Miejscy planiści właśnie ustalają przebieg nowej drogi w Lublinie. To nie wszystko, bo przy Północnej będzie mogło powstać więcej mieszkań, a pod nową zabudowę uwolnione zostaną grunty przy al. Smorawińskiego.
Zmian w planie będzie więcej. W najbliższy czwartek Rada Miasta ma uruchomić zmiany planu pomiędzy ul. Chodźki, Szeligowskiego, Fijałkowskiego i al. Smorawińskiego. Obecnie jest to teren przeznaczony na cele naukowe. Sęk w tym, że Uniwersytet Medyczny nie ma już w planach rozbudowywać się na tym terenie, ani powiększać swoich szpitali. O zmianę przeznaczenia swoich działek wnioskują do miasta sami właściciele, bo według obecnych zapisów planu trudno oczekiwać, by grunty pod inwestycję kupił ktoś inny niż uczelnia, a ta nie ma takich planów. Decyzja miasta ma przerwać błędne koło, a sami urzędnicy przyznają, że jest to atrakcyjny teren do zagospodarowania.
Jeszcze bardziej atrakcyjnie położone są nieruchomości u zbiegu ul. Północnej i al. Kompozytorów Polskich. Chodzi o grunty, na których jeszcze kilka lat temu swoją nową siedzibę chciał budować Urząd Miasta. Był to pomysł poprzedniego prezydenta Lublina, który sam się z nich wycofał nie mając dla nich poparcia wśród radnych. Po tej decyzji miasto kilkakrotnie próbowało sprzedać tę nieruchomość, ale nikt nie był tym zainteresowany. Dopiero w lipcu zeszłego roku udało się sprzedać działki w trybie rokowań.
Grunty w tym rejonie mogą być przeznaczone na biurowiec, hotel, czy np. galerię handlową, ale żaden ze sklepów nie mógłby mieć powierzchni większej niż 2 tys. mkw. W części terenu dopuszczalna jest też budowa mieszkań. Inwestor wystąpił do miasta o takie zmiany, które pozwoliłyby przeznaczyć więcej terenu pod nowe bloki.
Głosowania we wszystkich tych sprawach mają się odbyć w najbliższy czwartek.
Także w czwartek radni mają decydować o zmianie nazwy części ul. Fijałkowskiego łączącej ul. Chodźki i Szeligowskiego. Na odcinku od Chodźki do Dziecięcego Szpitala Klinicznego ulica ma nosić imię Antoniego Gębali, czyli obecnego patrona szpitala. Placówka chce jednak zmienić nazwę na "Uniwersytecki Szpital Dziecięcy”.