Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 kwietnia 2022 r.
16:29

Dawny Dom Kolejarza w Lublinie znowu do przebudowy. To już trzecie podejście

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zamawia kolejny projekt przebudowy dawnego Domu Kultury Kolejarza na siedzibę Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Poprzedni trafił na półkę, bo miasto nie miało pieniędzy na przebudowę. Teraz również nie ma pewności, czy zdoła je zdobyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już trzecie podejście władz Lublina do przeprojektowania budynku przy ul. Kunickiego 35 na nową siedzibę Teatru Andersena, który wraz z filią Miejskiej Biblioteki Publicznej i świetlicą środowiskową miałby tu trafić pod wspólny szyld „Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży”.

Pierwszy projekt przebudowy zaległ na półce, a drugi ostatecznie nie powstał. Kolejny powinien być gotowy w niecały rok od zawarcia przez miasto umowy z pracownią projektową, która będzie wybrana w trakcie negocjacji ogłoszonych wczoraj przez Ratusz.

Do 9 maja Urząd Miasta ma czekać na zgłoszenia chętnych pracowni. Te, które spełnią wymagania, zaprosi do złożenia ofert. O wyborze zwycięzcy w 60 proc. ma się liczyć cena, w 20 proc. doświadczenie architekta, w 10 proc. doświadczenie projektanta sieci elektrycznych, w 10 proc. doświadczenie projektanta sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i wentylacyjnych.

Pracownia, która zgarnie kontrakt, będzie mieć cztery miesiące na przedstawienie wstępnej koncepcji. Po jej zatwierdzeniu dostanie sześć miesięcy na stworzenie projektu budowlanego i projektu rozbiórek. – Projekty wykonawcze, technologiczne oraz pozostałe opracowania powinny powstać w ciągu następnych 8 miesięcy – zapowiada Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Architekci będą również obowiązani do nadzoru autorskiego nad budową. Miałby on trwać, zgodnie z warunkami zlecenia, do końca stycznia 2027 r. Wynika z tego, że do tego czasu obiekt miałby być gotowy.

Co miałby dostać teatr

Ratusz wymaga od architektów, żeby zapewnili teatrowi dwie sale widowiskowe. Dużą dla 300 widzów, małą dla 100. Obie sale mają być przedzielone śluzą akustyczną, żeby można było pokazywać jednocześnie dwa widowiska.

Projekt ma również przewidywać niezbędne magazyny na kostiumy i lalki (mają być wykonywane i przechowywane na miejscu), modelarnię, farbiarnię, pracownię krawiecką, stolarnię i pralnię.

Konieczne będą też garderoby, sala prób, systemy nagłośnieniowe i pomieszczenia administracji. Mowa jest też o foyer dla 400 osób, kawiarni z 24 miejscami siedzącymi, kasach biletowych, miejscu na wystawy czasowe, sali wielofunkcyjnej (80 mkw.), szatniach i toaletach. Powstać ma również sześć pokoi hotelowych, służących m.in. artystom występującym gościnnie oraz „nagłym potrzebom socjalnym pracowników”.

Co planują obok teatru

Drugą część obiektu ma stanowić świetlica środowiskowa. – Będzie to przestrzeń otwarta na odbiorcę, przyjazna do odpoczynku, kreatywnego spędzania czasu z książką, muzyką, filmem czy multimedialną rozrywką, a także działaniami edukacyjnymi oraz interdyscyplinarnym rozwojem uczestników – czytamy w opisie przedstawionym przez Ratusz.

Świetlica miałaby mieć niezależne wejście, salę edukacji kulturalnej dla grup do 20 osób i szatnię. Przestrzeń do zajęć musi być zaprojektowana tak, by można było w niej zorganizować 10 stanowisk warsztatowych wyposażonych w komputery.

Trzecią częścią, również z osobnym wejściem, ma być filia miejskiej biblioteki z wypożyczalnią książek i prasy (150 mkw.) oraz drugą wypożyczalnią dla dzieci (100 mkw.). Kolejne 150 mkw. w części bibliotecznej ma zająć „Ilustratornia/Sztuka Książki – Pracownia Edukacji Artystycznej i Działań Twórczych”.

– Będzie to autonomiczna jednostka zajmująca się edukacją estetyczną, gromadzeniem zbiorów graficznych na różnych nośnikach, będących bazą do działań promujących sztukę książki – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Program tej placówki skierowany będzie do dzieci i młodzieży, ale również dorosłych i środowiska akademickiego.

Niekończąca się opowieść

Głównym elementem układanki jest jednak zapewnienie nowej siedziby miejskiemu teatrowi, który przez wiele lat działał w wynajmowanym od zakonu dominikanów budynku na Starym Mieście. Wyniósł się stamtąd z powodu złych warunków i niespełniania przez obiekt norm przeciwpożarowych. Od 2016 r. spektakle są wystawiane w wynajętych pomieszczeniach Centrum Spotkania Kultur, które jest instytucją samorządu województwa.

Z obietnic, że teatr dostanie nową siedzibę, można bez trudu sklecić tasiemcowy serial. 16 lat temu miasto planowało, że zbuduje nowy obiekt na działce między ul. Wieniawską a Spokojną. Powstała nawet koncepcja takiego budynku, ale władze miasta ostatecznie zrezygnowały z tej inwestycji, po latach sprzedały działkę deweloperowi, który postawił tutaj biurowiec.

Gdy skreślono pomysł z budową przy Wieniawskiej, pojawił się nowy: przebudowa dawnego Domu Kultury Kolejarza. Miasto zamówiło nawet projekt takiej przebudowy, ale uznało, że nie jest w stanie zdobyć ponad 46 mln zł na wykonanie robót budowlanych, dlatego dokumentacja za 380 tys. zł zaległa na półce. Miasto zamówiło następny projekt, ale zastrzegło przy tym, że należy go opracować w taki sposób, by koszty przebudowy zmieściły się w 5 mln euro. Zlecenia podjęła się ta sama pracownia, która opracowała poprzednią koncepcję, ale po kilku miesiącach skapitulowała, bo uznała, że jednak nie zmieści się w budżecie.

Czy teraz miasto będzie mieć pieniądze na wykonanie robót według kolejnego zamawianego projektu? Pewności nie ma.

– Opracowanie dokumentacji będzie pierwszym etapem nowej inwestycji – informuje prezydent Krzysztof Żuk. – Termin realizacji tego dużego i istotnego z punktu widzenia miasta przedsięwzięcia będzie uzależniony od pozyskania na ten cel środków z funduszy zewnętrznych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty