Muzeum Lubelskie podsumowało realizację projektów unijnych i przedstawiło najbliższe plany. – Od 15 maja udostępniamy wszystkie obiekty, w których dzięki pieniądzom unijnym prowadziliśmy remont – informuje Zygmunt Nasalski, dyrektor Muzeum Lubelskiego.
Ze środków unijnych realizowano też remonty i konserwację innych obiektów m.in. Kaplicy Trójcy Świętej. A wszystkie z wyjątkiem donżonu i tarasu widokowego przystosowano dla niepełnosprawnych. Po zakończeniu kompleksowego remontu zamku, kaplicy oraz donżonu oferta muzeum została wzbogacona o nowe elementy.
– Otwieramy długo oczekiwaną wystawę archeologiczną "Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej” – mówi Grażyna Jakimińska, z-ca dyr. Muzeum Lubelskiego. – Naturalnej wielkości postaci wkomponowane w precyzyjnie zaaranżowaną scenografię, liczne prezentacje multimedialne wprowadzają nas w dawny świat w fachowy, ale przystępny sposób. Przejrzysta kompozycja i oś czasu prowadzi precyzyjnie przez pradzieje naszego regionu.
Na nowo została zaaranżowana i wzbogacona wystawa sztuki zdobniczej o niepokazywane dotąd eksponaty. Na zamkowym dziedzińcu otwarta zostanie wystawa rzeźby.
Muzeum przygotowało też bogaty program na zbliżającą się Noc Muzeów (18 maja). – Proponujemy nie tylko bezpłatne zwiedzanie, lecz także udział w wielu ciekawych wydarzeniach, warsztatach, prezentacjach – dodaje G. Jakimińska. – Będzie pogadanka o niedoskonałościach menniczych, opowieść o szkle, oraz inna pt. "Gest w ikonie”, z której dowiedzieć się można o znaczeniu symboli w ikonach i o ich odczytywaniu. Nie zabraknie atrakcyjnych wydarzeń i spotkań w oddziałach lubelskich, i dwóch muzeach w Nałęczowie.