Płyny do dezynfekcji, rękawiczki nitrylowe i certyfikowane maseczki FFP2 oraz FFP3 o łącznej kwocie ponad 220 tysięcy złotych trafiły do 16 klinik Transplantacji Szpiku w całej Polsce, w tym do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
Członkowie Fundacji podkreślają, że w Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Jedynym ratunkiem bardzo często staje się przeszczepienie materiału genetycznego. To zabieg ratujący ludzkie życie, a pandemia nie może wstrzymywać transplantacji. Stąd konieczność przekazywania szpitalom środków ochrony.
- Pandemia COVID-19 jest stanem nienormalności w naszym życiu, a dla środowiska medycznego szczególnym, nadzwyczajnym i niezwykle trudnym wyzwaniem. W czasach gigantycznego wzrostu zapotrzebowania na środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne, zasoby posiadane przez szpital są niewystarczające. Pomoc jaką otrzymaliśmy od Fundacji DKMS jest bezcenna, tym bardziej że otrzymane środki są najwyższej jakości – mówi prof. dr hab. med. Jan Styczyński, Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej.
Do szpitali w Lublinie DKMS przekazał 667 masek FFP3, 613 masek FFP2, 10 500 par rękawiczek oraz 320 litrów płynu do dezynfekcji.