Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2023 r.
21:18

Dziennikarka przerwała protestującym w obronie mediów publicznych. ”Chciałam zareagować na kłamstwa”

0 A A

Ok. 200 osób wzięło udział w proteście przeciwko zmianom w publicznych mediach pod siedzibą lubelskiego ośrodka TVP. W dyskusję z uczestnikami manifestacji wdała się m.in. dziennikarka Polskiego Radia Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Środa, kilka minut po godz. 18. Na schodach prowadzących do gmachu TVP Lublin przy ul. Raabego zbiera się tłum osób. Mają ze sobą biało-czerwone flagi. Słychać okrzyki „wolne media”.

To reakcja na ogłoszoną w środę przed południem decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego o odwołaniu zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił ją po przyjęciu przez Sejm uchwały w sprawie „przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych”. W ciągu dnia nadawać przestała TVP Info, transmitując sygnał TVP1. Na antenie regionalnych ośrodków emitowano sygnał TVP2.

„Pogwałcone prawa” i „nieważne wybory”

Podobne protesty odbywają się w całej Polsce. Na tym w Lublinie nie widać dziennikarzy miejscowej TVP. Są za to politycy.

- Dzisiaj obudziliśmy się w jeszcze jako-tako wolnej Polsce. Nie wiadomo, czy pójdziemy spać już w Związku Radzieckim czy w IV Rzeszy. W każdym razie, wszelkie prawa Rzeczpospolitej zostały dzisiaj pogwałcone: Konstytucja, wola prezydenta i wola narodu – zaczyna Marian Kowalski, działacz narodowy, ostatnio prowadzący program publicystyczny w prawicowej TV Republika. Po kilkunastominutowym wystąpieniu szykuje się do przekazania mikrofonu kolejnej osobie.

- To się dopiero zaczyna! I musimy zrobić z tym porządek na zawsze! Nie będzie Okrągłego Stołu, z żadnymi zdrajcami, ugodowcami, świniami i agentami. Koniec, kropka! Te wybory były nieważne, rząd jest uzurpatorem, a my jesteśmy obywatelami, którzy nawiązują do tradycji wolnej Rzeczpospolitej! – wykrzykuje Kowalski.

Pozdrowienia od Czarnka

- Nie pozwolimy na to, żeby w ten sposób rozprawiano się z wolnymi narodowymi mediami, żeby wyszydzano, szkalowano i obrażano dziennikarzy polskich mediów narodowych. Jesteśmy tutaj wszyscy razem i będziemy długo, zarówno przed siedzibami Telewizji Polskiej w całej Polsce, jak również na Woronicza w Warszawie, bo nie możemy pozwolić na to bezprawie, które się w tym momencie dokonuje – kontynuuje Marek Wojciechowski, radny sejmiku województwa z Prawa i Sprawiedliwości. I wspomina, że „nawet komuniści w ten sposób nie postępowali”, pozdrawiając zebranych od byłego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Jako kolejny przemawia inny polityk PiS, wicemarszałek województwa i jednocześnie przewodniczący rady Programowej TVP Lublin Michał Mulawa. - Dzisiaj o 11:48 z niewiadomych przyczyn, zupełnie bezprawnie został odcięty sygnał telewizji publicznej w Lublinie. Co oddział lubelski złego zrobił obecnej władzy, że wyłączono mu sygnał? Że pokazuje koła gospodyń wiejskich, spotkania z mieszkańcami czy piękno regionu? Czemu jest winny lubelski oddział telewizji? Dziennikarze nie mogą pracować, operatorzy boją się o swoją pracę. Wszyscy mają rodziny, wszyscy pobierają wynagrodzenia. To jest sytuacja niespotykana od 1981 roku – przekonuje.

„Chciałam zareagować na kłamstwa”

W trakcie wystąpień zdaje się słyszeć głosy osób o przeciwnych poglądach. Ze strony uczestników protestu padają wyzwiska. W pewnym momencie głos zabiera kobieta, która przedstawia się jako dziennikarka Polskiego Radia Lublin. To Katarzyna Michalak, wielokrotnie nagradzana reportażystka z prawie 25-letnim stażem w lubelskiej rozgłośni. Ku zaskoczeniu zebranych, prosi ich o zrozumienie obecnej sytuacji i zaczyna z nimi polemizować, prosząc o wysłuchanie drugiej strony. Po chwili zostaje zagłuszona okrzykami „wolne media”.

- Nas jest dużo. Jak każdy zacznie mówić, to czasu zabraknie. Koniec, dziękujemy pani! – wykrzykuje jeden z protestujących.

- Chciałam zareagować na kłamstwa. Że media były wolne, że było tak wspaniale i że to jest zamach na wolne media. Zaapelowałam o to, żeby dać przedstawicielom nowej władzy szansę. Że idą święta, spróbujmy się pojednać i wysłuchajmy tych, którym nie było za dobrze za poprzedniej władzy – mówi w rozmowie z relacjonującymi protest dziennikarzami Katarzyna Michalak.

- Akurat w Radiu Lublin nie było ekstremalnie pod tym względem, ale też dochodziło do pewnych sytuacji, które chociażby mnie doprowadziły do rezygnacji ze stanowiska kierownika redakcji reportażu. To było bolesne dla obu stron i potem już żyliśmy w stanie zamrożenie. Nic złego się właściwie nie stało w redakcji, ale była w głowie autocenzura. Wszyscy wiedzieliśmy, co jest niemile widziane, unikaliśmy pewnych tematów, wiedzieliśmy, że coś „nie przejdzie”, albo że chcemy już dla świętego spokoju przeczekać. Poczułam, że powinnam coś powiedzieć w imieniu moich kolegów, którzy nie wytrwali tak jak ja, a mam ich wielu, którzy odeszli z rozgłośni regionalnych i Polskiego Radia w Warszawie i którzy dzisiaj się bardzo cieszą. Ja cieszę się umiarkowanie, bo gwałtowność i wręcz siłowe rozwiązania budzą mój sprzeciw. Ale być może nie ma tutaj innej drogi, bo każdy dzień zwłoki spowodowałby, że fałszywego przekazu byłoby jeszcze więcej – podsumowuje reportażystka.

Protest przed siedzibą TVP Lublin zakończył się po kilkudziesięciu minutach odśpiewaniem czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.

Katarzyna Michalak (na zdjęciu przodem) tuż po dyskusji z uczestnikami protestu pod siedzibą TVP Lublin (fot. Tomasz Maciuszczak)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym
ZDJĘCIA
galeria

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym

W środę gościem w Lublinie był jeden z najlepszych polskich lekkoatletów – Adam Kszczot. Odwiedził trzy szkoły podstawowe: SP nr 28, 53 i 58, ale poprowadził też trening w Parku Ludowym.

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg
BIAŁA PODLASKA

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg

44-latek przechodząc przez tory w miejscu niedozwolonym wpadł pod ruszający pociąg. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty