We wtorek miasto ogłosiło VII edycję Zielonego Budżetu. Tym razem pod hasłem „Naturalnie, w mieście!” ratusz zajmie się terenami dzikimi. Dodatkowo w Lublinie pojawią się ogrody społeczne.
Zakładanie ogrodów społecznych ma uzupełnić ofertę Rodzinnych Ogrodów Działkowych, na których ilość miejsc jest ograniczona, a chętnych jest wielu. Koncepcja na miejskie ogródki została zaczerpnięta z Krakowa. Pomysł ten zakłada, że lokalne społeczności dostają pod swoją opiekę bezpłatnie teren od miasta, na którym mogą powstać rabaty, ogródki zielne czy warzywne.
— Realizujemy projekty związane z tworzeniem zieleni wokół szkół. Ten projekt ogrodów społecznych zainteresował również młodych ludzi i wczoraj pokazywali mi jedną z koncepcji, którą chcą realizować u siebie. W jednej ze szkół chcą utworzyć warzywniak — mówił prezydent Lublina Krzysztof Żuk. — Inaczej mówiąc wraz z wiosną rozpoczynamy tematy, które kojarzą się już przyjemniej niż sprzątanie miasta — dodał.
Konsultacje społeczne związane z tym tematem potrwają do 21 kwietnia. W tym roku planowane jest założenie dwóch takich miejsc, jednak ich lokalizacja zostanie ustalona w trakcie rozmów z mieszkańcami. W przypadku dużego zainteresowania tym pomysłem, budżet na ten projekt pozwala założenie kolejnych ogródków jeszcze w tym roku.
W trakcie konsultacji zostanie ustalona forma działania ogrodów społecznych i zakres wsparcia ze strony miasta. Jak przekazał prezydent, miasto liczy, że regulamin lokalnych osiedlowych ogrodów zostanie przedstawiony pod koniec kwietnia.
Uwagi i propozycje dotyczące tego, jak w Lublinie powinny funkcjonować ogrody społeczne, można przekazywać na adres konsulatacje@lublin.eu.
Okiełznać dzikie miejsca
W tym roku w ramach Zielonego Budżetu miasto chce udostępnić mieszkańcom więcej terenów naturalnych. Do konkursu stanęło 41 pomysłów, z których wybrano 11. Pod uwagę były brane pomysły dotyczące dzikich zakątków miasta.
W planach jest między innymi utworzenie naturalistycznego Parku Helenów na Sławinku, czy rewaloryzacja Parku Centralnego na Felinie. Miasto zajmie się również utworzeniem zagajnika przy Jakubowickiej. Jeden z projektów dotyczy także fragmentu Doliny Czechówki od ul. Głównej do al. Solidarności, która jest miejscem chętnie wybieranym przez mieszkańców na spacery.