Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 sierpnia 2024 r.
8:30

Cały Lublin na to patrzył... Mija rok od ewakuacji Bronowic

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A

Rok temu, blisko 14 tys. mieszkańców lubelskich Bronowic, ale także całego Lublina z zapartym tchem oglądało prace saperów, którzy zabierali z terenu budowy niewybuch z czasów II wojny światowej ważący 250 kg.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek (10 sierpnia 2023 roku) pracownik budowlany wykonujący prace koparką na budowie bloków przy ulicy Wrońskiej w Lublinie natknął się na pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Wstępnie jego wagę oszacowano na 400 kg, a pole rażenia na ok 800 metrów. 

Na piątek (11 sierpnia 2023) zaplanowano wielką ewakuację dzielinic Bronowice i częściowo Kośminek. Swoje domy musiało opuścić blisko 14 tys. mieszkańców. Bezpieczne miejsca znaleźli m.in. na Arenie Lublin, gdzie byli dowożeni specjalnie przygotowanymi autobusami. W akcji ewakuacyjnej udział brały służby ratunkowe z Lublina i okolic, a także funkcjonariusze straży miejskiej i wojskowi.

Pocisk znaleziono w miejscu, gdzie przed II wojną światową mieściła się fabryka samolotów. Gdy do Polski wkroczyli Niemcy i zajęli tamte tereny założyli tam obóz jeniecki, obóz pracy oraz miejsce segregacji i magazynowania mienia zrabowanego Żydom. Teraz powstało tam osiedle mieszkaniowe. 

Po upewnieniu się, że strefa ewakuacji jest pusta, do pracy przystąpili saperzy. Zachowując ostrożność i bezpieczeństwo zabrali pocisk i w eskorcie policji wywieźli go poza granice Lublina. Został przewieziony na poligon w Nowej Dębie, gdzie został zdetonowany. 

Przypominamy, że takie "niespodzianki" z czasów II wojny światowej mogą być bardzo niebezpieczne. Niewybuchy, które przeleżały w ziemi ponad 80 lat są teraz bardzo niepewne i nieprzewidywalne. Gdy natkniemy się na tego typu rzecz podczas prac ziemnych należy niezwłocznie zawiadomić policję i oddalić się na bezpieczną odległość. Zakazane jest działanie na własną rękę. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zakłady Azotowe w Puławach to największa firma przemysłowa w regionie. Pod względem finansowym ostatnie lata należą do najtrudniejszych w jej historii

Puławskie Azoty daleko od rentowności. Tracą setki milionów

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych w Puławach nadal dokłada do interesu. Największy producent nawozów w Polsce pierwsze półrocze zamknął stratą 336 mln zł. Powód tak złych danych to jak czytamy w komunikacie spółki "wymagająca sytuacja rynkowa" w Europie.

Chełm ma nowego dyrektora największego departamentu w urzędzie- jest nim Bogdan Drygasiewicz, były prezes CHTBS.

Zmiany ciąg dalszy. Chełm ma nowego dyrektora

Niedawno prezydent Chełma ogłosił nowego dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. Teraz nadszedł czas na przedstawienie kolejnej zmiany w urzędzie – nowego dyrektora Departamentu Architektury, Inwestycji i Funduszy Europejskich.

Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z generałami odpowiedzialnymi za szkolenie pilotów, by omówić z nimi oczekiwane zmiany. Ich celem jest uproszczenie i przyspieszenie nauki pilotażu śmigłowców, którzy w przyszłości zasiądą za sterami AH-64
Wideo
film

Minister w Dęblinie. Chce skrócić czas szkolenia pilotów

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, w poniedziałek odwiedził Lotniczą Akademię Wojskową. Mówił o zmianach w procesie kształcenia załóg śmigłowców. Ich celem jest uproszczenie i skrócenie tego procesu na wzór amerykański.

Koszmar na pastwisku. Wataha wilków zaatakowała cielaki

Koszmar na pastwisku. Wataha wilków zaatakowała cielaki

Wilki zaatakowały bydło w gminie Stoczek Łukowski. Jeden cielak nie przeżył.

