Już dziś każdy może osobiście obejrzeć dwa pomysły na nowy dworzec autobusowy dla Lublina i porozmawiać z ich autorami. Architekci będą czekać od godz. 17 w budynku Ratusza, w sali obrad na parterze.
Będą tu opowiadać o obydwu koncepcjach, spośród których Ratusz ma wybrać jedną, zwycięską. Na jej podstawie powstanie ostateczny projekt tzw. Dworca Metropolitalnego, który do 2022 r. ma stanąć między ul. Gazową i Młyńską. Nie jest jednak wykluczone, że urzędnicy zażyczą sobie „wymieszania” w projekcie pewnych rozwiązań z jednej i drugiej koncepcji.
Pierwszy wariant przewiduje budynek z ozdobionym zielenią dachem, po którym można chodzić. Zakłada ponadto, że pl. Dworcowy będzie zamknięty dla wszystkich pojazdów poza komunikacją miejską.
Drugi wariant to budynek skromniejszy, bez dachu do spacerów, stojący bliżej dworca kolejowego. Przewiduje również, że nawet pojazdy komunikacji miejskiej nie będą mogły wjeżdżać na pl. Dworcowy. Zakłada zarazem przebudowę ronda Sportowców w taki sposób, by w przyszłości możliwe było poprowadzenie od niego nowej drogi przechodzącej tunelem pod torami kolejowymi i wychodzącej naprzeciw ul. Wojennej.
Nowy dworzec autobusowy w Lublinie [koncepcja 1]
Nowy dworzec autobusowy w Lublinie [koncepcja 2]
Wczoraj Ratusz upublicznił pierwsze opinie mieszkańców, którzy do 6 grudnia mają czas na zgłaszanie uwag do obydwu koncepcji. – Otrzymaliśmy opinie dotyczące bryły budynku, układu komunikacyjnego oraz rozwiązań architektonicznych – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.
Takich uwag jest na razie osiem, przeważają głosy na rzecz dworca ze spacerowym dachem. To jedyna wyraźna tendencja. Jedna osoba chce całkowitego zamknięcia pl. Dworcowego dla ruchu kołowego, by przyjezdni mogli „odetchnąć” po podróży. – Żyjemy w świecie zmotoryzowanym – czytamy w innej opinii, której autor jest zdecydowanie przeciwny zamknięciu placu dla pojazdów.
Z kolei inna osoba prosi o lepszy dostęp pojazdów komunikacji miejskiej do dworca, bo teraz autobusy i trolejbusy muszą tu sporo krążyć. – Można wysiąść z „45” pod dworcem, przejść na Wolską i wsiąść do tego samego pojazdu – zauważa autor jednej z opinii.
• Uwagi można przesyłać urzędnikom na adres konsultacje@lublin.eu