Dźwięk Dzwonu Pokoju rozpocznie w piątek drogę krzyżową na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Uczestnicy przejdą "czarną drogą”. Wysłuchają też fragmentów relacji Wandy Ossowskiej, więźniarki Majdanka.
- Będziemy starali się, aby podczas tej drogi krzyżowej wybrzmiało orędzie papieża Franciszka. Ojciec Święty napisał je specjalnie do młodych z okazji XXX Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni czystego serca…” - mówi Katarzyna Koguciuk, rzecznik prasowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.
W drodze krzyżowej na Majdanku rokrocznie bierze udział ok. 2 tys. osób. - Do Lublina przyjeżdżają też wierni z innych diecezji - dodaje Kogucik. - Wymiar drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa w tym miejscu zupełnie inaczej wybrzmiewa.
Drogę krzyżową rozpocznie dźwięk Dzwonu Pokoju. O godz. 18 procesja ruszy spod Pomnika-
Bramy. - Jej trasa będzie prowadzić "czarną drogą”. Następnie wierni z arcybiskupem Stanisławem Budzikiem na czele przejdą obok baraków ekspozycyjnych, przez III pole więźniarskie, aż do krematorium i Mauzoleum - opisuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.
- Stacje drogi krzyżowej, zlokalizowane w najważniejszych miejscach dla funkcjonowania KL Lublin, opatrzone będą rozważaniami w formie komentarzy historycznych i fragmentów relacji audio Wandy Ossowskiej - więźniarki Majdanka w okresie od stycznia 1943 do kwietnia 1944 roku. Przy ostatniej stacji odtworzone zostaną słowa papieża Jana Pawła II, które skierował do byłych więźniów obozu podczas swojego pobytu w Lublinie w 1987 roku.
Z kolei w sobotę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w ramach diecezjalnych obchodów ŚDM, odbędzie się forum młodych. Początek o godz. 9.30. Zaś w Niedzielę Palmową, o godz. 11.30 na placu Litewskim w Lublinie, zabrzmi hymn przyszłorocznych ŚDM. Będzie można wysłuchać świadectw wiary. Zostaną poświęcone też palmy. Następnie uczestnicy przejdą w procesji do archikatedry na mszę pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika.
• W piątek po mszy o godz. 20.30 w kościele św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim na szlaki wyruszą uczestnicy drugiej Tomaszowskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W sumie są cztery trasy. Trzy prowadzą z Tomaszowa Lubelskiego do Zamościa. Liczą po 48 kilometrów. Szlaki są zróżnicowane pod względem trudności. Czwarta trasa liczy 72 km z Tomaszowa Lubelskiego do sanktuarium w Radecznicy. Jest to najdłuższa trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Polsce.
• Misterium Męki Pańskiej na osiedlu Karolówka w Zamościu. Rozpocznie się w sobotę o godz. 20. W plenerowym widowisku weźmie udział 120 osób.
• Noc Konfesjonałów. 3 kwietnia (Wielki Piątek) w Lublinie od godziny 21 do 24 w wybranych kościołach, m.in. w archikatedrze i bazylice dominikanów, będzie można się wyspowiadać.