wystawione również w centrach handlowych, gdzie głosy będzie można oddawać od godz. 11 do 17.
Nie ma pośpiechu

Co ważne, kartę można zabrać ze sobą, wcale nie trzeba wypełniać jej na miejscu. Można spokojnie się nad nią zastanowić, naradzić ze znajomymi, a do urny wrzucić choćby i ostatniego dnia głosowania, czyli 7 października. Do tego samego dnia trwać będzie też internetowe głosowanie, które nie wymaga chodzenia do żadnego lokalu, a jednocześnie ułatwi później liczenie głosów.

Wczoraj do tego, by oddać głos przez internet, trzeba było trochę cierpliwości. Bo strona internetowa nie zawsze działała płynnie - I spodziewamy się, że będzie tak również ostatniego dnia - mówi Choroś. - Strona działa wolniej, ale cały czas działa.

Głosowanie i co dalej?

Później wszystkie głosy mają być dokładnie przeliczone. Na podstawie tych wyników ustalone zostaną dwie listy pomysłów, które będą wpisane do przyszłorocznego budżetu miasta. Na jednej będą projekty małe, które będą wpisywane według liczby zdobytych głosów dopóki nie wyczerpią puli 5,5 mln złotych. W przypadku projektów dużych pula wynosi 4,5 miliona zł.
Projekty duże i małe

Wszystkie pomysły zgłoszone przez mieszkańców dzielą się na dwie grupy, a decydujące są spodziewane koszty danego projektu. Jeśli wynoszą mniej, niż pół miliona złotych, wtedy projekt jest kwalifikowany jako mały. Droższe pomysły to projekty duże, przy czym górny pułap kosztów został ustalony przez miasto na 1,5 miliona złotych

Przekonuj, ile zechcesz

W głosowaniu nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego nie ma czegoś takiego, jak "cisza wyborcza”. Autorzy poszczególnych wniosków, jak też osoby, którym zależy na ich realizacji mogą dowolnie i bez żadnych ograniczeń czasowych promować swoje projekty i zachęcać innych do oddania na nie głosu.

Tu głosujemy

• www.obywatelski.lublin.eu
• Biura Obsługi Mieszkańców: ul. Szaserów 13/15, Kleeberga 12a, Filaretów 44, Ratusz, Wieniawska 14
• Filie biblioteczne: Kościelna 7a, Peowiaków 12, Hutnicza 20, Krochmalna 13a, Zuchów 2, Krańcowa 106, Kleeberga 12a, Żelazowej Woli 7, Kasztanowa 1, Przyjaźni 11, Głęboka 6, Kunickiego 89, Kruczkowskiego 14, Juranda 7, Sympatyczna 16, Leonarda 18, Braci Wieniawskich 5, Nadbystrzycka 85, Kiepury 5, Nałkowskich 104a, Szaserów 13/15, Judyma 2a, Bursztynowa 20, Zygmunta Augusta 15, Bazylianówka 85, Głuska 138.
• Dodatkowe punkty: Pogodna 19 (Gimnazjum nr 14), Projektowa 4 (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji), Smyczkowa 3 (Gimnazjum nr 5), Kasprowicza 112 (Szkoła Podstawowa nr 48), Sławinkowska 50 (Zespół Szkół nr 12), Tetmajera 2 (Szkoła Podstawowa nr 32), Elektryczna 51 (Gimnazjum nr 15), Lwowska 12 (DK Narnia), Mickiewicza 36 (Rada Dzielnicy Dziesiąta), Nałęczowska 94 (Rada Dzielnicy Szerokie - od poniedziałku do soboty w godz. 15-18 i w najbliższą niedzielę w godz. 8-18)
• Centra handlowe: Olimp, Felicity, Galeria Orkana, Aldik przy Gorczańskiej, Stokrotki przy: Drodze Męczenników Majdanka, Tarasowej, Żelazowej Woli, Abramowickiej i na Szerokiem.

Lista wniosków

Pozostałe informacje

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty