Wczoraj w Klinice Okulistyki Ogólnej SPSK1 wykonano jedne z pierwszych w Polsce operacji z wykorzystaniem najnowszego systemu wizualizacji tzw. chirurgii 3D
- Przeprowadziliśmy cztery operacje u dorosłych pacjentów. Wszystkie przebiegły pomyślnie. To bardzo nowoczesny sprzęt, który gwarantuje nam znacznie większą precyzję i ułatwia pracę lekarzowi. Obraz, który widzimy jest tak zaawansowany, w tak dużej rozdzielczości, że przekracza percepcję ludzkiego oka - podkreśla prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - To daje nam znacznie większe możliwości zwłaszcza jeśli chodzi o operacje przeprowadzane u dzieci.
Sprzęt został wykorzystany w lubelskiej klinice podczas zabiegów witreoretinalnych, które wykonuje się m.in. z powodu odwarstwienia siatkówki czy krwotoku do komory ciała szklistego. System składa się z kamery o wysokiej rozdzielczości 3D HDR, która zapewnia polepszony kontrast barwny z porównywalną głębią ostrości oraz ekran wyświetlacza 3D.
System jest zaprojektowany do polepszania wizualizacji i usprawniania podejmowania decyzji przez chirurga w celu uzyskiwania lepszych rezultatów u pacjentów. Cyfrowe filtry obrazu polepszają wizualizację i identyfikację struktur oka i warstw tkankowych. W porównaniu do konwencjonalnych zabiegów, użycie wizualizacji 3D pozwala na operowanie z użyciem mniejszego natężenia światła, które jest w pewnym stopniu toksyczne dla siatkówki.
Jak tłumaczy prof. Rejdak, system wizualizacji 3D umożliwia chirurgowi przeprowadzenie operacji w pozycji wyprostowanej odcinka szyjnego kręgosłupa przy użyciu specjalnych okularów 3D. W trakcie konwencjonalnej operacji okulistycznej operatorowi może towarzyszyć tylko jeden asystent, który ogląda zabieg w rzeczywistych warunkach.
Ogromną zaletą nowej metody jest wyświetlanie w wysokiej jakości obrazu z pola operacyjnego na monitorze. W takiej sytuacji dowolna ilość uczniów może przy użyciu okularów 3D śledzić przebieg zabiegu, zadawać pytania i uczyć się prawidłowego postępowania w różnych sytuacjach, które mogą pojawić się podczas operacji okulistycznych.