Surowe kary w Hetmanie Zamość po walkowerze z Tomasovią

Surowe kary w Hetmanie Zamość po walkowerze z Tomasovią

Są konsekwencje walkowera w meczu pomiędzy Hetmanem Zamość, a Tomasovią. Przypomnijmy, że w derbach na boisku padł remis 2:2, ale ze względu na to, że w barwach beniaminka rozgrywek przez kilka minut brakowało na boisku zawodnika o statusie młodzieżowca trzy punkty zgarnął zespół z Tomaszowa

Chciał zainwestować, ale stracił swoje oszczędności

Chciał zainwestować, ale stracił swoje oszczędności

200 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu łęczyńskiego. Przekonał go wizerunek znanego polityka umieszczony w ogłoszeniu dotyczącym inwestowania pieniędzy.

„5” w Mini Lotto padła w Tyszowcach. Wiemy, ile zgarnął szczęśliwiec

„5” w Mini Lotto padła w Tyszowcach. Wiemy, ile zgarnął szczęśliwiec

W poniedziałkowym losowaniu Mini Lotto padły aż cztery „5”. Jedną z nich trafiła osoba, która zagrała w Tyszowcach w powiece tomaszowskim.

Budynek z 1974 roku, który mieści krytą pływalnię oraz salę gier, od lat znajduje się w złym stanie technicznym. Konieczność remontu potwierdziły przeprowadzone eskpertyzy

Otworzyli oferty na remont starej hali. Tanio nie jest

Kto przebuduje wodną część starej hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach? Dzisiaj otwarte zostały oferty, które wpłynęły do przetargu ogłoszonego przez Ratusz. Najtańsza z nich opiewa na blisko 60 mln zł.

Wymiana akumulatora w aucie – ile to kosztuje?

Wymiana akumulatora w aucie – ile to kosztuje?

Rozładowany akumulator nie zawsze trzeba od razu wymieniać – czasem wystarczy podłączyć go pod prostownik i naładować. Warto jednak mieć na uwadze, że akumulator zużywa się, a po jakimś czasie całkowicie traci żywotność i jedynym rozwiązaniem jest jego wymiana. Z jakimi kosztami się to wiąże?

Filip Luberecki to pewny punkt Motoru Lublin

Piłkarz Motoru Lublin zagrał w reprezentacji. Polska przegrała z Portugalią

Filip Luberecki z Motoru Lublin wyszedł w podstawowym składzie reprezentacji Polski do lat, która w ramach Elite League zmierzyła się ze swoimi rówieśnikami z Portugalii. Biało-Czerwoni przegrali 1:2, chociaż do końca walczyli o korzystny rezultat.

Mirosław Kot (z lewej) i Artur Grzyb

Poprzednik został wicestarostą. Liceum ma nowego dyrektora

Poprzednik został wicestarostą bialskim, więc trzeba było ogłosić konkurs na dyrektora liceum w Międzyrzecu Podlaskim. Został nim Mirosław Kot, doświadczony pedagog, który wcześniej piastował już dyrektorskie stanowiska.

Na miejscu szybko pojawiły się służby ratunkowe. Mimo natychmiastowej reanimacji podjętej przez ratowników, kobieta niestety zmarła.

Tragiczny wypadek w Siedliszczach. Kobieta nie miała odblasków

Po godzinie 20 policja otrzymała zgłoszenie o wypadku z udziałem pieszej i kierowcy. 59-letnia kobieta zginęła na miejscu.

Ekipa filmowa znów w Lublinie. Będą utrudnienia w ruchu

Ekipa filmowa znów w Lublinie. Będą utrudnienia w ruchu

Ulice Lublina staną się miejscem akcji nowego filmu „Terytorium”. Do połowy września kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu.

Kinga Achruk niedawno zakończyła karierę

Super Gladiator dla Kingi Achruk

Kinga Achruk, była reprezentacyjna rozgrywająca reprezentacji Polski i MKS Fun Floor Lublin otrzymała Super Gladiatora

Zamroczona alkoholem wyjechała rano na ulice Kraśnika

Kościotrup pasażerem, za kierownicą 2,5 promila

Groźny wypadek na ul. Lubelskiej w Kraśniku. Zderzenie 3 aut. Za kierownicą jednego siedziała kompletnie pijana 34-letnia mieszkanka miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty