Międzynarodowe jury nie miało w tym roku łatwego wyboru. Ostatecznie na najwyższym podium konkursu stanęła Emilia Dawiec. Studentka szkoły cyrkowej w Brukseli z Lublina wyjechała też z Nagrodą Mediów i Nagrodą Specjalną CSK. Według publiczności najlepsza była Alina Grishkova.
To była 9. edycja Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych „Cyrkulacje”. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, na Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur, prezentowali się cyrkowi artyści z Polskim, Ukrainy, Białorusi i Finlandii. Za każdym razem przy zachwytach i gorącym aplauzie kilkusetosobowej widowni, która na Cyrkulacje zjeżdża z całej Polski.
13 osób (lub par) do tegorocznej rywalizacji wytypował organizator konkursu - Fundacja Sztukmistrze. Nie było to łatwe zadanie, bo zgłoszeń w tym roku było ponad siedemdziesiąt.
– Praca nad Konkursem Etiud nie jest łatwa. Zanim rozpocznie się produkcja finału, musimy wybrać najlepsze etiudy spośród olbrzymiej ilości zgłoszeń – mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze. – Udaje nam się też powołać jury złożone z twórców, animatorów i producentów uznanych w środowisku nowego cyrku.
W tym roku w jury zasiadali: wiceprezydent Viktor Kee Foundation Aurelia Cats, Declan Mee; prezes Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca Jadwiga Grabowska (Majewska); Jamil Tafazzolian; dyr. Teatru Starego w Lublinie Karolina Rozwód; dyrektorka Rigas Mara Paula; dyrektorka artystyczna „GOP Showconcept” Sandra Wawer; Samuel Roy z Cirque Du Soleil; Dyrektorka Kreatywna Palazzo Produktionen Gmbh Steffi Haberl; Tobias Fiedler.
Ich decyzją nagrody finansowe trafiły do:
- I m-ce - Emilia Dawiec
- II m-ce - Rodion Drahun
- III m-ce - Jeka Dehtiarov
Najlepszy Trick - Dayana Nos
Wyróżnienie - Lyla Goldman
Laureatka pierwszego miejsca - Emilia Dawiec - wyjechała z Lublina także z Nagrodą Mediów i Nagrodą Specjalną Centrum Spotkania Kultur.
Emilia Dawiec to absolwentka Pedagogiki Tańca na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, studentka École Superiure des Arts du Cirque (ÉSAC) w Brukseli, ze specjalizacją koła powietrznego. Kociara, kawoszka, zabrzanka identyfikująca się jako wrocławianka. Nowy cyrk dla niej to „swoboda tematu, ekspresji, doboru techniki i praca kolektywna.”
Aż trzy nagrody podczas niedzielnej gali odebrała Alina Grishkova. Grishkova uprawia gimnastykę od dziecka – na pierwsze zajęcia poszła w wieku ośmiu lat. Jej pierwszym rekwizytem była szarfa, a na Cyrkulacjach wystąpiła na aerialowym kole. Oprócz akrobatyki zajmuje się także modelingiem, swoich sił próbuje też w reżyserii teatralnej i filmowej.
Jej widowiskowy pokaz doceniła nie tylko publiczność. Grishkova dostała też Nagrodę Specjalną MOSiR i Nagrodę GOP-Varieté (kontrakt).
Z kolei Nagrodę Specjalną Polskich ePłatności otrzymał Dmytro Kulyk - masażysta, gitarzysta, sportowiec, który przez długi czas poszukiwał wymarzonego zawodu i ulubionej dyscypliny. W studiu Berdyczowie trenował balans, akrobatykę, kontorsję, taniec i koło cyra. Współczesny cyrk dla Dmytra, to: „dusza, emocje, doświadczenie, cały świat!”.
W tym roku w ramach wydarzenia odbyły się też pokazy pełnometrażowych spektakli – najbardziej charakterystycznych dla cyrku współczesnego.