Lubelski MOPR przyznał świadczenie wychowawcze 500 plus czterem rodzinom cudzoziemców mieszkającym i pracującym w Polsce.
Prawo do świadczenia z programu 500 plus przysługuje cudzoziemcom spoza UE, jeśli w Polsce pracują i mieszkają z rodzinami; dotyczy to również osób, które uzyskały w naszym kraju status uchodźcy. Jak podkreśla wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk, intencją autorów ustawy było przyznanie prawa do świadczenia tym cudzoziemcom, którzy chcą się z Polską związać – tutaj pracować, mieszkać i wychowywać dzieci.
W ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła program „Rodzina 500 plus”, zapisano, że świadczenie wychowawcze przysługuje kilku kategoriom cudzoziemców. M.in. osobom,
do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, czyli obywatelom Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
– Oni mogą otrzymywać 500 plus na takich zasadach, jak Polacy otrzymują świadczenia rodzinne za granicą – wyjaśnia Marczuk.
Prawo do świadczenia wychowawczego mają również osoby z zezwoleniami na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz cudzoziemcy, którzy mają prawo do pobytu w Polsce z adnotacją „dostęp do rynku pracy” przynajmniej na pół roku. I właśnie na tej podstawie otrzymywać będą świadczenia obywatele Ukrainy mieszkający w Lublinie.
– Świadczenie przyznano czterem rodzinom, które będą pobierać pieniądze w sumie na siedmioro dzieci – mówi Magdalena Suduł, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. – Świadczenia dla trzech pierwszych rodzin zostały już wypłacone. Kolejne świadczenie zostanie wysłane w najbliższym czasie.