Pierwszy z czterech nowych budynków Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest już gotowy. Przeprowadzka pacjentów trwała dwa dni. Z ciasnych sal i korytarzy trafili do nowoczesnego ośrodka. – Jest ślicznie, kolorowo, bez szarzyzny – podkreślał podczas uroczystego otwarcia rzecznik ośrodka
W górującym nad miastem jedenastopiętrowym budynku pacjenci będą leczeni m.in. na oddziałach ginekologii onkologicznej, urologii, chirurgii plastycznej, immunologii klinicznej czy hematologii. Będzie też dziesięć nowych poradni m.in. dermatologiczna, żywieniowa, diabetologiczna, hematologiczna, chirurgii plastycznej, foniatryczna.
– W tym momencie mamy 285 łóżek, docelowo ma ich być 507 – mówi Rafał Janiszewski, rzecznik COZL. – Pod koniec przyszłego roku powinny być gotowe trzy kolejne budynki: pawilon łóżkowy, tzw. poradniowy i biurowy.
Inteligentny system
Budynek został wyposażony w tzw. inteligentny system. Jest monitoring, dźwiękowy system ostrzegawczy informujący m.in. o zagrożeniu pożarowym, możliwość centralnego sterowania oświetleniem i wentylacją we wszystkich pomieszczeniach budynku. A w holu pacjenci mogą skorzystać z urządzenia do elektronicznej rejestracji.
Wszystkie pomieszczenia są utrzymane w jaskrawych kolorach. Jasna zieleń, pomarańcz i żółty mają „pozytywnie stymulować” chorych. Niedługo na korytarzach usłyszymy też muzykę relaksacyjną.
Do nowego obiektu przeniesiono już wszystkich pacjentów i część poradni. Stary budynek zostanie zburzony.
– Sale są dwu- i trzyosobowe. W każdej jest łazienka z prysznicem dostosowanym dla niepełnosprawnych – mówi Janiszewski. – W gabinetach lekarskich nie pozwoliliśmy sobie na duży komfort. Ten ośrodek jest dla pacjentów – podkreśla.
Na nowych oddziałach pacjenci mają być leczeni od 1 lipca. Czy do tego czasu uda się uzyskać kontrakt z NFZ?
– Byłem dzisiaj w lubelskim NFZ. Mam słowo, że pieniędzy na leczenie nie zabraknie – mówił na środowej konferencji prasowej Arkadiusz Bratkowski, członek Zarządu Województwa Lubelskiego.
– Nie powinno być problemu z ogłoszeniem konkursów uzupełniających – dodaje Janiszewski. – Gdyby jednak tak się nie stało i tak będziemy leczyć pacjentów – zapewnia.
Będzie kolorowo
Zapytaliśmy dyrektor COZL czy nowe budynki też będą utrzymane w równie jaskrawej kolorystyce.
– Nie dyskutujemy z gustami. Naszym obowiązkiem jest stosować się do projektu. Poza tym takie są teraz trendy. Rezygnuje się z szarości i czerni na korzyść dla żywych kolorów. Chodzi o pozytywny przekaz dla pacjentów – tłumaczy prof. Starosławska i powołuje się na ekspertyzę przygotowaną przez prof. Stanisława Popka.
- Całe szczęście, że nie użyto koloru czarnego lub ciemno szarego, jak to uczyniono ostatnio w wykończeniu dwóch gmachów KUL w Lublinie, a także wcześniej w Nałęczowie w budowli sanatoryjnej oraz przy wykończeniu SPA. Obiekty te przez chorych i kuracjuszy określane są mianem „prosektorium” gdyż działają depresyjnie – pisze prof. Popek i zaznacza: – Wraz z rozwojem okolicznej zieleni dysonans zmaleje do minimum, a za kilka lat nikt nie będzie pamiętał o pozamerytorycznej i intuicyjnej dyskusji dotyczącej kolorystyki.
– Wraz z rozwojem okolicznej zieleni dysonans zmaleje do minimum, a za kilka lat nikt nie będzie pamiętał o pozamerytorycznej i intuicyjnej dyskusji dotyczącej kolorystyki – czytamy w opracowaniu. Odpowiedzi na pytanie, jakie rośliny zostaną posadzone, by zasłonić budynek, nie otrzymaliśmy.
Krytyka
Żółto-pomarańczową kolorystykę budynku krytykują turyści, mieszkańcy i architekci. Gmach zajął też 2. miejsce w konkursie „Makabryła 2015”, w którym internauci z całej Polski głosują na największą porażkę architektoniczną roku.
Stowarzyszenie Architektów Polskich, które pracowało nad petycją w sprawie zmiany kolorów budynku COZL (zbieranie podpisów trwa), nie daje za wygraną. – Podjęliśmy uchwałę w sprawie kontrowersyjnej elewacji. Chcemy pomóc w jej zmianie. W przyszłym tygodniu pismo w tej sprawie trafi do prezydenta Lublina, marszałka województwa lubelskiego i dyrekcji COZL – zapowiada Bartłomiej Kożuchowski z SARP. – Mamy nadzieję, że dojdzie do spotkania z przedstawicielami COZL.
(kp, am)
Statystyki zachorowań na raka w woj. lubelskim i EKSPERTYZA dotycząca organizacji kolorystycznej COZL: