Jutro (13 sierpnia) o godz. 17 w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” odbędzie się spotkanie wokół „Księgi cudów Widzącego”
„Księga cudów Widzącego” jest zbiorem opowieści o Jakubie Izaaku Horowicu – Widzącym z Lublina, charyzmatycznym przywódcy ruchu chasydzkiego. Przez sto lat od jego śmierci (1815) opowieści te funkcjonowały wyłącznie w tradycji ustnej. Po raz pierwszy zostały opublikowane w języku jidysz w 1911 roku.
– Teraz po raz pierwszy zostały wydane w tłumaczeniu na język polski i nawet myślę, że to jest w ogóle pierwsze tłumaczenie na język obcy – mówi Bartosz Gajdzik z Teatru NN. – Widzący z Lublina był postacią bardzo ważną dla chasydów. Lublin im się kojarzył z jego osobą. Przybywali do niego jako do cadyka wyróżniającego się szczególną mądrością, a ponadto do wizjonera, który potrafił o swoim rozmówcy wiele powiedzieć – o jego przyszłości, przeznaczeniu o tym, jak powinien pokierować swoim życiem. Widział ludzi lub wydarzenia w odległych od Lublina miejscach. Wiele jego przepowiedni było zawoalowanych, nie od razu można było je zrozumieć, dopiero po ich wypełnieniu jasne stawały się słowa Widzącego. Wierni przybywali do niego również dlatego, że podobno miał moc uzdrawiania – tłumaczy Gajdzik.
Jakub Izaak Horowic – Widzący z Lublina mieszkał w kamienicy przy ulicy Szerokiej 28. Żył i nauczał w Lublinie. Na kirkucie na Kalinowszczyźnie zachowała się macewa – tu jest jego grób.
W 200. rocznicę śmierci Widzącego w Teatrze NN zaprezentowane będzie pierwsze wydanie opowieści w tłumaczeniu dr Agnieszki Żółkiewskiej, która jest adiunktem w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, historykiem literatury i tłumaczką z języka jidysz.
Fragmenty księgi czytać będzie Witold Dąbrowski z Teatru NN. Gościem spotkania będzie Jan Doktór, redaktor publikacji. Spotkanie poprowadzi Yaron Karol Becker filozof, historyk, nauczyciel, działacz na rzecz porozumienia izraelsko-palestyńskiego.
Maria Kolesiewicz
Jeszcze o cadyku
• Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” zaprasza na spacery tematyczne poświęcone miejscom związanym z historią słynnego lubelskiego cadyka. – W ramach spacerów opowiemy dzieje dawnego żydowskiego miasteczka Wieniawa, żydowskiej dzielnicy Podzamcze oraz starego cmentarza żydowskiego – informują organizatorzy. 14 sierpnia o godz. 17 zbiórka przy kapliczce w Ogrodzie Saskim (Al. Racławickie, na przeciwko KUL). 15 sierpnia o godz. 17 zbiórka od figurą lwa przy wjeździe na plac Zamkowy. 16 sierpnia o godz. 17 zbiórka przy wejściu na kirkut ul. Kalinowszczyzna. Spotkanie z Widzącym z Lublina.
• 15 sierpnia na placu Zamkowym będzie można wziąć udział w specjalnym wydarzeniu organizowanym w ramach Jarmarku Jagiellońskiego. O godz. 22.30 aktor Przemysław Sadowski przeczyta książkę prof.Władysława Panasa „Oko Cadyka”. O godz. 23.30 zacznie się projekcja „Widzący z Lublina” w reż. Grażyna Stankiewicz (52 min.)