Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 sierpnia 2015 r.
13:55

Cadyk z Szerokiej. Spotkanie wokół „Księgi cudów Widzącego”

Ulica Szeroka 28 i Szeroka 30. Możliwe, że tu mieszkał Widzący
Ulica Szeroka 28 i Szeroka 30. Możliwe, że tu mieszkał Widzący

Jutro (13 sierpnia) o godz. 17 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” odbędzie się spotkanie wokół „Księgi cudów Widzącego”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Księga cudów Widzącego” jest zbiorem opowieści o Jakubie Izaaku Horowicu – Widzącym z Lublina, charyzmatycznym przywódcy ruchu chasydzkiego. Przez sto lat od jego śmierci (1815) opowieści te funkcjonowały wyłącznie w tradycji ustnej. Po raz pierwszy zostały opublikowane w języku jidysz w 1911 roku.

– Teraz po raz pierwszy zostały wydane w tłumaczeniu na język polski i nawet myślę, że to jest w ogóle pierwsze tłumaczenie na język obcy – mówi Bartosz Gajdzik z Teatru NN. – Widzący z Lublina był postacią bardzo ważną dla chasydów. Lublin im się kojarzył z jego osobą. Przybywali do niego jako do cadyka wyróżniającego się szczególną mądrością, a ponadto do wizjonera, który potrafił o swoim rozmówcy wiele powiedzieć – o jego przyszłości, przeznaczeniu o tym, jak powinien pokierować swoim życiem. Widział ludzi lub wydarzenia w odległych od Lublina miejscach. Wiele jego przepowiedni było zawoalowanych, nie od razu można było je zrozumieć, dopiero po ich wypełnieniu jasne stawały się słowa Widzącego. Wierni przybywali do niego również dlatego, że podobno miał moc uzdrawiania – tłumaczy Gajdzik.

Jakub Izaak Horowic – Widzący z Lublina mieszkał w kamienicy przy ulicy Szerokiej 28. Żył i nauczał w Lublinie. Na kirkucie na Kalinowszczyźnie zachowała się macewa – tu jest jego grób.

W 200. rocznicę śmierci Widzącego w Teatrze NN zaprezentowane będzie pierwsze wydanie opowieści w tłumaczeniu dr Agnieszki Żółkiewskiej, która jest adiunktem w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, historykiem literatury i tłumaczką z języka jidysz.

Fragmenty księgi czytać będzie Witold Dąbrowski z Teatru NN. Gościem spotkania będzie Jan Doktór, redaktor publikacji. Spotkanie poprowadzi Yaron Karol Becker filozof, historyk, nauczyciel, działacz na rzecz porozumienia izraelsko-palestyńskiego.
Maria Kolesiewicz

Jeszcze o cadyku

• Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” zaprasza na spacery tematyczne poświęcone miejscom związanym z historią słynnego lubelskiego cadyka. – W ramach spacerów opowiemy dzieje dawnego żydowskiego miasteczka Wieniawa, żydowskiej dzielnicy Podzamcze oraz starego cmentarza żydowskiego – informują organizatorzy. 14 sierpnia o godz. 17 zbiórka przy kapliczce w Ogrodzie Saskim (Al. Racławickie, na przeciwko KUL). 15 sierpnia o godz. 17 zbiórka od figurą lwa przy wjeździe na plac Zamkowy. 16 sierpnia o godz. 17 zbiórka przy wejściu na kirkut ul. Kalinowszczyzna. Spotkanie z Widzącym z Lublina.

• 15 sierpnia na placu Zamkowym będzie można wziąć udział w specjalnym wydarzeniu organizowanym w ramach Jarmarku Jagiellońskiego. O godz. 22.30 aktor Przemysław Sadowski przeczyta książkę prof.Władysława Panasa „Oko Cadyka”. O godz. 23.30 zacznie się projekcja „Widzący z Lublina” w reż. Grażyna Stankiewicz (52 min.)

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty