Stanowisko w obronie „dobrego imienia i pamięci” Jana Pawła II trafi pod obrady podczas czwartkowej sesji lubelskiej Rady Miasta. W projekcie złożonym przez radnych PiS jest mowa o potępieniu „haniebnych ataków, mających zniszczyć autorytet i wypaczyć pamięć” o papieżu.
Apel to pokłosie niedawnego reportażu TVN „Franciszkańska 3”, który wywołał dyskusję o odpowiedzialności Karola Wojtyły za postawę polskiego Kościoła wobec przypadków pedofilii wśród duchownych w czasach, kiedy przyszły papież pełnił funkcje biskupa i arcybiskupa krakowskiego. Po emisji materiału Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Na podobny krok zdecydowało się wiele polskich samorządów.
>>2 kwietnia w Lublinie odbędzie się marsz w obronie Jana Pawła II<<
Stanowisko w tej sprawie będzie przedmiotem dyskusji podczas zaplanowanej na najbliższy czwartek sesji Rady Miasta Lublin. Jego autorzy powołują się na uchwałę z 1997 roku o przyznaniu Janowi Pawłowi II tytułu honorowego obywatela Lublina.
– Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o obronę dobrego imienia i pamięci Największego z rodu Polaków, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Papieża Pielgrzyma, Papieża Rodziny i Solidarności – piszą (pisownia oryginalna). I dodają, że Jan Paweł II swoim słowem, życiem i działalnością wywarł wielki wpływ na losy Polski i świata, przyczynił się do upadku muru berlińskiego i komunizmu.
– Rada Miasta Lublin stanowczo potępia szkalowanie dobrego imienia największego z Polaków – papieża Jana Pawła II, realizowane przez haniebne ataki, mające zniszczyć autorytet i wypaczyć pamięć o nim, szczególnie w sercach ludzi młodych – czytamy w projekcie stanowiska.
Kończy je apel: – Szanując i wcielając w czyn wartości, którym Papież służył całym życiem, przyczyniajmy się do kształtowania naszego społeczeństwa bardziej ludzkim. Twórzmy razem cywilizację miłości w której szanowany jest człowiek, wprowadzany pokój i solidarność pomiędzy ludźmi.
14 podpisów
Pod dokumentem podpisało się 14 radnych: 11 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, Jadwiga Mach i Zbigniew Jurkowski z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka i niezrzeszony Stanisław Brzozowski. By stanowisko zostało przyjęte, potrzebne są głosy 16 radnych.
– Będziemy zachęcać innych członków klubu prezydenta, by poparli ten apel, wszak Jan Paweł II jest honorowym obywatelem naszego miasta. Niemniej uważam, że niezależnie od tego, kto je poprze, stanowisko należało przedstawić z powodów oczywistych – mówi Dziennikowi radny Tomasz Pitucha (PiS), jeden z inicjatorów przyjęcia uchwały w tej sprawie.
– Podczas głosowania nie będzie obowiązywała dyscyplina klubowa, jak zawsze w przypadkach dotyczących kwestii światopoglądowych. Każdy zagłosuje według własnego uznania i sumienia, chociaż moim zdaniem ta sytuacja jest podyktowana względami politycznymi – mówi Piotr Choduń, przewodniczący klubu radnych Żuka. I dodaje: – Osobiście uważam, że postaci Jana Pawła II nie powinno się wykorzystywać w walce politycznej.
Dwa stanowiska?
Podobna dyskusja będzie miała miejsce podczas najbliższej sesji Rady Miasta Zamość, jednak tam stanowiska będą dwa. Ten autorstwa mającego większość w radzie PiS mówi o sprzeciwie wobec „zmasowanego ataku” i próby odebrania Polakom „czytelnego i potrzebnego autorytetu moralnego”. Z kolei opozycja przygotowała projekt, w którym sprzeciwia się „wykorzystaniu imienia i autorytetu Jana Pawła II do bieżącej walki politycznej”. Czy na podobny krok zdecydują się radni z prezydenckiego klubu w Lublinie?
– Poruszaliśmy ten temat podczas ostatniego posiedzenia klubu, zapewne będziemy jeszcze rozmawiać o tym przed sesją. Ale na tę chwilę nie ma żadnych ustaleń – podsumowuje Piotr Choduń.